PRAHA, BRATISLAVA. V stredu ráno sa Česi prenesú v histórii o vyše 70 rokov dozadu.
Na rovnakej lafete ako prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka potiahne rakvu s pozostatkami prvého českého prezidenta Václava Havla záprah šiestich kladrubských koní.
Na sprievod, ktorý rakvu odvezie do Vladislavskej sály na Pražský hrad, pozvala manželka exprezidenta Dagmar Havlová širokú verejnosť.
S Havlom sa rozlúči v sprievode šesťsto vojakov a vystrelia 21 delostreleckých sálv. Ľudí v uliciach bude zrejme aspoň toľko, ako tých, čo sprevádzali „tatíčka“ Masaryka na jeho poslednej ceste.
Hlavná rozlúčka
Novinár Lidových novín Luboš Palata v utorok vyzýval Čechov, aby prišli.
„Na nás obyčajných ľudí v piatok (deň pohrebu) veľa miesta nezvýši. Naša hlavná rozlúčka preto bude v stredu. V práci a v školách s tým možno bude problém, špeciálne vlaky asi tiež nikto nevypraví, ale Václav Havel si to zaslúži. Mal nás rád,“ napísal Palata.
Smútočný sprievod
Rozlúčka s Havlom
Začne sa v stredu ráno o 8.00.
Pôjde od duchovného strediska Pražská križovatka na Hrad. Pri kasárňach hradnej stráže v Loretánskej ulici o 10.00 presunú rakvu na lafetu. Celá trasa je tu.
Na sprievod pozvala Dagmar Havlová širokú verejnosť.
Lafeta, tá istá, čo viezla rakvu Masaryka, bola od roku 1938 v múzeu.
Rakva s pozostatkami Václava Havla bude vo Vladislavskej sále Pražského hradu vystavená do štvrtka.
Havlov pohreb o dva dni neskôr má byť v duchu tradícií prvej republiky. Ako by to mohlo vyzerať, napovedá pohreb Masaryka v roku 1937.
Vtedy sa ceremoniál odohral na Pražskom hrade za zvonenia zvonov Katedrály svätého Víta.
Tak ako v prípade Masaryka, prejav bude mať na pohrebe jeho nástupca, Havlov večný myšlienkový rival Václav Klaus.
Rečniť by mali aj bývalá americká šéfka diplomacie českého pôvodu Madeleine Albrightová a český minister zahraničia Karel Schwarzenberg.
Štátnikov bude viac
Za Masarykovou rakvou v deň pohrebu kráčali jeho syn a vnuci, Havel deti nemal.
V Masarykovom sprievode boli prezident Edvard Beneš, ministri, diplomati i cirkevní predstavitelia. Celú trasu lemovali davy ľudí.
Prezidentovo telo potom naložili do špeciálneho pohrebného vlaku a odviezli ho pochovať do Lán, jeho letného sídla.
Havlov pohreb nebude rovnaký ako Masarykov. „Bol to vojenský pohreb, poznačený duchom doby. Zúčastnili sa na ňom hlavne vojvodcovia a generáli,“ opisuje Masarykovu poslednú rozlúčku pre české Hospodárske noviny riaditeľka Masarykovho múzea v Lánoch Magdalena Elznicová Mikesková.
V sprievode chýbali ženy (okrem najbližších príbuzných), no aj zahraniční štátnici. Svojich zástupcov podľa Dagmar Hájkovej z Masarykovho ústavu Akadémie vied poslali len Nemci a Francúzi.
Naopak, Havla príde deň pred Štedrým dňom odprevadiť viac špičkových politikov.
Príde francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová spolu s manželom exprezidentom Billom Clintonom, očakáva sa aj nemecký prezident Christian Wulff alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová. Účasť oznámil aj legendárny líder poľskej Solidarity Lech Walesa.
Smútočnú bohoslužbu odslúži pražský arcibiskup Dominik Duka, ktorý bol s Havlom vo väzení. V Katedrále sv. Víta je pre pozvaných návštevníkov prichystaných tisíc miest, no už teraz sú podľa MF Dnes skoro všetky obsadené.
Havel sa dostal aj na prilby hokejistov
Známi českí hráči z NHL si uctili exprezidenta jeho iniciálkami. Národné divadlo zahrá na jeho počesť.
PRAHA, BRATISLAVA. Na pražskej Kampe má svoju stenu spevácka legenda John Lennon, teraz má „svoju“ stenu v Prahe aj Václav Havel. Na Těšnove sa objavilo grafity s exprezidentovým portrétom na českej vlajke.
FOTO - SITA/AP
Českí poslanci si v utorok poplakali na smútočnom zasadnutí pri púšťaní nahrávky jeho prejavu z roku 2003, kde hovorí, že nie je dôležité, či poslancov pochvália v novinách.
Dvaja známi českí hokejisti v NHL Jaromír Jágr a Jakub Voráček si na prilby na Havlovu pamiatku dali jeho iniciálky. Hospodářské noviny si všimli, že obaja hráči si svojimi číslami na dresoch pripomínajú historické udalosti – Jágr rok 1968 a Voráček rozpad Československa v roku 1993.
Viaceré české divadlá pre štátny smútok, ktorý sa začína v stredu a potrvá do piatka, rušia a menia program, no pražské Národné zvolilo inú taktiku.
„Veríme, že Havla, dramatika a tvorcu, si najlepšie uctíme tým, čo hralo v jeho živote jednu z najväčších úloh: divadlom,“ uviedol riaditeľ divadla Ondřej Černý. Predstavenia sa však začnú minútou ticha.
Podobne sa zachovajú aj organizátori zápasov hokejovej extraligy.
V deň pohrebu na poludnie sa na minútu zastaví pražská mestská hromadná doprava.
Premiér Nečas pripustil, že pražské letisko by mohlo niesť meno Václava Havla.
Ela Rybárová