Severokórejský diktátor Kim Čong-il zomrel len pár hodín pred Václavom Havlom a svetové médiá si všimli, že v rovnaký víkend mohli len sotva zomrieť rozdielnejší ľudia. Úmrtie bytostného humanistu a nemilosrdného tyrana vraj planéte udelilo lekciu z kontrastu.
Porovnanie diktátora, ktorý úzkostne lipol na kulte osobnosti a systematicky zotročoval svoj národ, a intelektuála, ktorý nenásilnou cestou striasol zo svojich spoluobčanov ťažobu komunistického režimu, pôsobí až smiešne. Ale o súčasnom svete všeličo vypovedá.
Rozdielne bolo už to, ako sa obaja muži ujali moci. Kým Havel sa postavil do čela krajiny ako prirodzený vodca len pár týždňov po svojom poslednom zatknutí a pomohol ju previesť z jednej éry do druhej, Kim Čong-ila nikto nevolil. Držal moc, pretože opraty komunistickej ríše prebral po otcovi.
Drahý vodca, ako sa nechal Kim Čong-il titulovať, vybudoval jadrový arzenál, zatiaľ čo štvrtina obyvateľov jeho krajiny hladuje v absolútnej biede.
Demokrat Havel naproti tomu tvárou v tvár komunistickému útlaku naplnil svojich spoluobčanov nádejou a odvahou, pripomína denník Calgary Herald.
Kým Havel prepustil po konci komunistického režimu tisíce politických väzňov, Kim Čong-il nimi sústavne plnil gulagy počas celej svojej vlády.
A zatiaľ čo vodca KĽDR v posledných dňoch kul pikle, ako previesť vládu na svojho syna, Havel sa stretol s dalajlámom, upozorňuje juhokórejský denník The Korea Times.
Vystavené telo Kim Čong-ila.
FOTO - SITA/AP
Tvorba v ústraní proti opulentným hostinám Rozdielnejší nemohli byť obaja štátnici ani v súkromí. Havel na svojej chalupe na Hrádečku potichu tvoril a pod večným dohľadom Štátnej bezpečnosti usporiadaval skromné intelektuálne večierky pre svojich známych. Kim Čong-il sa medzitým opíjal drahým koňakom na opulentných večierkoch v útrobách svojich palácov.
Z Japonska si Kim priviezol osobného kuchára na sushi a z Talianska najal kuchára na pizzu. Hladomor v tej chvíli kosil dva milióny Severokórejčanov.
Vo svojej knižnici mal Kim dvadsaťtisíc filmov, ale bežným ľuďom hrozili za pozretie čo i len jediného amerického alebo juhokórejského filmu roky v pracovnom tábore.
Rozhadzovaním priviedol svoju vlasť na pokraj ekonomického kolapsu a v zahraničí si vybudoval meno nevypočítateľného vyvrheľa, ktorý rád straší jadrovým zbraňami.
Havel medzitým šíril dobré meno Českej republiky po všetkých kútoch zemegule a jeho príbeh inšpiroval mnoho bojovníkov za demokraciu.
Vystavené telo Václava Havla.
FOTO - TASR/AP
Tichá pieta verzus smútok poháňaný strachom Rozdielne pôsobia aj úmrtia oboch politikov. Kým smrť Kim Čong-ila uvrhla svet do neistoty a strachu, skon Havla zadal šancu pre reflexiu skutočného vodcovstva, napísal Calgary Herald. A rozdielne nakoniec na smrť reagujú aj ľudia v oboch krajinách.
Zatiaľ čo severokórejské štátne médiá zaplavili obrázky ľudí, ktorí často zo strachu z represií padajú k zemi a vyjadrujú smútok za mužom, ktorý ich roky tyranizoval, ľudia na rôznych miestach Českej republiky zapaľujú v tichej piete sviečky a intímne spomínajú na to, čo pre nich Havel znamenal.
To si všimol aj holandský denník de Volksrant. Podľa neho sú zábery ľudí zmáčaných slzami iba fasádou, za ktorou milióny ľudí zomierajú a túžia po lepšom a slobodnom živote.
"Dve úmrtia prominentov: jeden úprimný a otvorený, druhý zahalený hustou hmlou. Smrť demokrata versus stalinistu," podotýka denník.
Boj proti represiám a tyranii v mene ľudských práv preukazuje svoju hodnotu stále znovu. V tomto boji je Kim stelesnením problému, pretože nadradil svoje túžby a hlad po moci nad potreby ľudí. Havel je líder, ktorého je hodné nasledovať, uzatvára denník The Los Angeles Times.
Zábery z Pchjongjangu
Smútočná rozlúčka s Havlom
Autor: Petr Štefan, idnes.cz