SME

Za Havlom stáli Česi aj dve hodiny

Množstvo Čechov sa prišlo vyrozprávať zo svojho smútku za bývalým prezidentom Václavom Havlom.

Česi zapaľovali sviečky za Václava Havla nielen v Prahe, ale takmer vo všetkých väčších mestách.Česi zapaľovali sviečky za Václava Havla nielen v Prahe, ale takmer vo všetkých väčších mestách. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Davy Čechov sa lúčili s exprezidentom pri jeho rakve. Slovensko tiež vyhlásilo štátny smútok.

Z Prahy od našej redaktorky Miriam Zsilleovej

PRAHA. Pred 22 rokmi dostal ľudí do ulíc, aby prišli pochovať komunizmus v Československu. Od nedele Česi vychádzajú do ulíc sami, aby dali zbohom symbolu boja proti totalite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za disidenta, dramatika, politika a obyčajného človeka Václava Havla prišli státisíce Čechov v takmer všetkých väčších mestách zapáliť sviečku, položiť kvety či urobiť havlovské véčko na miestach, ktoré im ho pripomínajú.

SkryťVypnúť reklamu

Rakvu s ostatkami posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla v pondelok presne napoludnie vystavili v centre Prahy. V tichu a mraze stáli ľudia dve hodiny, aby sa poklonili pred rakvou jednej z najväčších osobností našej histórie.

Havel (75) zomrel v nedeľu ráno v spánku na chalupe v Trutnove. „Ešte sa v pokoji vyspal a dal si v nedeľu raňajky s tým, že si zdriemne. Už sa nezobudil,“ povedal jeho lekár Tomáš Bouzek.

Česko prvýkrát od útoku na dvojičky v roku 2001 vyhlási štátny smútok na tri dni, od zajtra až do piatkového pohrebu. Na deň pohrebu ho vyhlásilo aj Slovensko.

Tisícky ľudí Prišli sem tisícky ľudí rôznej viery, presvedčenia, profesie i veku.

Pred Kostolom svätej Anny v centre Prahy, ktorý založil knieža Václav v roku 927, včera čakali v dlhom rade. Pred medzinárodným duchovným strediskom Pražská križovatka v kostole stáli hodiny, aby sa prišli vyrozprávať zo svojho smútku.

SkryťVypnúť reklamu

Priniesli kvety a sviečky k rakve disidenta, dramatika a politika Václava Havla, ktorý zomrel v nedeľu ráno v spánku.

Deň štátneho smútku je to najmenej, čo si najlepší prezident, akého kedy Slovensko malo, od svojej bývalej vlasti zaslúži, píše Peter Schutz.

Čítajte komentár (piano) >>

Rakva s exprezidentom V mraze a tichu stáli hodiny a trpezlivo sa posúvali k miestu, kde včera prvýkrát vystavili uzatvorenú rakvu s pozostatkami posledného československého a prvého českého prezidenta, o ktorého pohreb sa teraz stará jeho nástupca Václav Klaus.

Davy sa pomaly posúvali popri fotografiách usmiateho muža, aby mohli vystúpiť na pódium a v sugestívnom duchovnom centre sa pokloniť človeku, ktorému verili a ktorého si vážili.

SkryťVypnúť reklamu

Málokomu sa chcelo hovoriť. „Bude nám strašne chýbať, škoda, že už pre svoj vek nestihol zaujať miesto v európskej politike, kam patril,“ hovoria manželia Husákovi po tom, čo sa poklonili rakve s ostatkami. Boli s ním aj v novembri 1989

Obaja tlieskali Havlovi na Václavskom námestí 17. novembra i koncom decembra 1989, keď sa stal prvým nekomunistickým prezidentom.

Taký prezident už nebude „Takého prezidenta už mať nebudeme,“ hovorí pán Robert, ktorý sa bol ráno podpísať aj do kondolenčnej listiny na Pražskom hrade. Čo do knihy exprezidentovi napísal, nepovie. „Je to len pre neho a je to osobné,“ hovorí a narýcho si utiera slzu.

Václavovi Havlovi by sa to určite páčilo. Pred dvoma mesiacmi oslávil 75. narodeniny na tomto duchovnom mieste, ktoré dala zrekonštruovať nadácia manželov Havlových. Exprezident už tam pôsobil veľmi unavene a vyčerpane.

SkryťVypnúť reklamu

Viac ako štyristo hostí mu vtedy prišlo zaželať veľa zdravia. Odovzdal tam i 13. cenu svojej nadácie VIZE 97. Dostala ju prvá Slovenka a druhá žena v jej histórii, teoretička umenia a filozofka Iva Mojžišová.

„Rozhodli sme sa, že budeme odmeňovať tých, ktorí nie sú pyšní, ktorí si nemyslia, že všetko vedia. Tých, ktorí si vedia klásť otázku o zmysle vecí, o zmysel seba samého,“ povedal vtedy oslávenec Havel.

Znechutení Česi V pondelok si v tichu kládlo otázku o zmysle vecí mnoho Čechov. Väčšina z nich je znechutená pomermi v krajine a s Havlom strácajú poslednú nádej, že to dá niekto do poriadku.

„Bude chýbať mnohým, v súčasnej svetovej i európskej kríze chýba podobný typ politika, ktorý má odvahu a víziu,“ pripúšťa i český politológ Jiří Pehe, ktorý poznal Havla osobne.

SkryťVypnúť reklamu

Dojatý Havlov kolega Spolu s rodinou si hodinu vystál v zástupe pred pražským Kostolom svätej Anny, aby sa poklonil pred jeho rakvou. 

Aj on premáha dojatie a hovorí o Havlovi nie ako politológ, ktorý bol dva roky šéfom jeho politického odboru v prezidentskej kancelárii, ale ako jeho priateľ.

„Budem si ho pamätať ako skvelého, slušného a láskavého človeka s veľkým zmyslom pre humor, hlavne ten jeho burácajúci smiech mi ho bude pripomínať,“ hovorí.

Nie je jedinou známou osobnosťou v zástupe čakajúcich. S ľuďmi čaká i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Bol som vlastne neďaleko miesta, kde zomrel. Cez víkend som bol na horách pri Trutnovsku,“ hovorí primátor, kým sa dav posúva ku kostolu.

„Najviac mi bude chýbať, že tu už nie je nikto, kto žil celý život pre nejaký ideál a neopustil svoju vieru pod tlakom. Takí nám v spoločnosti chýbajú,“ hovorí primátor. Je prekvapený a rád, koľko Pražanov sa prišlo rozlúčiť.

SkryťVypnúť reklamu

Uplakaný otec Neďaleko primátora stojí trpezlivo druháčka Saška s kyticou tulipánov. Školskú tašku jej drží otec. Keď sa spolu poklonia pred rakvou, otec sa rozplače. Nedokáže nič povedať.

Kytica tulipánov leží vedľa červenej ruže, ktorú tu včera položila Havlova zdrvená manželka Dagmar.

V kostole strávila hodinu pred tým, než sa dvere otvorili verejnosti.

Prišla s ňou dcéra Nina z prvého manželstva a rádová sestra, ktorá sa o Havla starala do poslednej chvíle. Pred dvanástou hodinou vdova odišla. To už niektorí ľudia čakali pred kostolom dve hodiny, aby dali svojmu Havlovi zbohom ako prví.

Smútok za Havlom Jiřina Šiklová, sociologička

Stále mi volajú priatelia, že Havel zomrel. Trochu mi to pripomína atmosféru, keï si ľudia v auguste 1968 hovorili, že do Prahy prišli tanky. Cieľom nie je informovať, ale podeliť sa s blízkym èlovekom o svoju úzkosť.

SkryťVypnúť reklamu

Umberto Eco, spisovateľ

Václav bol presne tým typom človeka, s akým by si jeden rád pohovoril v kráme, len tak, o litera­tú­re, o bežnom živote. Najradšej by som k tomu mal desaťkrát, stokrát viac príležitostí.

Ondřej Trojan, režisér a producent

Vidím, ako tam hore klopeš na nebeskú bránu, dvere sa otvoria a ty vystrúhaš tú svoju ty­­­pickú, trochu drevenú švihácku poklonu. A budeš sa po­tuteľne usmievať pod fúzy: „Tak ma tu máte, azda vám nenarobím veľa problémov, viete, so mnou to nikde nie je úplne jednoduché...

Jiří Černý, hudobný kritik

Až do tohto smutného dňa by mi nenapadlo, že mi niekedy bude telefonovať viac ľu­dí než keï zomrel Lennon.

Jaroslav Dušek, herec

Havel bol ve­selý človek a takú pom­pu k svojmu úmr­tiu by neprijal s nadšením.

SkryťVypnúť reklamu

Slovák vďačí Havlovi, že sa mohol vrátiť František Semerát čakal v zahraničí na pád komunizmu trinásť rokov.

PRAHA. Elegantný postarší muž v čiernom kabáte si skladá okuliare a pomaly opúšťa stolík s kondolenčnou knihou na Pražskom hrade.

Pre Františka Semeráta je to osobné. S Václavom Havlom sa niekoľkokrát stretli, keď sa vrátil z emigrácie. „Bude mi chýbať ako človek, ktorý s vami zašiel do krčmy a porozprával sa,“ hovorí.

František Semerát je polovičný Slovák, ktorý dnes v Prahe zastupuje slovenskú spoločnosť v oblasti reklamy.

Z Československa ušiel na služobnú doložku zamestanca vtedajšej štátnej cestovnej kancelárie CKM, ktorú si kúpil od kamaráta. Mal 23 rokov a vo Francúzsku čakal na pád komunizmu trinásť rokov. Vrátiť sa mohol v roku 1989. „Bolo to presne na Vianoce, videl som rodičov a nemohol som tomu uveriť,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Preto v pondelok prišiel na Pražský hrad. „V kondolenčnej listine som sa prezidentovi poďakoval, že som sa mohol vrátiť do slobodnej krajiny,“ hovorí. Je smutný, že odišiel Havel a je znechutený z toho, čo po ňom príde. Tak ako mnohí Česi hovorí, že bol jediným politikom, ktorý tu mohol niečo zmeniť.

(mim)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 008
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 180
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 035
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 218
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 345
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 783
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 076
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 617
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Príslušník špeciálnych jednotiek v Kašmíre.

Útok sa stal v populárnom letovisku.


TASR
Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


5
Jorge Mario Bergoglio vždy cestoval metrom alebo autobusom.

Jorge Mario Bergoglio mal rád tango a futbal.


SITA 3
Ilustračné foto.

Agentúra nemá dostatok peňazí.


TASR

Sportnet

Peter Židovský.

Bol aj pri vstupe Slovenska do štruktúr FIFA a UEFA.


TASR
Adam Sýkora v drese Slovenska.

Trojica Viliam Kmec, Jakub Demek a Samuel Hlavaj v súčasnej situácii reprezentáciu neposilní.


Futbalisti SSC Neapol Stanislav Lobotka (vľavo) v zápase s Interom Miláno.

Obhajca titulu Inter síce disponuje výrazne lepším skóre, no to sa v prípade rovnosti bodov neberie do úvahy.


Reuters
Martin Pospíšil.

Slovenský útočník Calgary Flames by si rád zahral opäť s bratom Kristiánom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu