SME

Štátny smútok pre Havla bude v piatok

Česi budú mať štátny smútok tri dni. Slováci si pamiatku na Václava Havla uctia štátnym smútkom v piatok.

(Zdroj: TASR)

Agentúrny text sme o 21:25 nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Štátny smútok za Václavom Havlom spojil vládu, prezidenta aj šéfa opozície Roberta Fica. Nik z politikov nespochybnil, že bude Slovensko oficiálne smútiť a štátne vlajky v piatok spustí na pol žrde.

„Václav Havel bol aj náš bývalý prezident, demokraticky zvolený, mali by sme vyhlasovať štátny smútok,“ povedal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Kabinet rozhodol, že vlajky budú spustené v deň pohrebu od ôsmej rána do 18.00. To, že Havel nemá našu štátnu príslušnosť, Lipšic nepovažuje za problém, keďže v zlomových rokoch bol prezidentom Čechov aj Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor má aj líder Smeru Robert Fico. „Václav Havel bol významnou osobnosťou spoločnej histórie Českej republiky a Slovenskej republiky,“ odkázal cez hovorcu Erika Tomáša.

S vyhlásením štátneho smútku súhlasil aj prezident Ivan Gašparovič, ktorého v roku 1992 odvolal Havel z funkcie generálneho prokurátora pre nečinnosť. „Išlo o veľkú osobnosť, aj my môžeme spustiť vlajku na pol žrde,“ povedal prezidentov hovorca Marek Trubač.

Gašparovič s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ) povedú delegáciu na pohreb.

RTVS mení program

Priamy prenos z piatkovej rozlúčky s Havlom odvysiela STV. Televízia pripravuje premiéru aktuálneho dokumentu Václav Havel a Slovensko.

„Definitívna skladba programu bude známa najneskôr v strede týždňa, rokujeme ešte o právach na dokument Občan Václav Havel ide na dovolenku,“ povedal hovorca RTVS Richard Šümeghy. Slovenský rozhlas zasa odvysiela Havlove rozhlasové hry .

SkryťVypnúť reklamu

Len niekoľko desiatok

Na Úrade vlády sa v pondelok ministri podpisovali do kondolenčnej knihy a v Bratislave sa pri soche Tomáša Garriqua Masaryka konalo na počesť Havla spomienkové stretnutie.

„Na tomto mieste sme sa schádzali v deväťdesiatych rokoch, keď bolo treba prejaviť občianske hodnoty, ktoré reprezentoval Václav Havel,“ vysvetlil organizátor akcie Peter Marianek. Tichá spomienka bez príhovorov mala podľa neho skrytý význam. „Václav Havel bol človek, ktorý málo rozprával, ale keď niečo povedal, tak to malo hodnotu.“

Sviečky však zapaľovalo len niekoľko desiatok ľudí. „Bol dôkazom, že existuje šanca, aby na vysokých pozíciách boli aj slušní, morálne vyspelí ľudia,“ povedal Samuel Kováčik. Na zhromaždenie prišiel potom, čo videl, koľko ľudí sa zišlo v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Česi budú smútiť tri dni

Česká vláda schválila štátny smútok od stredy do piatku.

PRAHA. Štátny smútok z dôvodu úmrtia exprezidenta Václava Havla vyhlási kabinet Petra Nečasa od stredy do piatku, teda celkovo na tri dni. Pre agentúru Mediafax to v pondelok potvrdil dôveryhodný zdroj.

"Vláda sa na svojom pondelňajšom mimoriadnom zasadnutí uznesie na tom, že štátny smútok bude vyhlásený od stredy do piatku," uviedol zdroj.

Svoju účasť na pohrebe exprezidenta Havla prisľúbila podľa jeho tajomníčky Sabiny Tančevovej aj americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová. Kto z ďalších politikov a hláv štátov zo zahraničia sa príde s Havlom rozlúčiť, zatiaľ nie je jasné.

Od pondelka rána sa ľudia môžu na Pražskom hrade podpisovať do kondolenčných kníh. Verejnosť sa môže exprezidentovej pamiatke pokloniť počas pondelka od 12.00 do 20.00 a v utorok od 10.00 do 20.00 v kostole v Pražskej križovatke, kde bude vystavená rakva s jeho pozostatkami.

SkryťVypnúť reklamu

Potom rakvu na dva dni prevezú na hrad. Podľa českých médií by sa štátny pohreb mal konať v piatok 23. decembra.

Václav Havel zomrel v nedeľu vo veku 75 rokov na svojom obľúbenom vidieckom sídle na Hrádečku na Trutnovsku.

SITA

Štátny smútok na Slovensku

20. januára 2006

Vláda SR vyhlásila štátny smútok v súvislosti s leteckým nešťastím príslušníkov Ozbrojených síl SR 19. januára 2006. Štátny smútok trval od 23. januára 2006 od 12:00 do 24. januára 2006 do 12:00. Slovenské vojenské lietadlo havarovalo 19. januára 2006 vo večerných hodinách na severovýchode Maďarska pri obci Télkibánya. Lietadlo smerovalo z kosovského hlavného mesta Prištiny do Košíc a viezlo domov vojakov a inštruktorov, ktorí pôsobili v misii KFOR. Na palube lietadla bolo 43 osôb, z toho tri ženy. Tragédiu vojenského špeciálu prežil len jeden vojak.

SkryťVypnúť reklamu

8. septembra 2008

Vláda vyhlásila jednodňový štátny smútok za obete havárie autobusu pri chorvátskom Gospiči. Vlajky na pol žrde boli stiahnuté od poludnia 9. septembra 2008 do poludnia 10. septembra 2008. Štrnásť slovenských občanov 7. septembra 2008 zahynulo a 30 sa ťažšie a ľahšie zranilo pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na diaľnici Záhreb - Split medzi mestami Gospič a Lovinac. K nehode došlo, keď autobus, ktorý viezol na dovolenku skupinu turistov z Košíc do chorvátskeho prímorského mesta Vodice pri veľkej rýchlosti vyšiel z cesty. V októbri a koncom novembra 2008 zomreli na následky zranení v Košiciach 79-ročná a 67-ročná žena.

21. februára 2009

Vláda vyhlásila na 22. februára 2009 jednodňový štátny smútok po tragickej havárii, ktorá si 21. februára 2009 ráno pri obci Polomka v okrese Brezno vyžiadala 12 obetí. Smútok trval od 8:00 do 20:00. Pri tragickej nehode autobusu a osobného vlaku pri Polomke v okrese Brezno zahynuli 12 obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia. Ďalších zhruba 20 ľudí bolo zranených. Osobný vlak s dvoma vozňami na nechránenom priecestí autobus prevalcoval, predná časť vlaku zostala po nehode na autobuse.

SkryťVypnúť reklamu

14. apríla 2010

Jednodňový štátny smútok v súvislosti s tragickou nehodou lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskim vyhlásila vláda na nedeľu 18. apríla. Poľsko postihla tragédia v sobotu 10. apríla ráno. Vládny špeciál Tupolev Tu-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil, zahynulo 96 ľudí. Prezident Lech Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Pri havárii lietadla zahynula aj Kaczyńského manželka Maria. Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie.

1. septembra 2010

Vláda vyhlásila štátny smútok na 2. septembra 2010 v súvislosti s krvavým masakrom v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Pietna spomienka na obete krvavého incidentu trvala od 8:00 do 18:00. Strelec zastrelil sedem ľudí a ďalších pätnásť zranil. Päť členov jednej rodiny zastrelil 48-ročný muž v byte na ulici Pavla Horova, ďalšieho ich príbuzného pred vchodom do bytovky a jednou z obetí bola aj žena, ktorú zabila náhodná strela na balkóne. Nakoniec zomrel aj strelec, ktorý sa po smrteľnom zásahu z policajnej zbrane sám zastrelil.

SkryťVypnúť reklamu

19. decembra 2011

Vláda vyhlásila štátny smútok na piatok 23. decembra v súvislosti s úmrtím Václava Havla. Bývalý československý a český prezident Václav Havel v nedeľu 18. decembra v ranných hodinách vo veku 75 rokov podľahol svojim dlhotrvajúcim zdravotným problémom, zomrel v rodinnom kruhu v letnom sídle Hrádeček pri Trutnove. Václav Havel bol prvým demokraticky zvoleným československým prezidentom od prevratu vo februári 1948 a je symbolom zásadných politických zmien, ktoré sa uskutočnili po novembri 1989 v bývalom spoločnom štáte Čechov a Slovákov.

SITA

Česká republika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu