PRAHA. Za symbol aj pre mladých ľudí, ktorí ho priveľmi nepoznali, označil dnes v rozhovore pre Studio 6 zosnulého bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla teológ a filozof Tomáš Halík. Informoval o tom internetový server spravodajskej televízie ČT24.
Podľa názoru Halíka, prezidenta Českej kresťanskej akadémie, nadišiel čas pripomenúť si Havlove veľké hodnoty, pretože dôvera, ktorá v Českej republike rýchlo upadá, je pre demokraciu veľmi dôležitá.
Ak by sa nadviazalo na Havlovu "morálnu tradíciu", mohlo by byť v krajine lepšie, zdôraznil Halík a dodal, že Havla charakterizovali najmä hlboká ľudská slušnosť, túžba po poznaní a po pravde.
"Neustále si kládol otázku, či to, čo hovorí, je skutočne pravda," zaspomínal si teológ, ktorý zosnulého dobre poznal, a podčiarkol, že Havel nebol nikdy arogantným "majiteľom pravdy".
Kňaz poznal niekdajšieho dramatika a disidenta už od roku 1967. Havel sa totiž priatelil s jeho otcom, ktorý bol vydavateľom diela bratov Čapkovcov.
V období disentu pôsobil Halík ako spojka medzi jeho náboženskou a kultúrnou či intelektuálnou zložkou, Havel predstavoval spojivo kultúrneho a politického disentu.
V čase, keď sa z Václava Havla stala hlava štátu, Halík ho často navštevoval na Hrade, kde, ako si dnes zaspomínal, obklopovali prezidenta mimoriadne osobnosti - napríklad Karel Schwarzenberg, Ivan Medek či Pavel Tigrid.
Teológ a filozof súčasne patril k tomu úzkemu okruhu osobností, ktorým exprezident posielal svoje prejavy so žiadosťou o kritické pripomienkovanie.
Václava Havla označil za duchovne mimoriadne silného človeka, a to aj na sklonku života. Súčasne však za osobnosť, ktorá o sebe často pochybovala.
Knihy z jeho diela po nociach čítal pápež Ján Pavol II., uviedol Tomáš Halík a dodal, že s dalajlámom mali vraj k sebe veľmi blízko i kvôli tomu, že sa sami nebrali vážne.
Za najvhodnejší termín Havlovho pohrebu by Halík považoval 29. december, teda výročný deň voľby zosnulého za prezidenta ČSFR pred 22 rokmi.