Washington 7. júna (TASR) - Pomocou röntgenového observatória Chandra získal tím amerických astronómov fascinujúce informácie o röntgenových dvojhviezdach v špirálovej galaxii v súhvezdí Kružidlo (Circinus). Na záberoch Chandry je vidieť aj supermasívnu čiernu dieru v centre galaxie a rad menších čiernych dier v jej ramenách.
V takýchto dvojhviezdnych systémoch obieha normálna hviezda okolo čiernej diery. Silná gravitácia čiernej diery vytrháva hmotu z hviezdy, ktorá sa pri putovaní k diere tak zahreje, že začne vysielať röntgenové žiarenie. Vedcom z Pennsylvania State University sa teraz podarilo u jednej čiernej diery zaznamenať periodické výkyvy vysielaného röntgenového žiarenia smerom nahor a zasa nadol.
Táto perióda trvá asi 7,5 hodiny. Z uvedeného údaja astronómovia vypočítali, že čierna diera v dvojhviezdnom systéme je asi 50-krát hmotnejšia než naše Slnko. "Podobné extrémne jasné röntgenové zdroje asi existujú aj v mnohých iných galaxiách," píše Franz Bauer v júnovom čísle časopisu The Astronomical Journal. "Ale až zábery Chandry ukázali, že sú to pravdepodobne masívne röntgenové dvojhviezdy a nie nová trieda nebeských objektov."
Pozorovaná galaxia v súhvezdí Kružidlo je od nás vzdialená asi 13 miliónov svetelných rokov. Pretože leží takmer v rovine Mliečnej cesty, je schovaná za hustými mrakmi. Z tohto dôvodu bola objavená len pred 25 rokmi. Vedci v nej lokalizovali ďalšie zdroje röntgenového žiarenia, ktoré by mohli byť tiež dvojhviezdami.