Mlčanie Európy je v protiklade so Spojenými štátmi, ktoré odovzdali záznamy s údajmi o vyše 27-tisíc letoch.
LONDÝN. Dve organizácie na ochranu ľudských práv obvinili väčšinu z 28 prevažne európskych krajín, že nevyhoveli žiadostiam týkajúcim sa práva na slobodný prístup k informáciám - neposkytli totiž údaje o svojej účasti na tajných letoch americkej CIA (Ústrednej spravodajskej služby), prevážajúcich podozrivých teroristov.
Organizácie Reprieve so sídlom v Londýne a Access Info Europe sídliaca v Madride uviedli, že európske štáty utajujú svoju spoluúčasť na takzvanom programe "mimoriadneho predvedenia", keďže nezverejnili údaje o letoch, ktoré by odhalili trasy týchto lietadiel.
Organizácie dnes oznámili, že iba sedem z 28 krajín poskytlo požadované informácie. Päť krajín uviedlo, že údaje už nevlastnia, tri ich odmietli poskytnúť a 13 štátov neodpovedalo ani po vyše desiatich týždňoch od podania žiadostí.
Mlčanie Európy je v protiklade so Spojenými štátmi, ktoré odovzdali záznamy Federálneho leteckého úradu aj s údajmi o vyše 27.000 letoch.
Organizácie v správe uviedli, že USA poskytli "oveľa komplexnejšiu odpoveď", a obvinili európske krajiny zo zaostávania v otázke transparentnosti.
"Je to problém v slobodnom prístupe k informáciám, alebo je to problém v tejto konkrétnej záležitosti? Tak trochu oboje," povedala výkonná riaditeľka organizácie Access Info Europe Helen Darishireová.
Aktivisti organizácií na ochranu ľudských práv celé roky zhromažďovali informácie o stovkách tajných letov, počas ktorých prevážali podozrivých teroristov medzi zahraničnými väznicami riadenými CIA a americkou vojenskou základňou Guantánamo na Kube, čo bola súčasť "vojny proti terorizmu" po útokoch z 11. septembra 2001.
CIA nikdy nepriznala konkrétne miesta väzníc, ale väzenia, na ktoré dohliadali americkí predstavitelia, sa údajne nachádzali v Thajsku, Afganistane, Litve, Poľsku a Rumunsku. V tejto krajine údajne vypočúvali aj strojcu útokov z 11. septembra 2001 Chálida Šajcha Muhammada, a to v suteréne vládnej budovy v hlavnom meste Bukurešť.
Informácie zverejnilo sedem krajín - okrem USA aj Dánsko, Fínsko, Nemecko, Írsko, Litva a Nórsko. Päť krajín odpovedalo, že údaje už nevlastní - Británia, Bulharsko, Česká republika, Estónsko a Slovinsko.
Organizácie nedostali odpoveď od Albánska, Rakúska, Azerbajdžanu, Kapverd, Gruzínska, Francúzska, Islandu, Talianska, Lotyšska, Rumunska, Ruska, Španielska a Turecka.
Kanada, Portugalsko a Švédsko odmietli údaje poskytnúť, ako aj v bruselský Eurocontrol (Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej dopravy).
Zdroj: Associated Press