Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Milióny Severokórejčanov prežívajú neopísateľný smútok za svojím vodcom Kim Čong-ilom.
Ľudia zúfalo plačú priamo v uliciach, niektorí od smútku odpadávajú. Takýto obraz do sveta vysielajú médiá najrepresívnejšieho režimu na svete.
Podľa štátnej televízie Kim zomrel v sobotu vo veku 69 rokov. Podľahol vyčerpanosti, keď cestoval vlakom, aby robotníkom dal svoje rady.
Smútia len v Číne
Aj po Kimovej smrti teda propaganda pokračuje vo vytváraní kultu osobnosti. „Tak veľmi sa snažil, aby boli naše životy lepšie a skončil takto,“ posťažoval sa na oficiálnych záberoch jeden z občanov.
Vo svete už smútenie také intenzívne nie je. Za Kimom verejne trúchli prakticky len Peking, posledný spojenec uzavretého režimu.
Susedné krajiny a Západ v Kimovej smrti vidia skôr nádej, že sa krajina otvorí a ustúpi napríklad od svojho jadrového programu.
Kimova smrť môže byť predzvesťou katastrofy, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Obavy z Kima tretieho
Po Kimovi preberá moc jeho najmladší syn Kim Čong-un, ktorého už štátna agentúra KCNA označila za „veľkého nástupcu“. Ľudí vyzvala, aby za ním stáli, vernosť mu sľúbili aj armádne špičky.
Otázne však je, ako sa budú správať v skutočnosti. Kim Čong-un nemá ešte ani tridsať rokov, má minimum skúseností a o spravovaní štátu veľa nevie.
Zdedí krajinu s miliónmi hladujúcich ľudí a armádou s miliónom vojakov. Tá má skutočnú moc a ona vyberie, kto bude vládnuť.
Aj preto sa susedné krajiny obávajú vnútorného konfliktu, ktorý môže prerásť do provokácií smerom navonok. Nebolo by to prvýkrát.
Keď nový líder dostal pred rokom prvé funkcie, sprevádzalo to bombardovanie juhokórejského ostrova Jonpchjong, pri ktorom zabili dvoch vojakov.
Útok sa vraj konal na osobný príkaz Kim Čong-una, ktorý tým chcel armádnym špičkám ukázať, že je dostatočne rozhodný.
Otcovi sa prišiel pokloniť
Budúci líder Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Čong-un prišiel v utorok vzdať úctu svojmu mŕtvemu otcovi, bývalému vodcovi Kimovi Čong-ilovi. Informovali o tom štátne médiá.
"Súdruh Kim Čong-un navštívil pozostatky súdruha Kima Čong-ila spoločne s predstaviteľmi (komunistickej) strany, vlády a armády, pričom vyjadril najhlbší smútok," uviedla oficiálna tlačová agentúra KCNA.
Raketový test
Už krátko po oznámení Kimovej smrti prišli informácie o raketovom teste. Ešte väčšie obavy však vyvoláva severokórejský jadrový arzenál, krajina v roku 2006 vykonala aj test jadrovej bomby.
Zatiaľ ju zrejme nevie účinne využiť, no nikto presne nevie, ako ďaleko sa vo vývoji dostala.
Analytici predpokladajú, že nejaký čas bude vládnuť Severnej Kórei skupina ľudí, ktorí budú na nového lídra dohliadať. Keďže v nej budú ľudia z Kimovho okolia, veľké zmeny sa od nich neočakávajú.
Najbližšie týždne však budú najmä o ďalšom budovaní kultu komunistickej dynastie. Kimov pohreb sa uskutoční 28. decembra, dovtedy bude v krajine štátny smútok.
Tri roky smútku
„Severná Kórea bude potom smútiť ešte tri roky, počas ktorých si Čong-un upevní moc,“ povedal Guardianu expert Leonid Petrov z Univerzity v Sydney.
Prechod podľa neho nebude taký dramatický, ako keď umrel Kim Ir-sen. „Vtedy to bola trauma, zvýraznil ju hladomor. Teraz je tu väčší politický cynizmus.“
Pozrite sa, ako sa žije v komunistickej Kórei cez fotografie reportéra AP.
Pozrite si fotogalériu >>