Kto bol pre vás Václav Havel? odpovedajú osobnosti

Radičová. Kusý, Šimečka, Gál, Merkelová, Kohl, Sarkozy, Reed, Buzek, Nečas, Allbrightová, Javlinskij, Bush, Ruml, Kundera, Rupnik, Rushdie, Shooty, Lasica, Pastier, Kocáb, Vašáryová a ďalší o československom prezidentovi.

(Zdroj: TASR/AP)

Osobnosti rozprávajú o tom, čo pre nich znamenal Václav Havel.


Patril k najstatočnejším hovorcom pravdy, a to od čias, keď veľká väčšina Čechov a Slovákov rezignovala a pristúpila na život v totalitnej lži alebo na dvojakú morálku, ktorá vládla v satelitoch sovietskej ríše zla.
Iveta Radičová, premiérka SR
Správal sa k ľuďom vždy ohľaduplne, aj keď s nimi nesúhlasil. Ak vznikol nejaký sporu, on bol ten, čo viac načúval a snažil sa viesť diskusiu k nejakému výsledku bez toho, aby zvýšil hlas a aby sa dostal do nejakých agresívnych polôh, to mu bolo bytostne cudzie.
Miroslav Kusý, sociológ


Pre mňa bol jedným z najdôležitejších ľudí môjho života.
Martin Milan Šimečka, novinár a spisovateľ


Bude mi za ním naozaj smutno. Výraz jeho tváre a úsmev si budem pamätať. Pokúsim sa o ňom rozprávať aj deťom svojich detí. Nie, že by som veril, že pravda a láska niekedy zvíťazí nad lžou a nenávisťou, ale preto, že ten zápas má sám o sebe zmysel.
Fedor Gál, sociológ


Smrť Václava Havla ma hlboko zarmútila. Podobne ako milióny ostatných ľudí na svete, aj mňa inšpirovali slová bývalého českého prezidenta a jeho schopnosť viesť.
Barack Obama, prezident USA


Spolu s vami trúchlime nad stratou veľkého Európana. Jeho oddanosť slobode a demokracii je rovnako pamätná, ako jeho veľká ľudskosť.
Angela Merkelová, nemecká kancelárka


Bol to veľký muž, bez ktorého by sloboda nebola možná.
Helmut Kohl, bývalý nemecký kancelár


Havel venoval svoj život ľudskej slobode. Roky sa ho snažil komunizmus zničiť a umlčať jeho hlas. Lenže Havel, dramatik, disident, sa nedal umlčať.
David Cameron, britský premiérČeská republika stráca jedného zo svojich veľkých patriotov, Francúzsko priateľa, Európa jedného zo svojich mudrcov.
Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident


Meno Václava Havla zostane navždy späté so znovuzjednotením Európy a šérením ich hodnôt do strednej a východnej Európy. Bol tiež zdrojom všetkým, ktorí po celom svete bojujú za slobodu a demokraciu.
José Barroso, predseda Európskej komisie


Naozajstný muž. Vodcovská osobnosť, mysliteľ, rečník, spisovateľ a taký odvážny. Je to strašná strata pre tento svet a rozhodne pre mňa osobne. Obdivoval som ho viac, než kohokoľvek iného. Tak rád by som ho priviedol na súčasné Occupy (Wall Street).
Lou Reed, spevák
Havel bol odvážnym hlasom proti totalitarizmu a inšpiráciou pre bojovníkov za slobodu po celom svete.
Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
Václav Havel bude chýbať nielen v Česku a na Slovensku, ale na celom európskom kontinente, pre ktorého znovuzjednotenie urobil tak veľa. Bol a zostáva hrdinom.
Jerzy Buzek, predseda Európskeho parlamentu


Ľudsky ma to zasiahlo. Urobil pre túto krajinu veľmi veľa. Bol symbolom i tvárou našej republiky navonok.
Petr Nečas, český premiér


Závideli sme Čechom takého prezidenta. Dnes už nie je čas na závisť, ale na radosť, že niekto taký medzi nami bol, že bol prezidentom susednej krajiny. Z jeho esejí a života sa budeme učiť ešte veľmi dlho.
Adam Michnik, poľský historik


Je to veľká škoda a strata, jeho mimoriadny hlas múdrosti bude Európe chýbať.
Lech Walesa, poľský disident a exprezident
S Václavom Havlom strácame symbol mierovej, demokratickej a zjednotenej Európy.
Werner Faymann, rakúsky kancelár


Václav Havel sa stal symbolom novodobého českého štátu. Zaslúžil sa oň svojím neohrozeným bojom proti komunistickej totalite, ako vedúca osobnosť našej zamatovej revolúcie a ako prvý prezident našej slobodnej krajiny. Bol tiež človekom, ktorý ma prizval do rodiaceho sa Občianskeho fóra.
Václav Klaus, český prezident


Svet, ktorý Václav Havel opúšťa, je lepší preto, že bol jeho súčasťou. Pre mnoho ľudí na svete znamená slovo „Havel“ a „Čech“ to isté. Havel položil Prahu a Českú republiku na mapu obdobia po studenej vojne.
Madeleine Albrightová, exministerka zahraničných vecí USA


Václav Havel bol jedným z najväčších Európanov našej doby.
Carl Bildt,šéf švédskej diplomacie


Havel bol najslávnejším Čechom, uznávaným v celom svete, cteným v zahraničí viac než doma. Azda si z neho ľudia vezmú príklad.
Karel Schwarzenberg, šéf českej diplomacie
Bol to čestný človek, ktorý sa nikdy nikoho nebál a venoval svoj život oslobodeniu svojho národa od totalitného režimu.
Grigorij Javlinskij, ruský opozičný kandidát na prezidenta
Laura a ja sme zarmútení stratou nášho priateľa, Václava Havla. Jeho silný hlas za ľudskú slobodu zmenil smerovanie jeho krajiny a prekročil kontinenty. Nezastrašený vyhrážkami, nezmenený politickou mocou. Veľa trpel za slobodu a stal sa jedným z jej najväčších hrdinov.
George Bush ml., exprezident USA
Je to strata nielen pre mňa osobne, ale pre celý národ. Pre celú našu spoločnosť, možno i pre celý svet, pretože on bol taký kompas alebo ukazovateľ toho, ako sa máme správať, pretože stelesňoval hodnoty ako, sú dobro, pravda, náklonnosť k cnosti.
Jan Ruml, hovorca Charty 77
Život Václava Havla sa podobal na umelecké dielo.
Milan Kundera, český spisovateľ
A teraz Havel. Dopekla. Začína ma unavovať nachádzať svojich priateľov a známych v nekrológoch. Môžete prosím vás zostať ešte aspoň chvíľu nažive?
Salman Rushdie, britský spisovateľ
On a jeho priatelia z disentu sa vydali cestou, ktorá sa zdala byť úplne beznádejná. A potom sa z disidenta stal prezident. Symbol človeka, ktorý bol na začiatku roku 1989 vo väzení a na konci na Hrade, je veľmi silný.
Jacques Rupnik, politológ
Spolupracoval som s ním a vo svete nesporne bol osobnosťou. Podal si ruky s toľkými ľuďmi a osobnosťami celého sveta, že keď som si s ním na premiére podal ruku ja, tak som mal pocit, že ma zapojil do ich sveta.
Marián Labuda, herec
Bol kultúrny človek, v každom význame slova kultúrny. Hľadač pravdy a slušnosti, ale nie ten nudný a otravný patetický kazateľ či neomylný fundamentalista, ale plachý a nesmierne vtipný pochybovač, kladúci nepríjemné otázky, často poukazujúci na svoju nedokonalosť.
Martin Šútovec, karikaturista
Osobné hodnotenie je neobjektívne a vyžaruje lásku. Predovšetkým lásku spojenú s vďakou. Je to dar od života, že som mal možnosť spoznať takéhoto človeka. Myslím si, že až čas nám umožní, ak budeme chcieť a bude taká potreba v spoločnosti, aby sme pochopili a zvážili tie hodnoty, ktoré on reprezentoval.
Lászlo Szigeti, vydavateľ
Pre mňa osobne znamenal priateľa a autora výnimočných divadelných hier, z ktorých mnohé som preložil do slovenčiny. Tento kontakt sa začal v šesťdesiatych rokoch a skončil sa mojím prekladom jeho poslednej hry Odcházení.
Milan Lasica, herec
Do novembra 89 pre mňa znamenal istotu a záruku, že s totalitnou mocou sa nedá hrať hra na dialóg. Po novembri boli už jeho predchádzajúce nekompromisné zásady naštrbené vynútenými a možno aj kompromisnými rozhodnutiami na politickej scéne, ktorá bola veľmi búrlivá.
Oleg Pastier, básnik
Bol to človek, ktorý mal skutočne dobré srdce, bolo to patrné pri každom stretnutí. Nikdy som nezažil, že by sa rozčúlil. Všetko dokázal riešiť po dobrom, bola to rešpektovaná osobnosť našich novodobých dejín a svetového rozsahu.
Michael Kocáb, hudobník
Poznali sme sa vyše tridsať rokov a stretávali sa pri rôznych príležitostiach. Naposledy pred týždňom, kde som mu hral na cene Jána Langoša a on navrhol, aby sme si konečne potykali. Jeho smrť je vlastne symbolický koniec novembrovej revolúcie. Viacerým ľuďom, ktorí nemali čisté svedomie, určite odľahlo.
Marián Varga, hudobník
Vážil som si ho ako málokoho a každé stretnutie s ním bolo pre mňa sviatkom. On bol postavou menší než ja. Keď som s ním hovoril, tak som si uvedomil, čo to je, keď sa hovorí „malý veľký človek“.
Zdeněk Svěrák, režisér
Bol človek, ktorý zjednocoval rôznorodú opozíciu proti komunizmu v bývalom Československu. Stal sa faktickým šéfom opozičného hnutia proti komunizmu v Československu. Tak som ho uznával aj ja. Tento človek teraz zomrel. Pociťujem smútok. Nech mu svetlo večné svieti.
Ján Čarnogurský, právnik
Nikdy neprestanem byť vďačná, že mi venoval takú dôveru a ja som zmenila celý svoj život a osemnásť rokov sa venovala diplomacii a zahraničnej politike. Možno nikto mi až takú dôveru nedal.
Magda Vášáryová, herečka
Na Havla sa bude spomínať ako na veľkého spisovateľa, vizionára i lídra, ktorý pomohol opäť zjednotiť rozdelenú Európu.
Anders Fogh Rasmussen, šéf NATO
Pre mňa je obrovskou cťou, že sa na nás obrátil so svojou hrou Odcházení a že sme mali tú česť uviesť jej svetovú premiéru. Archu bral ako jedno zo svojich divadiel.
Ondřej Hrab, riaditeľ Divadla Archa
Hoci sme mali rozdielne pohľady na slovenské potreby v spoločnom štáte, nemožno mu uprieť, že sa stal súčasťou aj slovenských dejín při zavádzaní demokratických pomerov po roku 1989 u nás.
Vladimír Mečiar, expremiér SR
V osobe Václava Havla stráca aj Slovensko veľkého človeka, ktorého hodnotová orientácia bola rovnaká ako hodnotová orientácia, na ktorej sme budovali Slovensko po roku 1998. Václav Havel dokázal spájať politiku s hodnotami, kultúrou a umením.
Mikuláš Dzurinda, minister zahraničia
Pán Havel bol významnou postavou po roku 1989 na československej úrovni a potom aj na úrovni českej. Bol to politik a človek, ktorý dal určitú charakteristickú črtu obdobiu po novembri 1989, či už s ním súhlasíme, alebo nesúhlasíme.
Robert Fico, predseda Smeru
Pán Havel bol bojovníkom za spravodlivosť a pravdu, a, samozrejme, bol osobnosťou aj roku 1989. Dá sa však povedať, že bol osobnosťou i oveľa skôr, veď bol fakticky aj uväznený.
Béla Bugár, predseda Mosta-Hídu
Slovensko si váži politický i umelecký odkaz prezidenta Václava Havla. V našej pamäti navždy ostane ako charismatická a ľudská osobnosť s nezameniteľným štýlom vedenia politiky.
Ivan Gašparovič, slovenský prezident
V mojej pamäti zostal ako muž, ktorý v novembri 1989 urobil práve to, prečo tu s nami na tomto svete bol. To bola jeho životná misia a jej pozitívna energia neodchádza ani s jeho smrťou.
Ján Budaj, novembrový aktivista
S Václavom Havlom odišla jedna z najvýznamnejších osobností československej, českej a slovenskej politiky dvadsiateho storočia. Osobitne nás, čo sme sa mohli v kľúčových okamihoch našich dejín pokladať aj za osobných priateľov Václava Havla, napĺňa jeho smrť veľkým zármutkom.
Peter Zajac, predseda OKS
Odišiel Václav Havel, ktorý bol naším prezidentom a priateľom na ceste k slobode. Dôležitým a pamätným zostane jeho prínos pre demokraciu, právny štát, politickú kultúru a európsku perspektívu bývalého Československa a neskôr obidvoch republík.
Ján Figeľ, predseda KDH
Havel bol pre mňa symbolom politika, ktorý pravdu a ideály nepoužíval len ako slová, ale ktorý tak žil celý svoj život. Bol jedným z lídrov boja za slobodu a demokraciu. Je nezabudnuteľným mementom pre všetkých nás, ale aj budúce generácie.
Pavol Hrušovský, predseda NR SR
Vo Václavovi Havlovi odchádza z očí človek, ktorý bol pre mnohých ľudí žijúcim symbolom občianskej statočnosti. Človek, ktorý svojou ideou o nepolitickej politike predbehol dobu, v ktorej žil.
Igor Matovič, líder Obyčajných ľudí
Bol to výnimočný človek, ktorý nám ukázal, že ak slobodu budeme považovať za samozrejmosť, veľmi ľahko ju môžeme stratiť. Aj vďaka nemu si uvedomujeme, že ak prestaneme premýšľať kriticky, stratíme to, o čo sme tak ťažko bojovali.
Richard Sulík, predseda SaS

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 711
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 727
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 115
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 049
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 190
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 618
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 618
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 451
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 437
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 042

Hlavné správy zo Sme.sk

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky, čo sú tretie najväčšie opravovne. Sľubuje si od toho úsporu na opravách lokomotív a tisícky vagónov.

Neprehliadnite tiež

Svet

Španielska vláda zhabala referendové hlasovacie lístky

Okrem nich polícia zhabala pri zásahu v sklade neďaleko Barcelony aj informačné cedule s nápismi.

Svet

Ukrajina žiada OSN o čo najskoršie vyslanie mierovej misie

Porošenko povedal, že Rusko a Ukrajina sa usilujú o úplne odlišné veci.

Svet

Trumpov návrh presídľovať utečencov bližšie k ich domovu rozhneval Libanon

Predseda libanonského parlamentu vyhlásil, že im nie je do smiechu.

Svet

Pri Varšave sa začalo medzinárodné vojenské cvičenie, nechýbajú ani Slováci

Podľa štátneho tajomníka netreba cvičenie vnímať ako reakciu na rusko-bieloruské manévre Zapad.