Havel sa síce pre chatrné zdravie stiahol z verejného života, no porušovanie ľudských práv sledoval do konca.
PRAHA, BRATISLAVA. Hoci Václav Havel strácal sily, neprestal bojovať za ľudské práva a slobodu ani z ústrania.
Keď ho pred týždňom navštívil jeho priateľ dalajláma, rozprával o strachu z Havlovho slabého zdravia a poradil mu tibetské receptúry.
Smutno na celom svete
Tibetský duchovný vodca mu zaželal, aby vydržal aspoň ďalších desať rokov. To sa mu už nesplní. Smutno za ním bude bojovníkom za ľudské práva nielen v Tibete, v Bielorusku, na Kube, ale aj ruskej opozícii.
Havel nikdy nezabudol na to, čím bol. Ako prezident i bývalý prezident pomáhal disidentom na celom svete. Ľuďom radil, aby nechodili na kubánske pláže, keď vo väzeniach sedí toľko politických väzňov, a hlasno kritizoval režim bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Nie náhodou sa hlavný opozičný server a ľudskoprávna organizácia v Bielorusku volá Charta 97 s odkazom na československú Chartu 77.
Havel verzus Klaus
Keď český prezident Václav Klaus krátko po kontroverzných voľbách do ruskej dumy prijímal ruského kolegu Dmitrija Medvedeva a kritike ruských volieb sa vyhol, jeho predchodca Havel urobil pravý opak. Ruskú opozíciu vyzval, aby bola jednotná a chránila ľudí pred represiami. V dôsledku jeho kritiky Nemci stiahli cenu Quadriga, ktorú mal dostať ruský premiér Vladimir Putin.
Havel sa pritom vo svete stal symbolom boja za slobodu ešte v čase, keď o ňom mnohí Slováci ani Česi netušili. Kým v Československu sa ho komunistická strana snažila vo väzení umlčať, vo svete ho už poznali ako uznávaného dramatika a bojovníka za reformy.
V Kongrese bol prvý
Necelé dva mesiace po tom, čo bol Havel zvolený za československého prezidenta, vystúpil v americkom Kongrese na svojej prvej oficiálnej návšteve ako prvý spoza železnej opony. Jeho prejav, v ktorom žiadal Spojené štáty, aby pomohli Sovietskemu zväzu k demokracii, prerušil potlesk 23-krát.
Československo robilo vďaka Havlovi vlastnú zahraničnú politiku podľa jedného z hesiel nežnej revolúcie – Späť do Európy.
Hneď v prvom roku prišli na návštevu americký prezident George Bush starší či pápež Ján Pavol II. Zrušenie Varšavského paktu žiadal Havel ako disident vo výzve Charty 77 a urobil všetko pre to, aby k tomu ako prezident dopomohol.
Rovnakú výzvu na zrušenie Severoatlantickej aliancie z roku 1985 musel ako hlava štátu vysvetľovať a neskôr svoj názor zmeniť. Aj vďaka Havlovi boli Česi v prvej vlne prijímania do NATO. A bol aj jedným z najsilnejších stúpencov amerického radaru v Česku.
Spojencom Washingtonu bol i pri rozhodnutiach, ktoré svet neprijímal ľahko: bombardovanie Juhoslávie, vojna v Afganistane aj v Iraku. George Bush ho v roku 2002 označil za symbol slobody: „Som hrdý, že vás môžem nazvať svojím priateľom.“
V euroskeptickom Česku bol Havel nefalšovaným eurooptimistom, ktorý stál pri vstupe krajiny do Európskej únie, pomohol urovnať vzťahy s Nemeckom, a bol pri vzniku Visegrádskej štvorky.