PRAHA, BRATISLAVA. Svet ho spoznal v čase, keď ho ľuďom v Československu zakázala komunistická strana, pretože príliš často a príliš nahlas žiadal zmeny a reformy.
Stal sa hlasom spoza železnej opony a uznávaným autorom na Západe. V roku 1968 už dostal v Rakúsku či v Spojených štátoch prvé ceny. V zahraničí poznali jeho nenásilný boj proti totalite viac ako my v Československu.
Nebola to náhoda, že sa po páde komunizmu stal symbolom prevratných zmien v Európe v roku 1989 a pomohol nové Československo predať vo svete.
Rešpekt u Busha aj pápeža
Necelé dva mesiace potom, čo bol Václav Havel zvolený za prvého nekomunistického prezidenta vystúpil v americkom Kongrese na svojej prvej oficiálnej návšteve ako prvý predstaviteľ spoza železnej opony.
Jeho prejav, v ktorom okrem iného žiadal Spojené štáty, aby pomohli Sovietskemu zväzu k demokracii, prerušil potlesk 23-krát.
"Dnes k vám hovorím ako predstaviteľ krajiny, ktorá sa vydala na cestu k demokracii, v ktorej je plná sloboda slova, ktorá sa pripravuje na slobodné voľby, chce budovať trhovú ekonomiku a robiť svoju vlastnú zahraničnú politiku," predniesol Havel v češtine.
Československo robilo vďaka Havlovi vlastnú zahraničnú politiku podľa jedného z hesiel nežnej revolúcie - Späť do Európy. Hneď v prvom roku prišiel na návštevu americký prezident George Bush st. či pápež Ján Pavol II.
Spojenec Washingtonu
Zrušenie Varšavského paktu žiadal Havel ako disident vo výzve Charty 77 a urobil všetko preto, aby k tomu ako prezident dopomohol. Rovnakú výzvu na zrušenie Severoatlantickej aliancie z roku 1985 musel ako hlava štátu vysvetľovať a neskôr svoj názor zmeniť. Aj vďaka Havlovi boli Česi v prvej vlne prijímania do NATO.
Bol spojencom Washingtonu i pri rozhodnutiach, ktoré svet neprijímal ľahko: bombardovanie Juhoslávie, vojna v Afganistane, či vojna v Iraku. Washington mu jeho podporu nikdy nezabudol.
George Bush mladší ho v roku 2002 označil za symbol slobody: "Som hrdý, že vás môžem nazvať svojím priateľom."
Keď v roku 1994 prišiel do Prahy americký prezident Bill Cinton, dali si spolu rezeň v reštaurácii u Zlatého tygra a v džezovom klube Reduta zahral Clinton na saxofón, ktorý mu Havel daroval.
Barack Obama sa s Havlom stretol, hoci už prezidentom nebol.
Nefalšovaný eurooptimista
V euroskeptickom Česku bol Havel nefalšovaným eurooptimistom, ktorý bol pri vstupe krajiny do Európskej únie, pomohol urovnať vzťahy s Nemeckom, bol pri vzniku Visegrádskej štvroky. Nikdy mu nebolo ľahostajné, čo sa dialo na Slovensku
Václav Havel nikdy nezabudol na to, čím bol. Ako prezident i bývalý prezident pomáhal disidentom v Barme, Tibete, Severnej Kórei. Ľuďom radil, aby nechodili na kubánske pláže, keď vo väzeniach sedí toľko politických väzňov, podporoval bieloruských disidentov v boji proti poslednému európskemu diktátorovi Lukašenkovi, kritizoval mocných v Rusku. V lete chcel vrátiť svoju prestížnu cenu Quadriga, pretože ju mal dostať ruský premiér Vladimir Putin.
Havel nikdy nedostal Nobelovu cenu za mier, ale vždy sa správal tak, ako by ju doma mal.