Washington 7. júna (TASR) - USA sa rozhodli obnoviť rokovania s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR). Informoval o tom americký prezident George W. Bush vo svojom vyhlásení, ktoré uverejnili v stredu večer v Bielom dome.
Po detailnom posúdení politiky voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike sú USA pripravené obnoviť s Pchjongjangom rokovania o bezpečnosti, ktoré budú najskôr prebiehať na nižšej úrovni. Stredobodom rozhovorov bude raketový program Severnej Kórey a dislokácia početných severokórejských armádnych oddielov pri demilitarizovanej zóne.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell bude informovať svojho juhokórejského partnera Han Sung-sooa o tomto zámere počas štvrtkového stretnutia, dodal washingtonský zdroj. Rokovania na nižšej úrovni budú nahradené diskusiou na vysokej úrovni v určitom okamihu a po predchádzajúcom súhlase oboch strán. Zatiaľ nebol stanovený termín rozhovorov a nebol vymenovaný ani nijaký vyslanec.