TUNIS. Tuniská revolúcia neskôr odštartovala vlnu nepokojov v arabskom svete.
Monument predstavujúci Búazízího vozík na predaj ovocia a zeleniny podľa informácii BBC slávnostne odhalili v meste Sídí Bú Zíd v strednom Tunisku za účasti nového dočasného prezidenta Munsifa Marzúkího, zvoleného parlamentom po prvých slobodných voľbách z 23. októbra.
Na sobotňajšej ceremónii sa zišli tisíce ľudí z celej krajiny s národnými zástavami a podobizňami Búazízího a ďalších obetí revolúcie.
Mladý predavač vlani odmietol zaplatiť úplatky inšpektorom, na čo mu zhabali tovar a zbili ho. Keď miestny guvernér odmietol vypočuť jeho sťažnosť, 17. decembra 2010 sa v zúfalstve polial benzínom a zapálil.
Do nemocnice ho previezli v kóme s popáleninami na 90 percentách povrchu tela. Zomrel 5. januára 2012.
Krátko po jeho upálení vypukli masové protivládne protesty, ktoré vyvrcholili 14. januára útekom autoritatívneho prezidenta bin Alího z krajiny. Nepokoje po vzore Tuniska postupne vypukli aj v Egypte, Líbyi, Jemene a Sýrii.