Washington/Denver 7. júna (TASR) - Americký minister spravodlivosti John Ashcroft v stredu privítal uznesenie federálneho súdu, na základe ktorého by mala poprava oklahomského atentátnika Timothyho McVeigha prebehnúť v pondelok 11. júna. Ashcroft to nazval "rozhodnutím pre spravodlivosť".
"Rozsudok súdu v Denveri neomylne ukazuje nielen, že máme vinného obžalovaného, ale aj to, že čestnosť a nevinnosť systému je dostačujúca a úplná a zaslúži si dôveru amerického ľudu," vyhlásil Ashcroft, ktorý je za tento "primeraný výnos vďačný".
Jeho komentáre prišli krátko po tom, ako na dnešnom približne hodinu trvajúcom pojednávaní federálny sudca Richard Matsch rozhodol, že "neexistuje dobrý dôvod" pre odklad McVeighovej popravy.
"Dvanásť porotcov verí, (verdikt) je opodstatnený za všetkých okolností a vyjadruje ich morálny úsudok ako svedomie spoločnosti," povedal sudca, podľa ktorého akékoľvek ďalšie zistenia o možnom zapojení iných osôb do incidentu nezmení nič na fakte, že McVeigh bol "nástrojom smrti a záhuby".
Advokát 33-ročného odsúdenca Rob Nigh ihneď po pojednávaní oznámil, že jeho klient podá proti uzneseniu odvolanie na federálnom odvolacom súde v Denveri, pričom vyjadril mimoriadne sklamanie nad dnešným rozhodnutím súdu.
Matsch zamietol odklad aj napriek svojmu "zhrozeniu" nad tým, že federálni úradníci vedeli o zadržiavaných dokumentoch už pred polrokom, no predložili ich až šesť dní pred 16. májom, pôvodným dátumom popravy.
Obhajoba oficiálne požiadala o odloženie popravy minulý štvrtok s cieľom pripraviť odvolanie po preštudovaní asi 4000 strán dokumentov, ktoré im Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) neposkytol pri procese v roku 1997.
Podľa prokurátora Seana Connellyho však informácie zo zadržiavaných materiálov obsahuje správa FBI, ktorú obhajoba dostala pred procesom. Ako tiež vyhlásil, odklad popravy by sa rovnal oneskoreniu "odôvodneného, morálneho rozhodnutia" poroty.
Mnohí pozostalí obetí bombového atentátu i tí, čo prežili najhorší teroristický čin na území Spojených štátov, dnes tiež vyjadrili svoju spokojnosť a rozhodný súhlas s výrokom súdu.
Martha Ridleyová, ktorej dcéra Kathy pri krvavom incidente zahynula, očakávala odmietnutie žiadosti o odklad, keďže sudca je "veľmi spravodlivý človek". McVeigh je totiž podľa nej usvedčeným vrahom a nastal pre neho čas, aby "odišiel".
Ako pred začiatkom pojednávania uviedol Paul Heath, ktorý atentát prežil, dnešný výsledok nebude mať vplyv na vinu McVeigha či jeho usvedčeného spolupáchateľa Terryho Nicholsa. Podľa neho je iróniou McVeighovo tvrdenie, že bráni ústavu, keď zároveň vraví "Urobil som, viete, urobil som to, popravte ma". Atentátnika pritom označil za "odsúdeného, klamlivého a samovražedného" útočníka, ktorý "umrie smrteľnou injekciou", čo požaduje on sám i spravodlivosť.
McVeigha usvedčili z vraždy ôsmich federálnych agentov, ktorí boli medzi 168 obeťami mohutnej explózii bomby v apríli 1995. Atentátnik bombu pred federálnu budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City dopravil v nákladnom aute. Páchateľ sa k vykonaniu atentátu nikdy pred súdom nepriznal, i keď povedal, že k činu ho motivoval zásah proti odnoži sekty Davidiánov v texaskom meste Waco v roku 1993.