Rozmary počasia obmedzili všetky druhy dopravy.
PARÍŽ. Problémy v leteckej, cestnej i železničnej doprave, ekologický poplach pri pobreží francúzskeho Bretónska, ako aj víchrice vo vysokých polohách - na najvyššom končiari Nemecka, Zugspitze. To všetko má už na svedomí tlaková níž Joachim, ktorá v týchto dňoch zasiahla Európu.
Dopravu komplikuje aj v Česku.
V britskom Manchestri museli dnes zrušiť deväť letov, ďalších deväť strojov museli po uzatvorení tohto vzdušného prístavu presmerovať na iné letiská.
Pri bretónskom pobreží uviazla na plytčine 109 metrov dlhá nákladná loď TK Bremen plaviaca sa pod maltskou vlajkou. Z lode síce začala unikať nafta, no našťastie podľa miestnych úradov bolo v jej útrobách "iba" 220 ton pohonných hmôt. Prokuratúra už začala vyšetrovanie okolností, ktoré predchádzali incidentu.
Devätnásťčlenná posádka sa na cestu z prístavu Lorient vydala vo štvrtok popoludní napriek varovaniu pred prudkými búrkami. Všetkých námorníkov v noci nadnes evakuovali za pomoci vrtuľníka.
Vo Francúzsku sa Joachim postaral aj o prerušenie dodávok elektrickej energie do asi 400.000 domácností na západe krajiny. Štvrtinu z nich sa podarilo na sieť opäť napojiť do poludňajších hodín.
Rozmary počasia obmedzili železničnú dopravu.
Na jednej z najväčších križovatiek leteckej dopravy, medzinárodnom letisku v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, síce zaznamenali meškania niektorých liniek, avšak až do popoludnia tam nemuseli zrušiť ani jediný let.
Na 2962 metrov vysokom končiari Zugspitze, najvyšším bodom Nemecka, nárazy vetra v noci nadnes dosahovali rýchlosť až do 180 kilometrov za hodinu. Orkán, ktorý tu vyčíňa od uplynulej noci, je málo vídaným úkazom aj pre tamojších meteorológov. Jeden z nich pre tlačovú agentúru DPA poznamenal: Asi tak si predstavujem zemetrasenie.
Odborníci očakávajú postupné zoslabnutie vetra. Na končiari majú v súčasnosti asi 90-centimetrovú vrstvu snehu, čo je pre toto ročné obdobie relatívne málo. Navyše snehová poprašok odstraňujú prudké poryvy vetra.