WASHINGTON, BRATISLAVA. Trvalý domov tam nemá jeden a pol milióna detí, čo je najviac v histórii krajiny. Počet rodín bez strechy nad hlavou podľa prieskumu v 29 amerických mestách narástol za rok o ďalších 16 percent.
Reč nie je o Afganistane či krajine subsaharskej Afriky, ale o ekonomicky najsilnejšej krajine na svete Spojených štátoch amerických. Kríza od roku 2007 a stále vysoká nezamestnanosť spôsobili, že mnoho rodín stráca trvalý domov a prežíva v preplnených útulkoch, autách či aj rovno na ulici.
Noci v dodávke
Typickým príkladom je rodina Robyna Greifa (35). Automechanik žil so ženou a piatimi deťmi do šiestich rokov v Južnej Karolíne.
Pre krízu však stratil prácu a novú si nevedel nájsť. Jedného dňa sa po rade známeho rozhodol hľadať prácu v štáte Wisconsin. Ako píše miestny denník Millwaukee Journal Sentinel, všetky veci zbalil do dodávky a s rodinou prišiel na sever krajiny.
Krátko po príchode dvakrát prespali v hoteli, kým im došli peniaze. Niekoľko nocí strávili v aute. Krátkodobo im s ubytovaním pomohla Armáda spásy, po zverejnení príbehu pomáhajú susedia s jedlom aj oblečením. Prácu si však Robyn Greif stále nenašiel.
Každé 45. dieťa
Počet podobných príbehov v súčasnej Amerike narastá. Podľa tohtotýždňovej správy Národného centra rodín bez domova bolo na ulici v roku 2010 každé 45. dieťa, čo je viac ako rekordy po hurikánoch Katrina a Rita. Od roku 2007 je to nárast o 38 percent. Podľa prieskumu v 29 amerických mestách počet bezdomovcov celkovo narástol o šesť percent.
Útočisko väčšinou hľadajú rodiny v útulkoch. Mnohé z nich sú však preplnené.