PRIŠTINA, BELEHRAD. Ruský konvoj s humanitárnou pomocou, ktorý zastavili v utorok americkí vojaci strážiaci priechod Jarinje, bude môcť v piatok vstúpiť na územie Kosova v sprievode troch vozidiel misie Únie v Kosove (EULEX).
Podľa agentúry DPA to oznámil vodca miestnych Srbov Radenko Nedeljkovič.
Dohodu potvrdil aj ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Konuzin s tým, že sa dosiahla na summite Únia-Rusko, informovala agentúra RIA Novosti.
Konvoj vyslaný ruským ministerstvom pre mimoriadne situácie tvorí 25 kamiónov naložených elektrickými generátormi, dekami, oblečením, jedlom a varičmi.
Príslušníci misie EULEX ho zablokovali po tom, čo odmietol sprievod. Mali v ňom byť aj colní a policajní úradníci z Kosova, ktorého jednostranne vyhlásenú nezávislosť Rusko neuznáva.
Podľa kompromisnej dohody s Úniou bude konvoj až na miesto určenia sprevádzať redukovaná eskorta EULEX-u, ktorá na hraničný priechod Jarinje dorazí okolo 07.00 h, povedal Konuzin.
Humanitárny náklad vážiaci 284 si prevezme pobočka Červeného kríža v Kosovskej Mitrovici, najväčšom meste v prevažne Srbmi obývanom severnom Kosove.
Ďalší ruský konvoj dorazil večer do mesta Niš na juhu Srbska, kde sa nachádza rusko-srbské centrum pre mimoriadne situácie na Balkáne, ktoré otvorili v októbri.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí začiatkom decembra vyhlásilo, že Moskva nemôže vyhovieť tisíckam žiadostí kosovských Srbov o ruské občianstvo.
Bude však pokračovať v humanitárnej pomoci pre srbskú menšinu v Kosove.