BRUSEL. Argumentácia generála Wojciecha Jaruzelského, niekdajšieho prvého muža Poľskej ľudovej republiky, ktorou vysvetľoval pozadie vyhlásenia výnimočného stavu 13. decembra 1981, dostala pri 30. výročí tejto smutnej kapitoly novodobých poľských dejín značné trhliny.
Poľskí historici si totiž v sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli prevzali doteraz utajené materiály, z ktorých vyplýva opak.
Podľa poľských médií sa v nich uvádza, že bývalý Sovietsky zväz síce hrozil použitím sily, ale v decembri 1981 nič nenasvedčovalo možnej intervencii armád členských krajín Varšavskej zmluvy do Poľska. Práve ňou a možným krviprelievaním argumentoval aj na súde trestne stíhaný Wojciech Jaruzelski.
Z analýzy NATO spred 30 rokov dokonca vyplýva, že sa vtedy rátalo s podobnou Jaruzelského argumentáciou.
Aj keď Varšava dokázala prípravy vyhlásenia výnimočného stavu utajiť i pred NATO, už 9. decembra prišla z poľskej metropoly správa, podľa ktorej sa vo Varšave chystá čosi neobvyklého a kríza je vo fáze, keď je možné úplne všetko.
Okrúhle výročie vyhlásenia výnimočného stavu využili stovky demonštrantov vo Varšave na protest pred domom generála Wojciecha Jaruzelského, ktorý ho 13. decembra 1981 ako predseda Vojenskej rady národnej záchrany vyhlásil. Ťažko chorý generál však demonštrantov nevidel, pretože sa od pondelka v nemocnici podrobuje chemoterapii.
Mnohí Poliaci však nedávne výročie využili i na prejavenie nesúhlasu s procesom užšej integrácie Poľska do Európskej únie, informovali tamojšie médiá.
Pochod nezávislosti a solidarity vo Varšave, do ktorého sa podľa odhadov zapojilo okolo 10.000 ľudí pod vedením lídra opozície expremiéra Jaroslawa Kaczynského, charakterizovali dve veľmi citlivo vnímané témy - historicky prekonaný útlak a aktuálne obavy zo straty suverenity v "novej EÚ".