Washington 1. augusta (TASR) - Ak Spojené štáty zvrhnú irackého prezidenta Saddáma Husajna, budú musieť na udržanie stability v krajine vynaložiť miliardy dolárov a americkí vojaci budú musieť byť v Perzskom zálive dlhé roky, pričom tamojším americkým spojencom hrozí, že by mohli stratiť moc, uvádzajú americkí odborníci a niektorí politici.
"Bolo by tragédiou, ak by sme zvrhli tyrana a nechali krajinu v chaose," povedal v stredu predseda senátneho výboru pre zahraničné vzťahy Joseph Biden na stretnutí s niekoľkými americkými odborníkmi . Výbor má v konzultáciách s odborníkmi pokračovať aj dnes.
Odborníci sa zhodli, že Iraku nemožno dovoliť, aby vyvíjal biologické, chemické a dokonca možno aj jadrové zbrane. Aspoň nateraz však zastávali rozdielne názory pokiaľ ide o americkú vojenskú intervenciu v Iraku.
Richard Butler, bývalý hlavný inšpektor OSN v Iraku, členom senátneho výboru povedal, že Spojené štáty a Rusko by sa mali opäť pokúsiť primäť Bagdad, aby súhlasil s inšpekciou svojich zbraní. Inšpektori OSN od roku 1998 nemali do Iraku prístup.
Khidhir Hamza, iracký jadrový fyzik, ktorý ušiel v roku 1994 z vlasti, senátorom povedal, že je nepravdepodobné, že inšpektorom sa podarí odhaliť prísne utajované iracké programy výroby zbraní.
Vyslúžilý generálporučík letectva Thomas McInerney povedal, že po 72 hodinách mohutného útoku leteckých a pozemných síl by americké ozbrojené sily dokázali svoju prevahu nad irackou armádou. Iracké ozbrojené sily sú teraz iba 40 percent z toho, čo boli v roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive.
Podľa mienky Shibleyho Telhamiho zo štátnej univerzity v Marylande aj keby mal iracký ľud so zmeny vlády v Bagdade úžitok, väčšina by sa na Spojené štáty pozerala ako na imperialistickú krajinu.
(spolupracovník TASR William Guard) dem