PRAHA, BRATISLAVA. Ak sa českí senátori nepostavia proti vôli svojich strán, tak sa v Česku stane zázrak. Aspoň slovami nádejného kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga. Ten týmto slovom opísal šancu, že v českom parlamente prejde zákon o priamej voľbe prezidenta.
Včera ho prekvapivo schválila dolná komora a posunula do senátu. Ak sa tam nezadrhne, už v roku 2013 by si Česi volili nástupcu Václava Klausa v priamych voľbách, podobne ako Slovensko, Rakúsko či Poľsko.
Spor o centrálnu banku
Ústavná novela o priamej voľbe prezidenta prešla vďaka poslancom sociálnych demokratov (ČSSD), ktorí nakoniec ustúpili. Prekážalo im, že prezident vyberá členov bankovej rady Českej národnej banky. Skutočnosť, že o nich rozhoduje jeden človek, podľa nich nie je v čase ekonomickej krízy ideálna a mohla by ohroziť aj rating ich krajiny.
Pravicový premiér Petr Nečas to označil za zámienku, ako stopnúť priamu voľbu, to sa nakoniec nestalo a ľavičiari včera hlasovali za. Práve ČSSD sa totiž štylizuje ako najväčší stúpenec priamej voľby.
České médiá špekulovali, že ich senátori, ktorí majú v senáte väčšinu, by mohli ústavnú novelu zablokovať. Šéf strany Bohuslav Sobotka však svojich straníkov vyzval, aby tak určite neurobili.
Kandidátov, ktorí by sa mohli zúčastniť na prvých priamych prezidentských voľbách v Česku, je už viacero.
Ešte skôr, ako sa vôbec rozhodlo o zákone, si za svojho kandidáta vybrala vládna TOP 09 knieža Karla Schwarzenberga. Ten včera vyhrával anketu s otázkou Kto by mal byť českým prezidentom? na serveri Lidových novín.
Cool knieža a jeho šance
Mladí Česi ho považujú za cool politika, ktorí sa nebojí rozprávať otvorene, čitatelia Blesku zase za najčistejšieho politika. Obľúbený je aj medzi intelektuálmi a svetovými politikmi.
Jeho nevýhodou je však vysoký vek, huhňanie, pre ktoré mu často nerozumieť a pre niektorých aj jeho dvojaké občianstvo. S ním by mohli mať problém nacionalistickí voliči, ktorí majú radi jeho protipól – Václava Klausa. Ten viackrát útočil na Schwarzenberga, že ako minister zahraničia nebude dobre obhajovať české záujmy, pretože má aj rakúsky pas. Aj preto mu politológovia nedávajú veľké šance.
Kandidátov je veľa
Lepšiu pozíciu by mohol mať ako nezávislý kandidát obľúbený český expremiér Jan Fischer. Najsilnejšia vládna strana ODS má dvoch silných kandidátov: senátora Přemysla Sobotku i podpredsedníčku Miroslavu Němcovú.
Bez šance nie je ani ekonóm Jan Švejnar, ktorého už raz do prezidentských volieb cez parlament nasadila ČSSD a tesne prehral s Klausom, ktorého podporili komunisti. Za profesorom, ktorý prednáša na Michiganskej univerzite, teraz stoja Veci verejné.
Najväčšia opozičná strana ČSSD má v hre viacero mien, najčastejšie sa však spomína predseda Ústavného súdu Pavel Rychetský.
Priamou voľbou by sa Česi vyhli trápnemu zákulisnému kupčeniu v parlamente, ako sa to stalo pri poslednej voľbe. Priama voľba však nemusí byť hneď zárukou dobrého výberu. „Garancia to určite nebude, ale rozhodne bude zodpovedať túžbam ľudu a z jeho osoby budeme môcť vyčítať povahu národa,“ povedal pre ihned.cz biológ a filozof Stanislav Komárek.