BRUSEL. Páchateľ utorkových vražedných útokov z Liége, Nordine Amrani, sa zastrelil vlastnou pištoľou po tom, ako sa ťažko zranil pri odisťovaní granátu, uviedli
na tlačovej konferencii belgickí vyšetrovatelia. Túto správu potvrdil súdny lekár, ktorý vykonal pitvu 33-ročného útočníka.
Páchateľ spáchal samovraždu strelou do hlavy, uvádza sa v správe vyšetrovateľov. Stalo sa tak po tom, čo Amrani odistil v poradí už štvrtý útočný granát a ten mu vybuchol v ruke alebo v jeho tesnej blízkosti.
Vyšetrovatelia pripúšťajú, že keby nedošlo k tomuto nečakanému incidentu, počet obetí mohol byť oveľa vyšší, lebo Amrani, ktorý mal namierené na vianočný trh v centre mesta, vzal zo svojho domu všetky zbrane a v jeho ruksaku sa ešte nachádzalo niekoľko funkčných granátov a viacero zásobníkov s nábojmi pre strelné zbrane.
V dome strelca objavili mŕtvolu ženy
Belgická polícia objavila Amraniho byte ďalšiu mŕtvolu ženy.
Ako v stredu informovala prokuratúra, Nordine Amrani zabil 45-ročnú susedovu upratovačku predtým, ako odišiel do centra mesta, kde spustil streľbu na ľudí na námestí.
Telo objavili v šope, ktorá podľa polície slúžila na pestovanie marihuany. Ženu podľa belgických médií zavolal k sebe domov, aby jej ponúkol prácu.
Belgické úrady krátko popoludní oficiálne uviedli, že počet obetí útočníka v centre mesta Liége je nižší, ako sa pôvodne uvádzalo.
Na následky útokov na Námestí sv. Lamberta nezahynuli štyria ľudia, ale len traja. Ďalšiu, štvrtú obeť našli policajti v byte páchateľa.
Belgické úrady potvrdili, že 75-ročná dôchodkyňa, ktorú domáce a medzinárodné médiá označovali za jednu z obetí útokov Nordina Amraniho, je živá a spamätáva sa zo svojich zranení v jednej z miestnych nemocníc.
Spolu s upratovačkou, ktorú policajti v utorok večer objavili v Amraniho byte a ktorú usmrtil strelou do hlavy ešte pred odchodom do mesta, celkový počet obetí Amraniho násilného vyčíňania úrady stanovili na štyri.
Prvými obeťami sa stali dvaja mladíci vo veku 15 a 17 rokov, ktorí sa vracali domov zo školy. Treťou obeťou streľby na námestí sa stalo sedemnásťmesačné dieťa, ktoré v noci neprežilo operáciu hlavy, kde mu uviazol šrapnel po výbuchu granátu.
K útoku došlo na Námestí svätého Lamberta neďaleko vianočného trhu, ktorý bol v tom čase plný ľudí. Páchateľ najskôr medzi ľudí stojacich na zastávke hodil niekoľko granátov a následne začal do nich strieľať samopalom typu AK-47 (Kalašnikov).
Útočník chcel zabiť oveľa väčší počet ľudí
V prípade vražedných útokov možno hovoriť o šťastí v nešťastí.
Polícia objavila v jeho ruksaku viacero funkčných granátov a niekoľko plných zásobníkov pre strelné zbrane. Smrteľná bilancia jeho nepochopiteľného vyčíňania mala byť oveľa vyššia, upozornili policajné zdroje.
Nedošlo k tomu zrejme preto, že útočník sa sám smrteľne zranil pri odisťovaní štvrtého granátu, uviedol na svojej webovej stránke belgický denník La Derniere Heure.
Prvé predpoklady vyšetrovateľov smerovali k tomu, že útočník sa po prvej sérii útokov granátmi a streľby zo samopalu typu Kalašnikov na ľudí čakajúcich na autobusovej zastávke na Námestí sv. Lamberta zastrelil vlastným revolverom.
A nestihol už dôjsť na neďaleké námestie, kde sa konajú vianočné trhy a kde sa v momente útokov nachádzali stovky ľudí.
Policajti po podrobnej prehliadke jeho bytu, v ktorom nečakane objavili ďalšiu obeť, 45-ročnú upratovačku, však nenašli už nijakú ďalšiu zbraň.
To podľa vyšetrovateľov môže znamenať, že páchateľ chcel na uskutočnenie svojich plánov použiť všetko, čo mal po ruke.
Polícia vyšetruje prepustenie Amraniho na slobodu
Predseda belgickej vlády Elio Di Rupo prijíma od utorka sústrastné telegramy od štátnikov z rôznych štátov Európy.
Ministerstvo spravodlivosti medzitým pod silným tlakom verejnej kritiky o zlom stave belgického systému súdnictva a spravodlivosti začalo vyšetrovanie okolností, ktoré viedli k tragickej udalosti na Námestí sv. Lamberta v Liége.
Rozhorčená vlna kritiky v Belgicku sa zdvihla najmä po tom, ako sa verejnosť dozvedela, že páchateľ, 33-ročný Nordine Amrani, povolaním zvárač, bol už v minulosti odsúdený za prechovávanie drog a nelegálneho zbrojného arzenálu a aj napriek tomu bol predčasne prepustený na slobodu.
Ministerka spravodlivosti Annemie Turtelboomová zvolala dnes ráno ministerský výbor, ktorého úlohou bude preskúmať podmienky predčasného prepustenia Amraniho na slobodu.
"Preskúmame možnosti politických reakcií na túto udalosť," uviedla ministerka. Dodala, že vo vláde je zhoda v názoroch ohľadom sprísnenia trestných postihov za nelegálne držanie a obchodovanie so zbraňami.
"Už niekoľko rokov sme svedkami nárastu nelegálneho obchodovania s vojenskými zbraňami, ktoré pochádzajú z východu a z rôznych iných zdrojov," povedala Turtelboomová a spresnila, že boj proti tomuto javu bude najvyššou prioritou pre národnú bezpečnosť.