BRUSEL. Lichtenštajnské kniežatstvo sa stane v poradí 26. plnoprávnym členom schengenskej zóny, ale vstup Bulharska a Rumunska do tejto zóny bez vnútorných hraničných kontrol je stále blokovaný.
Povedal to po rokovaní Rady Únie pre vnútorné záležitosti minister vnútra Daniel Lipšic.
Rada ministrov schválila, že Lichtenštajnsko sa stane novým členom Schengenu na budúci týždeň 19. decembra.
Po očakávanom vstupe Bulharska a Rumunska by sa mal počet krajín bez vnútornej kontroly na hraniciach zvýšiť na 28.
Kedy sa tak stane, však stále nie je isté, lebo Holandsko a Fínsko so svojím súhlasom váhajú aj po minulotýždňovom odporúčaní európskych lídrov na summite Únie.
"Čo sa týka Rumunska a Bulharska, nebol nový prvok. Zatiaľ Holandsko a Fínsko majú výhrady k Rumunom a Bulharom. K situácii, ktorá sa týka korupcie a organizovaného zločinu. Tam je to zatiaľ zablokované," povedal minister Lipšic.
Dodal, že podľa neho nie je fér meniť pravidlá hry počas rozbehnutého procesu, lebo obe krajiny splnili potrebné technické kritériá.
Na druhej strane slovenský minister negatívne vníma tlak, ktorý je kvôli tomuto vyvíjaný na Holandsko vo forme rôznych vyhlásení zo strany politikov, europoslancov alebo členov Európskej komisie.
"Ak bude tendencia v Únii, že každý, kto použije právo veta, bude sa naňho neúmerne tlačiť, to nie je dobré. Holanďania majú toto právo. Ja s nimi síce nesúhlasím, lebo pravidlá hry treba rešpektovať, ale na druhej strane sa ich zastávam v tom, že vyvíjať neúmerný nátlak považujem za neférové," konštatoval Lipšic.
O hraniciach budú rozhodovať štáty
Členským štátom podarilo prehlasovať návrh Európskej komisie na odovzdávanie kompetencií v prípade ohrozenia bezpečnosti štátov.
"Absolútna zhoda je, že zodpovednosť za bezpečnosť majú členské štáty. To znamená, že rozhodnutie o znovuzavedení kontroly na hraniciach musí byť v kompetencii štátov, do 30 dní, a v prípade dlhodobejšieho zlyhávania úlohy štátu rozhodnutie by mala prijať Rada Únie a nie komisia," povedal Lipšic.
Minister dodal, že Európska komisia bude musieť svoj návrh celkom prepracovať.
Zavádzaný hodnotiaci mechanizmus pre schengenskú zónu bude zahŕňať skoré výstrahy, pomoc členským štátom, ktoré sa ocitnú v problémoch, logistickú a prípadne aj finančnú pomoc, ale určite nie presúvanie kompetencií a rozhodovania o bezpečnostných otázkach na plecia Európskej komisie.