BERLÍN, BRATISLAVA. Keď v novembri Nemci náhodou odhalili trio neonacistov, ktoré za bieleho dňa vraždilo výstrelom do hlavy prisťahovalcov, nedokázali vysvetliť, ako sa mohli dvaja muži a jedna žena jedenásť rokov skrývať.
Za ten čas zastrelili osem Turkov, jedného Gréka a jednu policajtku, prepadli niekoľko bánk a urobili dva bombové útoky. Na stopu im polícia prišla, až keď dvaja muži spáchali samovraždu.
Pomáhali aj funkcionári
Vyšetrovanie ukazuje, že mali celú sieť pomocníkov a boli zrejme prepojení na krajne pravicovú Národnodemokratickú stranu Nemecka (NPD).
Tzv. kebabové vraždy
- trio neonacistov zabilo od roku 2000 do roku 2007 osem Turkov, jedného Gréka a 22-ročnú policajtku,
- prepadli 14 bánk a urobili dva bombové útoky.
- Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt spáchali samovraždu 4. novembra 2011, keď ich naháňala polícia pri poslednom prepade banky.
V nedeľu zatkla polícia štvrtého muža, ktorý extrémistom poskytol na dlhší čas v Zwickau dva byty.
Ďalším zo zatknutých je bývalý vysoký funkcionár NPD Ralf Wohlleben, ktorý trojici zabezpečil zbrane a muníciu a posielal ich cez Holgera G., ďalšieho zatknutého v prípade tzv. kebabových vrážd.
Jediná žena z trojice obvinených Beate Zschäpeová, ktorá žije a je vo vyšetrovacej väzbe, je spojená hneď s dvoma členmi strany.
Deň pred posledným prepadom banky mal Zschäpeovej poskytnúť ubytovanie vysoký člen NPD Patrick Wieschke.
Podľa Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung sa proti nemu vedie vyšetrovanie. Žena si navyše v roku 1999 mala najať za advokáta iného vysokého člena strany, ktorý medzitým zomrel.
Priveľa informantov
Prepojenie obvinených na NPD by bolo jasným dôvodom na zákaz tejto strany. Nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich a jeho rezortní kolegovia v spolkových krajinách sa v nedeľu zhodli, že Národnodemokratickú stranu Nemecka treba zakázať.
Nezhodli sa však, ako rýchlo to treba urobiť. Najväčšou prekážkou si je štát sám.
Magazín Der Spiegel cez víkend uverejnil informáciu, že nemecká tajná služba Spolkový úrad na ochranu ústavy (Verfassungsschutz) má v strane 130 informantov, ktorých najal medzi neonacistami.
Asi desať z nich sa pohybuje medzi najvyššími predstaviteľmi strany. Na informantoch už v roku 2003 stroskotal prvý pokus zakázať stranu cez Ústavný súd.
Ak by chcel štát uspieť druhý raz, musel by sa aspoň stovky informantov zbaviť, napísali nemecké médiá. Inak by to vyzeralo, že krajne pravicovú stranu vlastne riadi štát sám. To bol dôvod, prečo prvý pokus zakázať NPD nevyšiel.
Na členov NPD diskusia o možnom zákaze žiadny dojem nerobí. Šéf strany Holger Apfel straníckym kolegom nedávno v liste oznámil, že strana sa pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu a verí, že uspeje.