KINSHASA. Hlavný opozičný kandidát Étienne Tshisekedi odmietol oficiálne výsledky novembrových prezidentských volieb a vyhlásil sa za prezidenta Konžskej demokratickej republiky (bývalý Zair).
Volebná komisia krátko predtým oznámila, že vo voľbách so ziskom 49 percent hlasov zvíťazil úradujúci prezident Joseph Kabila, Tshisekedi získal 32 percent a skončil na druhom mieste.
"Tieto výsledky považujem za skutočnú provokáciu konžského ľudu. Preto sa od dnešného dňa považujem za zvoleného prezidenta Konžskej demokratickej republiky," povedal 78-ročný Tshisekedi francúzskej rozhlasovej stanici RFI.
Stúpenci Tshisekediho pred oznámením výsledkov pohrozili, že ak za víťaza vyhlásia Kabilu, budú demonštrovať. V uliciach Kinshasy hliadkovala polícia.
Obyvatelia sa boja násilností
Zahraniční pozorovatelia poukázali na viacero nedostatkov volieb, neoznačili ich však za zmanipulované.
Nezrovnalosti podľa pozorovateľov nemohli ovplyvniť výsledok hlasovania. To však mnohých stúpencov opozície nepresvedčilo.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun a francúzske ministerstvo zahraničných vecí vyzvali na vyriešenie sporov pokojnou cestou a právnymi kanálmi.
Niektorí obyvatelia v obavách z násilností opustili krajinu. Volebné násilnosti si v KDR doteraz vyžiadali najmenej 18 mŕtvych a viac ako 100 zranených.
Väčšina zabitých ide na vrub vojakom verných Kabilovi, uvádza sa v správe Human Rights Watch (HRW). Výsledky volieb musí teraz potvrdiť najvyšší súd.
Obyvatelia KDR 28. novembra okrem prezidenta volili aj parlament. Výsledky týchto volieb majú oznámiť v januári.
Iba druhé slobodné voľby
Išlo len o druhé slobodné voľby v KDR po získaní nezávislosti od Belgicka v roku 1960. Obrovská rozloha krajiny je výzvou pre volebnú komisiu, ktorá voľby organizuje, aj pre vládu.
V rozsiahlych pralesoch na východe krajiny sa stále ukrývajú rôzne povstalecké armády, vrátane pozostatkov Interhamwe - ozbrojenej skupiny zodpovednej za rwandskú genocídu z roku 1994.
Kabila (40) sa prezidentom stal po zavraždení otca Laurenta Kabilu, ktorý v roku 1997 zvrhol diktátora Mobutua Sese Seku a Zair premenoval na KDR.
OSN v roku 2006 zorganizovala voľby, v ktorých zvíťazil Joseph Kabila.
KDR pred viac ako desaťročím prešla dvoma občianskymi vojnami, do ktorých sa zapojilo aj deväť susedných krajín.
Napriek tomu, že KDR je veľká ako západná Európa, patrí k najchudobnejším krajinám sveta.