DAMASK, VIEDEŇ. Sýrske bezpečnostné sily dnes zabili najmenej 24 ľudí vrátane niekoľkých detí, keď spustili streľbu na účastníkov protivládnych demonštrácií konaných po celej krajine.
Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na sýrskych aktivistov.
K násiliu došlo v čase, keď sa vláda snaží zadusiť deväťmesačné povstanie, požadujúce odchod prezidenta Bašára Asada, ktorého rodina vládne Sýrii viac ako 40 rokov.
Asad sa odmieta nátlaku poddať. Organizácia Spojených národov (OSN) odhaduje, že pri krvavých zásahoch proti vzburám bolo zabitých už vyše 4000 ľudí.
Dvoch chlapcov vo veku desať a 12 rokov zasiahli zablúdené guľky neďaleko vládnych kontrolných stanovíšť v nepoddajnom stredosýrskom meste Homs, ktoré je centrom opozície voči režimu.
V Británii sídliaca organizácia Sýrske observatórium pre ľudské práva uviedla, že desaťročného chlapca zastrelili, keď prechádzal cez ulicu v jednej zo štvrtí Homsu.
Správy zo Sýrie nemožno overovať
Dvanásťročného chlapca zasiahla guľka, keď s davom ľudí vychádzal z mešity. Protivládne demonštrácie už tradične vrcholia po piatkových poludňajších modlitbách.
Bezpečnostné sily takisto údajne strieľali do protestov na predmestiach metropoly Damask a vo východosýrskom meste Dajr az-Zaur.
Aktivisti ďalej hlásili, že v juhosýrskom meste Dará je prerušené telefónne a internetové spojenie.
Správy nemožno overiť, pretože Sýria zakazuje vstup väčšine zahraničných novinárov a bráni nezávislému informovaniu.
Správy od aktivistov a svedkov, spolu s amatérskymi videami zverejnenými na internete, predstavujú kľúčový kanál na prenos informácií.
Sýrčania vychádzajú do ulíc už deväť mesiacov na protest proti autoritárskemu režimu prezidenta Bašára Asada, ktorý patrí k najtvrdším v arabskom svete.
Z Homsu sa stalo najkrvavejšie epicentrum povstania. Hlavný sýrsky ropovod privádzajúci ropu do rafinérie v provincii Homs vyhodili vo štvrtok do vzduchu neznámi útočníci, vláda z toho viní teroristov.
Rakúsko žiada odstúpenia Asada
Opozícia však obviňuje vládu, že sa pohráva so strachom z náboženského extrémizmu a terorizmu, aby získala pre Asada podporu. Asad sa predstavuje ako jediná sila, ktorá dokáže stabilizovať krajinu.
Asad sa nachádza pod silnejúcim medzinárodným tlakom, aby ukončil krviprelievanie.
V stredu 7. decembra poskytol rozhovor americkej televízii ABC, v ktorom tvrdil, že nikdy nenariadil brutálne potláčanie povstania a iba "šialený človek" by zabíjal vlastných ľudí.
Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger vyhlásil, že Asad musí okamžite odstúpiť a byť postavený pred spravodlivosť za porušovanie ľudských práv.
Ako člen Rady OSN pre ľudské práva má Rakúsko povinnosť pomáhať upozorňovať na "zverstvá režimu" a zaručiť, aby boli súdené na medzinárodnej úrovni.
"Beztrestnosť neprichádza do úvahy. Asad sa musí zodpovedať za svojej zločiny," povedal Spindelegger po stretnutí s lídrom sýrskej Prechodnej národnej rady v exile Burhánom Ghaljúnom, ktoré sa uskutočnilo vo Viedni.