SME

Vyčerpaná únia ešte prijme Chorvátov

Bruselskí diplomati hovoria o narastajúcej únave z rozširovania.

Vstup Chorvátska ešte musia odsúhlasiť ľudia v referende.Vstup Chorvátska ešte musia odsúhlasiť ľudia v referende. (Zdroj: SITA/AP)

Agentúrnu správu sme o 16:27 nahradili článkom z tlačového vydania.

BRUSEL, BRATISLAVA. Aspoň na chvíľu to v piatok v Bruseli vyzeralo, že žiadna kríza Európskej únie neexistuje. Na slávnostnej ceremónii prezident a premiérka Chorvátska a zástupcovia členských štátov podpísali prístupovú zmluvu.

Európska únia sa v polovici roku 2013 rozšíri o 28. krajinu. „Brusel a Chorvátsko pripomenuli svetu, že únia nie je iba vtip,“ znel titulok portálu EUobserver.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Posledná hviezdna chvíľa

Pre premiérku Jadranku Kosorovú bol ten podpis nateraz aj posledným hviezdnym momentom. Po prehratých voľbách odchádza do opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako je to na dlhší čas zrejme aj posledný moment rozširovania Európskej únie. Viacerí diplomati hovoria o únave a najbližšie roky sa rozširovanie smerom na Balkán neočakáva.

Vstup Chorvátska ešte musia odsúhlasiť ľudia v referende. To sa má konať začiatkom budúceho roka, no podľa prieskumov väčšina Chorvátov vstup krajiny podporuje.

Prezident Ivo Josipovič aj preto v piatok hovoril o historickej chvíli. Ako jeden z prvých blahoželal Chorvátom Borut Pahor – premiér Slovinska, s ktorým sa pred dvadsiatimi rokmi odtrhli od Juhoslávie.

Vstup Chorvátska je aj úspechom slovenskej diplomacie. Práve my sme v roku 2005 presvedčili ostatných, aby otvorili predvstupové rokovania so Záhrebom.

Spokojní môžu byť v Čiernej Hore. Táto 600-­tisícová krajina pri Jadrane môže byť ďalšou v rade z exjuhoslovanských republík.

SkryťVypnúť reklamu

Má už štatút kandidáta a v piatok sa krajina dozvedela, že rokovania o jednotlivých kapitolách s ňou sa začnú v júni 2012.

Srbi musia čakať

Sklamaní, aj keď nie prekvapení, zostali Srbi. Celý rok čakali, že dostanú kandidátsky status. Znamená, že krajina je oficiálnym kandidátom na vstup a čoskoro sa s ňou začnú predvstupové rokovania.

Belehrad počas roka chytil Ratka Mladiča aj Gorana Hadžiča – posledných dvoch hľadaných zločincov z vojen na Balkáne – no ani to nestačilo.

Pre spory s Kosovom, prevažne ohľadom severnej časti, kde žijú Srbi, im najmä Nemecko vytúžený status kandidáta nedoprialo.

Dostať ho môžu najskôr budúci marec. Ak sa však dovtedy zlepšia ich vzťahy s Kosovom. Srbi stále neuznávajú nezávislosť svojej južnej provincie a podporuje ich v tomto aj päť krajín Európskej únie vrátane Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie sme prekvapení. Narastá konzervatívny postoj, čo sa týka rozširovania únie,“ povedal pre portál Huffington Post minister zahraničia Srbska Vuk Jeremič.

Podpredseda srbskej vlády pre európsku integráciu Božidar Djelič oznámil, že v reakcii na neúspech krajiny odstupuje zo svojej funkcie.

Ďalším na rade Island

O narastajúcej únave z rozširovanie hovoria aj samotní európski diplomati. „Čím ďalej idete, tým viac sa blížite k politickým a geografickým limitom Európy,“ povedal jeden diplomat pre Business Report.

Aj preto vstup ďalších krajín na Balkáne sa v nasledujúcich rokoch nečaká. Jedinou krajinou, ktorá môže rozšíriť úniu, je relatívne bohatý Island. Ak s tým však skeptickí ostrovania budú súhlasiť.

Prístupové rokovania Chorvátska

21. februára 2003 - Chorvátsko si podalo oficiálnu žiadosť o prijatie do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

20. apríla 2004 Európska komisia prijala chorvátsku prihlášku do EÚ a odporučila začať s krajinou prístupové rokovania. Okrem politických a ekonomických podmienok bola dôležitým kritériom pre začiatok prístupových rokovaní aj dostatočná spolupráca Chorvátska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY.

29. októbra 2004 - Lídri 25 členských krajín EÚ v sídle rímskej radnice - Kapitole v Taliansku slávnostne podpísali prvú európsku ústavnú zmluvu. Chorvátsko podpísalo dokument, v ktorom potvrdilo svoj úmysel vstúpiť do EÚ.

16. marca 2005 EÚ oznámila, že odložila prístupové rokovania s Chorvátskom, ktoré sa mali začať 17. marca 2005. Dôvodom bolo, že Chorvátsko nesplnilo podmienku plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

SkryťVypnúť reklamu

4. októbra 2005 - Ministri zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu prekvapujúco rozhodli o okamžitom začiatku prístupových rokovaní s Chorvátskom po tom, ako dostali pozitívne hodnotenie Záhrebu od hlavnej prokurátorky ICTY Carly del Ponte.

8. decembra 2005 - V Španielsku zatkli chorvátskeho generála Anteho Gotovinu obvineného z vojnových zločinov. Zatknutie Gotovinu bolo jednou z podmienok začatia prístupových rokovaní EÚ s Chorvátskom.

6. augusta 2007 - Denník Večernji list informoval, že podpora Chorvátov pre členstvo svojej krajiny v EÚ je najvyššia za uplynulé tri roky. V referende by za vstup do únie hlasovalo 53,7 percenta, proti bolo 27,2 percenta a nerozhodnutých 19,1 percenta obyvateľov.

6. novembra 2007 - EK zverejnila hodnotiacu správu o pokroku, ktorý urobili v reformnom procese Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Srbsko a Kosovo. Zo správy vyplynulo, že najlepšie vyhliadky na vstup do EÚ v najbližších rokoch má Chorvátsko.

SkryťVypnúť reklamu

18. februára 2008 - EÚ vyzvala Chorvátsko, aby plne rešpektovalo dohodu z roku 2004 a neuplatňovalo voči krajinám EÚ žiaden aspekt tzv. ekologickej a rybolovnej ochrannej zóny, vyhlásenej jednostranne v Jadranskom mori, dokiaľ sa nedosiahne dohoda v rámci únie.

25. júla 2008 - Európska komisia uvoľnila 80 miliónov eur predvstupovej pomoci Chorvátsku, ktorých vyplácanie zmrazila pre zlé hospodárenie s týmito prostriedkami v kandidátskej krajine.

5. novembra 2008 - Európska komisia po prvý raz stanovila konkrétny časový rámec pre vstup Chorvátska do EÚ. Balkánska krajina sa mala stať 28. členskou krajinou EÚ do konca roka 2009.

19. decembra 2008 - Slovinsko zablokovalo z dôvodu pohraničného sporu prístupové rokovania s Chorvátskom. Slovinské veto sa týkalo desiatich z celkového počtu 35 negociačných kapitol. Medzi Slovinskom a Chorvátskom pretrvávali už od roku 1991 nezhody okolo morských hraníc.

SkryťVypnúť reklamu

24. marca 2009 - České predsedníctvo EÚ zverejnilo v Bruseli vyhlásenie, podľa ktorého sa prístupové rokovania EÚ s Chorvátskom z dôvodu pretrvávajúceho hraničného sporu medzi Záhrebom a Slovinskom odložili.

20. novembra 2009 - Chorvátsky parlament ratifikoval dohodu o arbitráži hraničného sporu so Slovinskom s nádejou, že vďaka odstráneniu zásadnej prekážky sa Záhrebu v roku 2010 podarí uzavrieť prístupové rokovania s EÚ.

27. júla 2010 - Chorvátsko uzavrelo ďalšie kapitoly prístupových rokovaní - Potravinová bezpečnosť a Finančná kontrola. Krajina tak mala uzatvorených 22 z 35 kapitol.

24. júna 2011 - Najvyšší predstavitelia 27 členských krajín eurobloku sa na záver zasadania Európskej rady dohodli, že v poradí 28. členským štátom Európskej únie sa stane Chorvátsko.

SkryťVypnúť reklamu

1. decembra 2011 - Európsky parlament odsúhlasil prijatie Chorvátskej republiky do EÚ.

9. decembra 2011 - Chorvátsko podpísalo prístupovú zmluvu s Európskou úniou.

(tasr)

Európska únia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu