Prostitútkam v Paríži sa zdá zákon nebezpečný.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Za Napoleona potrebovali francúzske prostitútky licenciu, aby o nich mali prehľad, teraz môžu ich klienti skončiť v ilegalite.
Francúzski poslanci v utorok schválili uznesenie, ktoré smeruje k „spoločnosti bez prostitúcie“.
Prostitútky to vraj ohrozí
Politici žiadajú, aby sa prostitúcia v žiadnom prípade nepovažovala za zamestnanie. Následne by v ďalších dňoch mali poslanci prerokovať zákon, ktorý by nariadil pokuty do tritisíc eur a väzenie do šiestich mesiacov pre tých, čo si za sex platia.
Niekoľko desiatok prostitútok protestovalo v utorok pred francúzskym parlamentom. Zákon ich vraj vytlačí do ilegality a ohrozí ich.
Prostitúcia vo Francúzsku
Za Napoleona prostitútky vo Francúzsku museli mať licenciu. Takúto reguláciu prebrali aj iné krajiny.
V Paríži prekvital sexbiznis, kým zákon v roku 1946 nariadil zatvorenie odhadovaných 1400 bordelov.
Francúzsko sa zaviazalo zrušiť prostitúciu v roku 1960 podpísaním dohovoru OSN.
Dnes je nelegálne ženu nútiť k sexu, mať platený sex s neplnoletou alebo zvlášť zraniteľnou (napríklad chorou) ženou.
Zdroj: France 24, BBC
„Prostitútky budú skryté pred organizáciami, ktoré im pomáhajú, bez zdravotnej starostlivosti a skôr sa stanú obeťami násilia,“ povedala pre France 24 šéfka parížskych odborov prostitútok Strass Morgane Merteuilová.
Zo zákona budú podľa organizácie profitovať len pasáci.
V krajine s odhadovaným počtom asi 20-tisíc prostitútok, ktorá mala k sexuálnym otázkam historicky liberálny vzťah, je návrh podľa vzoru severských krajín nezvyčajný.
Zástancovia zákona tvrdia, že väčšina prostitútok je obeťou obchodovania s ľuďmi a k prostitúcii sú donútené.
„Odteraz sa na prostitúciu pozeráme z hľadiska násilia proti ženám, a to je pre všetkých neprijateľné,“ povedal v parlamente v utorok poslanec vládnej pravicovej strany Guy Geoffroy.
Svoju úlohu pri diskusii o prostitúcii mohla zohrať aj nedávna aféra odhalenia gangu, ktorý sprostredkoval luxusné prostitútky medzi inými aj pre bývalého favorita na francúzskeho prezidenta a exšéfa MMF Dominiqua Straussa-Kahna.
Či francúzsky parlament podporí aj trestanie klientov prostitútok, nie je isté. „Na tejto otázke zatiaľ nie je zhoda,“ povedal podľa AFP Yves Charpenel, šéf nadácie Scelles, ktorá bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi.
Nórskeho politika načapali v cudzine
Ak by to spravili, nasledovali by Švédsko, Nórsko i Island. Švédsko tresty pre klientov prostitútok zaviedlo už v roku 1999. Výsledky sú sporné.
Kým štúdia, ktorú zverejnili vlani, hovorí, že počet pouličných prostitútok sa znížil asi o polovicu, zákon nemá dosah na rastúci predaj sexu cez internet. Stále však podľa štúdie rastie pomalšie ako v okolitých krajinách.
V Nórsku platí trestanie klientov prostitútok od roku 2009, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.
Nórskeho poslanca Baarda Hoksruda, ktorý si pred pár mesiacmi v Lotyšsku zaplatil prostitútku, stála táto epizóda dobré meno aj kariéru.
Vystopovali ho novinári z televízie TV2 a stal sa tak prvým Nórom, ktorého pokutovali za platený sex v zahraničí. Jeho pravicová Strana pokroku hlasovala proti zákonu.
V Berlíne sa kupujú časenky
V Nemecku prostitútky platia dane, severania trestajú klientov.
BRATISLAVA. V Nemecku a Holandsku je prostitúcia legálna. Nemecké prostitútky platia dane a sú poistené. V Bonne sú dokonca automaty na časenky, podľa ktorých platia dane.
Švédsko, Nórsko a Island trestajú klientov prostitútok vysokou pokutou (v Nórsku asi tritisíc eur) prípadne väzením do pol roka. Prípad uväznenia však nie je dosiaľ známy.
Jan Austad z nórskeho ministerstva vnútra pre SME uviedol, že za prvé dva roky polícia vyšetrovala asi 600 prípadov klientov, ktorí si platili sex, čo je takmer toľko, ako bolo vo Švédsku za desať rokov.
Počet klientov pouličných prostitútok podľa neho klesol, no komplexné hodnotenie dôsledkov zákona ešte nestihli vypracovať.
Švédsky príklad zvažuje podľa dcéry Raúla Castra a sexuologičky Mariely Castrovej nasledovať aj Kuba.
V Litve trestajú zákazníkov aj samotné prostitútky podľa magazínu Figaro Madame pokutami od 100 do 400 eur.
Na Slovensku je legálne ponúkať sex za peniaze, no je zakázané kupliarstvo či prevádzkovanie bordelov. Niektoré sa preto nazývajú masážnymi salónmi. Podobná situácia je aj v okolitých krajinách.
Pozrite si legislatívu v oblasti prostitúcie v 100 krajinách sveta tu.
Ela Rybárová