WASHINGTON, BRATISLAVA. Ľudia už nesledujú správy len v televízii či na spravodajských portáloch. Nové udalosti sa čoraz viac šíria cez sociálne siete.
Dve najznámejšie z nich – Facebook a Twitter – zverejnili v posledných dňoch rebríčky, ktoré zo správ boli „najsledovanejšie“. V roku 2011 ľudí zaujímala smrť Usámu bin Ládina, arabská jar, škandály herca Charlieho Sheena, ale aj britská kráľovská svadba či spustenie novej hry zo série Call of Duty.
Každý desiaty status
Najsledovanejšou udalosťou roka na Facebooku sa stala smrť teroristu číslo jeden Usámu bin Ládina. Toho zabili americké špeciálne jednotky v Pakistane.
Rebríček
Rok 2011
Správy v statusoch
1. Smrť Usámu bin Ládina
2. Finále Super Bowlu
3. Súd s Casey Anthonyovou (Američanka podozrivá, že zabila dvojročnú dcéru)
4. Herec Charlie Sheen
5. Smrť Steva Jobsa
Svetové správy
1. Mubarakova rezignácia
2. Smrť Usámu bin Ládina
3. Zemetrasenie v Japonsku a Fukušima
4. Streľba na kongresmanku Gabrielle Giffordsovú
5. Smrť Kaddáfího
Najčastejšie tweety
Herec: Charlie Sheen
Herečka: Elizabeth Taylor
Film: Thor
Futbalista: Wayne Rooney
Mesto: Káhira
Technika: Mac App Store
Prvého mája, keď zverejnili informácie o jeho smrti, šíril alebo komentoval zabitie lídra teroristickej siete alKáida každý desiaty po anglicky písaný status na Facebooku.
Druhou najsledovanejšou správou bolo finále amerického futbalu Super Bowl. Do desiatky udalostí sa zmestili aj smrť Steva Jobsa či Amy Winehousovej, vojenská operácia v Líbyi či hurikán Irene, ktorý zasiahol Spojené štáty.
Facebook pri sledovaní statusov využil aplikáciu Memology. Podľa stránky jej úlohou je zisťovať najpopulárnejšie témy a trendy medzi ľuďmi tým, že zistí všetky aktuálne statusy za posledný rok. Facebook v súčasnosti používa už 750 miliónov ľudí na celom svete.
Podobný rebríček zverejnila aj sieť krátkych správ Twitter. Udalosťou roka bola egyptská revolúcia.
Egypt sa stal v roku 2011 na Twitteri najpoužívanejším hashtagom – symbolom, ktorým označujú užívatelia tému svojej krátkej správy – tweetu. Mubarakova rezignácia, znamenajúca víťazstvo demonštrantov, bola najtweetovanejšia udalosť roka.
Okrem smrti bin Ládina sa v prvej trojke umiestnilo aj zemetrasenie v Japonsku a jadrová havária v elektrárni Fukušima. „Správy ako Super Bowl už nesledujeme sami doma, sledujeme ich spolu na Twitteri,“ napísal podľa BBC na blogu Twitter.
Tweety roka
K týmto udalostiam sa vzťahujú aj najlepšie tweety roka 2011. „Vitaj späť, Egypt,“ napísal Wael Ghonim, lokálny manažér spoločnosti Google, keď ho prepustili z väzenia. Ghonim sa stal symbolom boja proti režimu prezidenta Mubaraka.
Slávna bola aj veta pakistanského IT konzultanta z noci, keď Američania zabili bin Ládina. „Helikoptéra letí nad Abbottabádom o jednej v noci. Veľmi ojedinelé,“ napísal krátko pred smrťou Usámu.