Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA. Ako ten najvítanejší hosť sa musel cítiť ruský prezident Dmitrij Medvedev na dvojdňovej návšteve Prahy.
Veľmi viditeľná bola úprimná snaha českého prezidenta Václava Klausa vynahradiť vzácnemu hosťovi nepríjemnosti, ktoré v posledných dňoch musel prežiť vo svojej vlasti.
Fakty
Biznis s Ruskom
Medvedev loboval za ruskú dostavbu Temelína v hodnote 100 až 150 miliard českých korún.
České a ruské firmy uzavreli kontrakty v hodnote 54 miliárd korún. Okrem iných o výstavbe železnice na Urale či dodávkach jadrového paliva.
Ich voľby, nie naše
Práve českej hlave štátu bolo viac než Medvedevovi nepríjemné, že sa na tlačovej konferencii českí novinári predsa len opýtali na dramatické udalosti v Rusku, kde tisíce ľudí protestujú proti výsledkom nedeľňajších parlamentných volieb.
Klaus zdôraznil, že ide výhradne o vec ruského štátu. „Sú to ich voľby, nie naše,“ povedal.
Oveľa dôležitejšie je pre Českú republiku to, že sa za asistencie oboch prezidentov podarilo podpísať viaceré významné kontrakty.
Hrad sa snažil, aby si Kremeľ nemohol ani náznakom pomyslieť, že česká strana sympatizuje s liberálnou ruskou opozíciou. Aj preto Česká televízia nemohla položiť otázku o údajnom sfalšovaní výsledkov hlasovania.
Nakoniec otázka predsa len zaznela. Medvedev prekvapujúco prvýkrát pripustil, že určite problémy voľby sprevádzali. „Všetko treba starostlivo vyšetriť,“ zdôraznil.
Zjavne si uvedomil, že počet ľudí, ktorí nesúhlasia s praktikami Vladimira Putina, prudko vzrástol.
Stredná Európa síce musí s Ruskom rokovať, obchodovať, kupovať od neho energetické suroviny, no mala by pri tom byť vždy v strehu, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Havel píše opozícii
Inak sa Medvedev musel v Prahe cítiť ako doma. Obaja prezidenti si pochvaľovali „deideologizáciu“ vzájomných vzťahov. Česi vďaka tomu budú môcť opravovať ruské vrtuľníky či stavať železnice na Urale.
Kým Klaus sa kritike ruských pomerov vyhol, jeho predchodca Václav Havel v článku pre ruské noviny Novaja gazeta napísal, že ruská demokracia nie je demokraciou a ruskú opozíciu vyzval, aby bola jednotná a chránila občanov pred šikanovaním.
Za protestmi vidí Putin Ameriku
Ruská opozícia aj kritické médiá si pomáhajú sociálnymi sieťami. Premiér obviňuje z protestov Clintonovú.
MOSKVA, BRATISLAVA. Kremeľ má po nedeľných parlamentných voľbách nového nepriateľa. Sociálne siete, na ktorých sa o demonštráciách dohaduje opozícia.
Práve na Facebooku a vKontakte, populárnej sieti v Rusku, sa Rusi nespokojní s priebehom parlamentných volieb dohodli na pondelkovej demonštrácii pri stanici metra Čisté prúdy. Išlo o jednu z najväčších demonštrácií za posledné roky, po ktorej nasledovalo masívne zatýkanie.
Za všetko môžu USA
Ruský premiér Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že za protestmi stoja Spojené štáty a ich šéfka diplomacie Hillary Clintonová, ktorá podľa neho kritizovala voľby skôr než pozorovatelia. „Určila tón pre niektorých aktérov v našej krajine a vyslala im signál,“ povedal Putin.
Na Facebooku sa medzitým už zvoláva ďalšia veľká demonštrácia na sobotu, kde sa už prihlásilo vyše 30tisíc ľudí. Úrady Námestie revolúcie už uzavreli, demonštráciu nepovolili a polícia ju zrejme rozoženie.
Sociálne siete využívajú aj kritické médiá ako rádio Echo Moskvy či magazín New Times ako alternatívny kanál, keď ich stránky v nedeľu počas volieb zablokovali hackeri. Zverejňujú na nich aj online reportáže zo zakázaných protestov.
FSB píše vKontakte
O tom, že ruskí agenti už požiadali sieť vKontakte o blokovanie opozičných akcií, napísal jej zakladateľ Pavel Durov na internete. Podľa vlastných slov to však odmietli s tým, že vKontakte nepodporuje ani vládu, ani opozíciu.
Mirek Tóda