WASHINGTON. Približne 120 pamätníkov bombardovania americkej základne Pearl Harbor si dnes minútou ticha pripomenulo 70. výročie japonského útoku zo 7. decembra 1941.
Minúta ticha sa začala krátko pred 08.00 h havajského času, keď na prístav zaútočili prvé japonské lietadlá. Na spomienkovom obrade pri potopenej vojenskej lodi Arizona sa zúčastnil šéf amerického námorníctva Ray Mabus, vojenskí lídri a približne 3000 obyvateľov.
Prezident Barack Obama výročie vyhlásil za Národný deň spomienky na Pearl Harbor. Pri príležitosti výročia tento týždeň v prístave uložili alebo rozprášili popol piatich veteránov, ktorí zomreli za uplynulý rok.
Presne pred 70 rokmi zaútočila na americkú základňu Pearl Harbor v Tichomorí japonská armáda.
Pozrite si fotogalériu >>
Japonci na Pearl Harbor radšej nespomínajú
Japonský minister zahraničných vecí Koičiro Gemba dnes vyhlásil, že cíti "hlboké emócie" v súvislosti so 70. výročím japonského útoku na Pearl Harbor.
Napriek tomu, že USA a Japonsko v druhej svetovej vojne bojovali proti sebe, ich súčasné spojenectvo je životne dôležité pre mier a prosperitu ázijsko-pacifického regiónu, citovala Gembu agentúra Kjódo.
Prekvapujúci útok Japonska na Pearl Harbor zo 7. decembra 1941 - 8. decembra japonského času - vtiahol USA do vojny.
V Japonsku výročiu venujú len malú pozornosť, keďže nechcú zdôrazňovať vojenskú agresiu. Japonci si však pripomínajú americké atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki z roku 1945, ktoré predchádzalo japonskej kapitulácii.
Útok na Pearl Harbor
Japonský útok na Pearl Harbor si na americkej strane vyžiadal približne 3000 mŕtvych a znamenal vstup USA do druhej svetovej vojny. Spojené štáty prišli o 12 plavidiel.
Lietadlové lode, ktoré mali kľúčový význam pre ďalší priebeh vojny v Tichomorí, však v čase útoku v prístave neboli.
Zdroj: AP