Od začiatku povstania proti režimu sýrského prezidenta Bašára Asada bolo podľa OSN zabitých viac ako štyri tisíc ľudí. Asad však odmieta tvrdenia, že vojakom zavelil útočiť na ľudí.
BEJRÚT. Sýrsky prezident Bašár Asad v rozhovore pre americkú televíziu ABC, ktorý dnes odvysielala, poprel vydanie príkazu na tvrdý postup voči protestujúcim počas už deväť mesiacov trvajúceho povstania v jeho krajine. Tvrdí, že nevelil vojakom, ktorí na ľudí zaútočili.
Asad poskytol americkej moderátorke Barbare Waltersovej zriedkavý rozhovor. Trvá v ňom na tom, že nevydal žiaden príkaz "vraždiť alebo byť brutálny".
"Nie sú to moje sily," reagoval Asad na otázku, či nebol postup sýrskych vojakov voči demonštrantov príliš tvrdý. "Sú to vojenské sily, ktoré patria vláde. Ja ich nevlastním. Som prezident. Nevlastním krajinu."
Ibaže prezident je v Sýrii hlavným veliteľom ozbrojených síl, poznamenala AP.
Biely dom: Asadove tvrdenie nie sú vierohodné
Biely dom dnes odmietol tvrdenia sýrskeho prezidenta Bašára Asada o tom, že nenariadil svojim jednotkám zabíjanie pokojných demonštrantov.
"Jednoducho to nie je vierohodné," uviedol hovorca Bieleho domu Jay Carney v reakcii na Asadov rozhovor s moderátorkou Barbarou Waltersovou pre americkú televíziu ABC.
Podľa Carneyho slov bol "svet svedkom toho, čo sa stalo v Sýrii". Spojené štáty a mnohé krajiny sveta, ktoré spoločne odsúdili brutálne násilie v Sýrii, presne vedia, čo sa stalo a kto je zodpovedný, dodal hovorca.
"Nemyslím si, že by niekto, kto si pozrie rozhovor, považoval Asadove odpovede za vierohodné," poznamenal Carney v súvislosti s interview.
Americké médiá citovali aj hovorcu ministerstva zahraničných vecí USA Marka Tonera, ktorý označil "za absurdné", že sa Asad pokúšal skryť za tvrdenie, že nemá výkonnú moc.
Asad: Nebojím sa čeliť osudu
OSN odhaduje, že od začiatku povstania proti Asadovmu režimu v marci tohto roka bolo v Sýrii zabitých vyše 4000 ľudí, vrátane mnohých civilistov a neozbrojených demonštrantov požadujúcich odstúpenie Asada.
"Kto povedal, že je OSN dôveryhodná inštitúcia?," reagoval Asad, keď sa ho moderátorka spýtala na obvinenia z rozsiahleho neprimeraného násilia a mučenia.
"My našich ľudí nezabíjame," povedal 46-ročný Asad. Profesiou je očný lekár a študoval v Británii. "Žiadna vláda na svete nezabíja svojich ľudí, ak ju nevedie šialenec."
Sýria obmedzila prácu väčšiny zahraničných žurnalistov a nezávislých médií v krajine, správy o situácii pochádzajú preto zväčša iba z výpovedí svedkov, ktoré nemožno overiť. Na amatérskych videozáznamoch zverejnených na internete vidno policajtov a vojakov strieľať do protestujúcich.
Sýrsky prezident trval v rozhovore na tom, že má ešte stále podporu občanov a povedal, že sa nebojí čeliť osudu, aký stretol iných prezidentov zosadených počas arabskej jari.
"Jediná vec, ktorej by ste sa mohli obávať ako prezident, je stratiť podporu vašich ľudí... Sýria nie je jednoduchá... Je to veľmi zložitá krajina na vládnutie, ak nemáte verejnú podporu."
Na otázku, či sa cíti vinný z krviprelievania, odpovedal: "Robil som, čo som mohol na ochranu ľudí... Nemôžete sa cítiť vinný, ak robíte, čo vládzete... Necítite sa vinný, keď nezabíjate ľudí. Cítite ľútosť za stratené životy, ale necítite vinu," citovala Asada agentúra Associated Press.
"Väčšina z ľudí, ktorí boli zabití, boli stúpenci vlády, nie naopak," dodal.
Prezident priznal, že niektorí členovia sýrskych ozbrojených síl zašli priďaleko, povedal však, že boli potrestaní.
"Každá 'brutálna reakcia' bola činom jednotlivca, nie inštitúcie, to musíte vedieť," povedal Waltersovej. "Je rozdiel medzi politikou útlaku a medzi chybami, spáchanými niektorými oficiálnymi predstaviteľmi... Nebol vydaný žiaden príkaz na zabíjanie alebo brutalitu."
Asad zopakoval, že zavádza reformy a voľby, nemôže to však urýchliť. "Nikdy sme nepovedali, že sme demokratická krajina... postupujeme s reformami, najmä v ostatných deviatich mesiacoch... Trvá to dlho, vyžaduje si to veľa vyzretosti byť plnohodnotnou demokraciou."
Ďalej povedal, že narastajúci medzinárodný nátlak uvaliť sankcie na Sýriu budú mať iba malý dopad. "Sú na nás uvalené sankcie už 30, 35 rokov. Nie je to nič nového... Nie sme izolovaní. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, obchodujeme, máme všetko," dodal.
Americké médiá citovali hovorcu ministerstva zahraničných vecí USA Marka Tonera, ktorý označil za "absurdné", že sa Asad "pokúša skryť za... tvrdenie, že vo svojej krajine nemá výkonnú moc".
Zdroj: Associated Press, Reuters