DUBLIN, BRATISLAVA. Ak by Brusel chcel zasahovať do rozpočtov svojich členov, viaceré krajiny by to museli odsúhlasiť v referendách. Prísnejšie postihy pre nezodpovedne hospodáriace štáty však odobrenie ľudí nevyžadujú.
Tak vyzerajú prvé reakcie krajín Európskej únie na to, či by zmeny v jej fungovaní museli schvaľovať v referendách. Je možné, že ľudia by plány odmietli.
Najviac sa o referende hovorí v Írsku. Krajina musí podľa rozhodnutia tamojšieho najvyššieho súdu z roku 1987 schvaľovať významné medzinárodné zmluvy v ľudových hlasovaniach.
„Ak by zmeny znamenali presun právomocí od štátu na úroveň Európskej únie, referendum by bolo potrebné. Inak nie,“ povedala pre Financial Times írska ministerka európskych vecí Lucinda Creightonová. Íri už raz odmietli Lisabonskú zmluvu aj zmluvu z Nice.
Rakúsky premiér Werner Faymann tiež povedal, že ak by napríklad Európska komisia mala zasahovať do rozpočtu, museli by to Rakúšania odobriť. Podobne sa referendum spomína aj v Holandsku.
Diskusie o plebiscite sa vedú aj v štátoch mimo eurozóny. Nie je totiž jasné, či sa zmeny budú týkať všetkých členov únie, alebo iba sedemnástich krajín s eurom.
Tlaku od vlastných poslancov aj ministra na vypísanie referenda čelí britský premiér David Cameron. Presun právomocí do Bruselu podmienila hlasovaním ľudí aj česká vláda.