Washington 31. júla (TASR) - Zástupcovia vlády prezidenta Georgea W.Busha uviedli dnes vo Výbore pre zahraničné vzťahy amerického Senátu, že Spojené štáty nezaútočia na Irak pred jesennými voľbami do Kongresu, aby tento zákonodarný zbor mal dostatok času o možnej vojne proti Saddámovi Husajnovi diskutovať.
Hoci rôzne média nedávno priniesli správy, že Washington zrejme na Irak v októbri zaútočí, "nedôjde k nijakému októbrovému prekvapeniu," uvádzajú teraz zdroje z okruhu Bieleho domu.
Toto vyhlásenie sa zhoduje so stanoviskom Pentagónu, ktorý odhaduje, že bude trvať najmenej do začiatku budúceho roku, pokým americké ozbrojené sily budú pripravené čeliť 375-tisícovej irackej armáde.
Dnešné výpovede v senátnom výbore boli prvými v sérii, ktoré budú na pôde amerického Kongresu v súvislosti s možným zásahom proti vláde v Bagdade.
Biely dom sa rozhodol nateraz nikoho nepoveriť, aby v senátnom výbore prezentoval stanovisko vlády prezidenta Busha. Podľa informovaných zdrojov mieni to však urobiť po kongresových prázdninách začiatkom septembra.
"Zvolal som zasadanie Výboru pre zahraničné vzťahy, aby sme po prvý raz veľmi seriózne prediskutovali otázku hrozieb a aké sú možné scenáre použitia ozbrojených síl," povedal na úvod rokovania predseda výboru senátor zo štátu Delaware Joseph Biden. "Ak zaútočíme, zvíťazíme. Ale čo urobíme o deň neskôr? Nemôžeme len tak po víťazstve odísť," dodal. Senátor Biden je v pravidelnom styku s činiteľmi v Bielom dome, ktorí ho informovali, že útok na Irak nie je v najbližšej budúcnosti aktuálny.
Členovia amerického Kongresu chcú, aby vláda prezidenta Busha budovala pre svoj prípadný útok na Irak podporu doma a v zahraničí. Washington by sa súčasne mal podľa kongresmanov usilovať rozptýliť rastúce obavy medzi americkými spojencami, najmä v arabskom svete o dopade prípadnej invázie. Francúzsko a Nemecko už oznámili, že vojenskú akciu proti Iraku podporia iba v prípade, že ju schváli Organizácia Spojených národov. Aj Turecko vyzvalo Washington, aby sa vzdal myšlienky invázie do Iraku.
Vláda prezidenta Busha sa rozhodla odstrániť irackého prezidenta Husajna, ale prezidentovi poradcovia sa nateraz nezhodli na tom, ako to dosiahnuť.
Minister obrany Donald Rumsfeld a iní zástancovia tvrdej línie sú za útok proti Iraku. Irak má k dispozícii chemické a biologické zbrane a je hladný po jadrových zbraniach, uviedol šéf Pentagónu.
(spolupracovník TASR William Guard) juh