BRUSEL. Srbsko môže opäť rátať s "bezvýhradnou" podporou Maďarska vo svojom eurointegračnom úsilí. Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi to vyhlásil po tom, ako srbský parlament v pondelok schválil nový rehabilitačný zákon, ktorý zamedzí uplatňovaniu princípu kolektívnej viny voči maďarskej národnostnej menšine.
Zmena postoja nasleduje len mesiac po varovaní, že Maďarsko bude musieť "prehodnotiť" svoju podporu srbskej kandidatúre na členstvo v Európskej únii vzhľadom na prijatie kontroverzného reštitučného zákona týkajúceho sa majetku zhabaného bývalým komunistickým režimom.
Legislatíva, ktorú srbský parlament schválil koncom septembra, totiž neumožňuje vrátenie alebo odškodnenie v prípadoch, ak bol poškodený vlastník počas vojny príslušníkom okupačných síl. Severné časti Srbska pritom v rokoch 1941 až 1944 okupovala maďarská armáda, do ktorej sa nechali naverbovať aj mnohí miestni Maďari. Rehabilitačný zákon bývalých príslušníkov nacistickej armády zbavuje osobnej trestnoprávnej zodpovednosti okrem prípadov, keď boli v minulosti usvedčení z vojnových zločinov.
Ako uviedol Martonyi vo svojom vyhlásení, ktoré vydal pred pondelňajším stretnutím s európskymi rezortnými partnermi v Bruseli, Maďarsko "považuje túto záležitosť za uzavretú". Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh medzitým vystúpil na tlačovej konferencii v Budapešti, kde novú srbskú legislatívu označil za významný úspech maďarskej diplomacie. Okrem srbskej vlády sa v tejto súvislosti poďakoval aj Zväzu vojvodinských Maďarov a všetkým maďarským politickým stranám.
Zákon o vracaní majetku zhabaného juhoslovanským komunistickým režimom po druhej svetovej vojne srbský parlament schválil 26. septembra. Ide pritom o súčasť reforiem súvisiacich s úsilím Belehradu o vstup do EÚ. Reštitučný zákon predpokladá vrátenie nehnuteľnosti alebo pozemku v prípade, že je takýto krok ešte možný, alebo odškodnenie prostredníctvom dlhopisov špeciálneho štátneho fondu dotovaného sumou dve miliardy eur.