Pri vchode na Červené námestie aj vstupe do metra Teatraľnaja už ráno rozložili policajti barikády. Popri Leninovom múzeu mašírovali desiatky príslušníkov bezpečnostných zložiek OMON. Zdroj: Ústredná volebná komisia po spočítaní 95 percent hlasov,New York Times
Ďalší sedeli v pripravených zamrežovaných minibusoch a ďalší si v blízkom McDonalde vychutnávali hamburgery.
Tak vyzerala Moskva deň po parlamentných voľbách, v ktorých Kremeľ podľa mnohých analytikov a západných médií utrpel veľké straty. Hlavné ulice pri Červenom námestí boli v pondelok pre obyčajných Rusov uzavreté.
Mladí organizátori z proputinovskej mládeže si ich zarezervovali dlho dopredu a pripravovali sa na oslavu víťazstva Jednotného Ruska. Jeho líder Vladimir Putin si ho však predstavoval inak.
Stratili priveľa
Strana Jednotné Rusko, ktorá Putina navrhla za svojho kandidáta do marcových prezidentských volieb, stratila až pätnásť percent hlasov oproti minulým voľbám a prišla o ústavnú väčšinu.
Namiesto 315 poslancov ich bude mať v dume len 238. S necelými 50 percentami hlasov len tesne získala jednoduchú väčšinu a teraz chce zostaviť koalíciu so stranami, ktoré sa okrem nej dostali do dumy.
Ani jedna z nich nepredstavuje skutočnú opozíciu.
„Znamená to, že Kremeľ stratil monopol na moc a niektoré zákony sa mu teraz budú cez dumu pretláčať ťažšie. A je to nepríjemné aj pre samotného Putina, pretože stráca legitimitu,“ hovorí analytička moskovského Carnegieho centra Maša Lipmanová a pripomína volebné podvody.
Bývalí Putinovi voliči si vybrali ešte horšie ako v minulosti, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Volebné podvody
Tie narástli podľa ruských pozorovateľov aj médií do rekordného počtu. Pozorovateľov organizácie Golos do mnohých volebných miestností ani nepustili, objavili sa prípady, keď zaplatení voliči hlasovali viackrát.
Predbežné výsledky
Jednotné Rusko: 49,5 %, čo po prerozdelení hlasov neúspešných strán značí 238 zo 450 kresiel v dume
Komunisti: 19,2 %
Spravodlivé Rusko: 13,2 %
Liberálni demokrati (Žirinovskij): 11,7 %
Jabloko: 3,3 % (hranica je 7 %)
„Niečo také sme ešte nezažili. Na našu horúcu linku sme dostali tisícky sťažností na volebné podvody,“ povedala SME šéfka Golosu Lilia Šibanovová.
Ruskí blogeri si v pondelok všimli tiež veľmi čudné výsledky Ústrednej volebnej komisie, ktoré zverejnil kanál Rossija 24. Vo viacerých oblastiach sa tam na voľbách zúčastnilo podľa ich čísel 140 či 130 percent voličov.
„Ak si zoberieme, že podľa volebného odhadu hlasovalo v Moskve za Putinovu stranu len 26 percent voličov a nakoniec tam Jednotné Rusko malo oficiálne 46 percent, tak niečo určite nie je v poriadku, myslí si Lipmanová.
Sťažnosť na voľby už podala strana Jabloko, ktorá získala len tri percentá hlasov. Jej líder Grigorij Javlinskij je presvedčený, že prekročili sedempercentnú hranicu.
Deti, čo poznajú len Putina
Napriek tomu, že Putin je dlhodobo najpopulárnejší politik v Rusku, ukázalo sa, že jeho obľuba má svoje limity.
„Nezafungovalo ani to, že vláda naliala peniaze do kampane cez vyššie dôchodky a sociálne programy,“ myslí si analytička Lipmanová. Mnohých Rusov podľa nej nahnevalo, že Putin a Medvedev sa verejne dopredu dohodli na mocenskej výmene.
„Navyše sa dostavil efekt Putinovho comebacku. Veľa ľudí si povedalo, to má zase 12 rokov vládnuť Putin a moje deti nebudú žiť v ničom inom len v Putinovej epoche?“
Prezidentské voľby o tri mesiace v marci 2012 Putin podľa Lipmanovej určite vyhrá. Na ruskej politickej scéne chýba osobnosť, ktorá by prebila jeho ratingy.
Autor: Z Moskvy od nášho redaktora Mirka Tódu