Mládežnícke hnutie oslávi úspech Jednotného Ruska.
Z Moskvy od nášho redaktora MIRKA TÓDU
Oblečení v bielych plášťoch ako lekári, čo majú udržiavať krajinu v stabilizovanom stave, pochodovali mládežníci z proputinovského hnutia Naši po gigantickom ruskom výstavnom centre.
V centre Moskve sa ich zišli tisíce. V pavilóne centra si zložili spacáky, zaregistrovali sa a obliekli do bieleho, aby si ich príslušníci bezpečnostných jednotiek OMON v uliciach nesplietli s opozíciou.
Skôr ako išli mládežníci oddaní ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi zahlasovať v parlamentných voľbách za vládnu stranu Jednotné Rusko, naobedovali sa v jedálni, kde bolo cítiť spáleninu.
Putin, zima, hnutie Naši a zatýkanie. Ruské parlamentné voľby v obrazoch.
Pozrite si fotogalériu >>
Oslavujúci členovia hnutia Naši. FOTO: SITA/AP
Môj hlas pre Putina
„O chvíľu ideme hlasovať za Jednotné Rusko,“ usmieva sa prvovolička Lena, ktorá sa ako jedna z mála mladých aktivistov s nami neodmietla rozprávať.
Mladá Petrohradčanka a jej kamaráti boli vyzbrojení volebným preukazom. Podľa pozorovateľov mnohým z nich po odhlasovaní preukaz nechali, a tak mohli hlasovať viackrát.
Putinova strana podľa očakávaní včerajšie voľby vyhrala. Podľa predvolebných odhadov však získala iba 48,5 percenta. V roku 2007 to bolo 64,3 percenta.
Anton Smirnov, jeden zo šéfov hnutia Naši a jej údernejšej pobočky Staľ (Oceľ), úvahy o manipulácii odmieta.
Do hlavného stanu hnutia, kde trónil veľký portrét ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, nás nepustili, Smirnov nám však mimo neho odpovedal na otázky.
„Putin je garant stability, zaviedol poriadok,“ rozpráva učiteľ histórie. Na otázky o demokracii za Putina odpovedá, že „u nás je väčšia demokracia ako v Amerike, pozrite, ako tam rýchlo končia protesty.“
Rus vypĺňa hlasovací lístok v dedine Oster. FOTO: SITA/AP
Hlavne sa nezdržujte
„Hlavným cieľom hnutia Naši je, aby po voľbách zablokovali hlavné námestia v Moskve a manifestovali víťazstvo Jednotného Ruska. Sú trénovaní, aby z mesta vytlačili prejavy nesúhlasu,“ hovorí analytička Maša Lipmanová z moskovského Carnegieho centra.
OMONovci sa na opozíciu, ktorá sa nemohla zúčastniť na voľbách, pripravili už v nedeľu, keď obsadili Červené námestie a zavreli blízke nákupné centrum Manežnaja.
„Ľudia, nezdržujte sa tu, pokračujte ďalej, stanica metra je zavretá,“ kričali policajti pri stanici metra, kde mal prísť líder ultraľavicového hnutia Ľavý front Sergej Udaľcov.
Skôr ako sa dostal na miesto, zatkli ho. Spolu zadržali v Moskve a iných mestách 130 ľudí.
„Zobrali aj moju spolužiačku,“ vraví vystrašená 16–ročná anarchistka Sela. V pondelok chce protestovať znovu. Na rozdiel od Našich na nepovolenej demonštrácii.
Ruskí námorníci odvolili aj v Sevastopole. FOTO: SITA/AP
Šéfka Human Rights Watch: Kremeľ sa bojí
Ako to dopadne, predpovedal Putin už v septembri, hovorí Táňa Lokšinová.
MOSKVA. Správy o volebných narušeniach či brutálnom tlaku na šéfku pozorovateľov Golas počas včerajších parlamentných volieb v Rusku sú podľa šéfky ruskej pobočky Human Rights Watch znakom hystérie Kremľa.
„Kremeľ má strach z toho, že stráca podporu medzi ľuďmi,“ povedala pre SME Táňa Lokšinová.
Jej tlak na šéfku Golosu je podľa nej až hysterický pokus zabrániť kritickým zmienkam o parlamentných voľbách.
„Týmto voľbám chýbala akákoľvek súťaživosť, ako aj možnosť alternatívy. Veď ich výsledok už predpovedal premiér Vladimir Putin v septembri, keď vyhlásil, že si s prezidentom Medvedevom vymenia roly, on bude znovu prezidentom a jeho nástupca znovu premiérom. Aký má potom zmysel voliť, keď výsledok je jasný vopred,“ dodala Lokšinová.
Putina nevolím
V obci neďaleko Moskvy ľudia bojujú, aby z penzie vyžili. Dôchodkyňa Jelena predáva dedov Mrázov.
MOSKVA. Obec Novopadrezkovo je asi len 40 minút vlakom od Moskvy, i tak je to celkom iný svet. Iné platya dôchodky - asi o 4000 rubľov nižšie (96 eur - poz. red.) ako v metropole.
Iné obchody, iné domy, iné názory.
„Čo mám akože robiť s penziou 6500 mesačne (157 eur),“ oborí sa na mňa Jelena Vladimirovna, u ktorej si kúpim umelohmotného deda Mráza za 43 rubľov, aby bola prívetivejšia.
Jelena ho na otrhanom igelite položenom priamo na snehu predáva spolu so starými kávovými lyžičkami a ošúchanými detskými rukavičkami. „Po vnukovi,“ hovorí.
Ani jej dcéra na tom nie je dobre, tak mame pomáha aspoň vecami, ktoré už nepotrebuje a Jelena ich predáva. Kedysi boli podobné trhy aj v Moskve, ale vytlačili ich, aby nerušili zdanie moskovskej dokonalosti a prosperity.
Kúpa deda Mráza sa mi oplatila. Jelena je zhovorčivejšia. „Nie som veteránka, a preto nemám prídavky. Keby som bola a bývala v Moskve, dostanem aj desaťtisíc rubľov,“ prezrádza 62-ročná inžinierka na dôchodku.
Potom na celé trhovisko kričí, že bude voliť komunistov. Chce vyvolať diskusiu, ale ozve sa len jeden muž. On dá hlas Putinovmu Jednotnému Rusku. „Aby to nebolo horšie ako teraz,“ vysvetľuje.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Autor: Z Moskvy od redaktora SME Mirka Tódu