TRIPOLIS, TEL AVIV. Muži, ktorí bojovali ako dobrovoľníci proti líbyjskému diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu sa môžu pripojiť k riadnym bezpečnostným silám. Vyhlásil to dočasný minister obrany.
V prvej fáze zoberie polícia a armáda 50 tisíc mužov. Spolu by ich malo byť 200-tisíc.
Pripravuje sa údajne aj rehabilitácia časti jednotiek, ktoré do poslednej chvíle zachovávali vernosť Kaddáfímu.
Diktátora, ktorý vládol Líbyii 42 rokov, zabili pri zatýkaní koncom októbra. Ľudové povstanie proti nemu trvalo viac ako pol roka a k dobrovoľníckym jednotkám sa pripojili desaťtisíce mužov, ktorým neskôr pomáhalo NATO.
Líbyjská vláda sa týmto krokom snaží mať pod kontrolou mužov, ktorí sú ozbrojení a majú isté bojové skúsenosti a po konci revolúcie sa vracajú do svojich domovov, kde ich nečaká žiadne zamestnanie a často ani žiadna budúcnosť.
Líbya je stále v politickom aj ekonomickom chaose a bývalí protikaddáfiovskí bojovníci sa cítia frustrovaní z toho, že veci sa nehýbu. Môže sa stať, že tak ako sa porátali s Kaddáfím, budú sa chcieť porátať aj so stále slabou centrálnou vládou v Tripolise.
Ak budú v kasárňach alebo na policjaných staniciach a dostanú slušný príjem, bude ich motivácia ísť proti vláde nízka. To isté platí pre jednotky, čo bojovali s Kaddáfím.
Zďaleka nie všetci v nich stáli pri plukovníkovi z presvedčenia.
Líbyjské policjané sily teraz cvičia Francúzi. Tí Líbyii odporúčajú, aby sa vyhla irackému scenáru, keď prepustení Saddámovi vojaci a policajti vytvárali bojové brigády a sabotovali nový režim.