SME

Hackeri napadli stránky o narušeniach ruských volieb

Stránky pozorovateľskej organizácie Golos, rádia Echo Moskvy aj denníka Kommersant v deň volieb nefungujú.

Putinova podobizeň na petrohradskej budove.Putinova podobizeň na petrohradskej budove. (Zdroj: SITA/AP)

Parlamentné voľby sú považované za test popularity ruského premiéra Vladimira Putina, ktorý bude o tri mesiace kandidovať za prezidenta.

To, aký význam prikladajú Rusi sobotným voľbám do ruskej dumy vystihol ruský seriózny denník Kommersant.

Na titulke jeho víkendového vydania nie je ani slovo o tom, že by si Rusi volili nových poslancov do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fantastický žreb

Správou prvého decembrového víkendu s veľmi príjemným počasím a bez tradičných mrazov a snehu je mimoriadne priaznivý žreb pre ruský futbalový tím na Euro 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Seriózny denník akoby už videl ruských futbalistov vo štvrťfinále.

„Pol roka do ukrajinsko-poľských majstrovstiev Európy ruský tím urobil krok k úspešnému vystúpeniu na tomto turnaji,“ píše Kommersant vo svojom hlavnom článku a pokračuje slovami o fantastickej príležitosti, kedže „sme sa dostali do očividne najslabšej zo štyroch skupín, kde sa medzi protivníkmi neukázal nikto z elitných tímov“.

A kto má tu smolu, že sa spolu s Ruskom dostal do skupiny A? Česko, Grécko a Poľsko.

Vo volebnej miestnosti. FOTO: AUTOR

Ekonomika je celkom fajn. Na demokraciu nemyslíme

Skutočnosť, že najznámejší seriózny ruský denník prikladá dnešným voľbám do dolnej komory ruského parlamentu minimálny význam, neprekvapuje.

Duma má slabý vplyv na ruskú politiku a navyše o tom, že je o výsledku volieb dopredu rozhodnuté, sú presvedčení nielen analytici, ale aj obyčajní Rusi ako napríklad fyzik Leonid Kuzmin.

SkryťVypnúť reklamu

S rodinou žije vo Švédsku, kde pracuje ako rádioastronóm a pozoruje hviezdy v Göteborgu. V Moskve je na služobnej ceste, ale keby mal chuť, mohol by ísť voliť.

„Zrejme niekoho z demokratickej opozície, možno Jabloko,“ rozpráva. Láka ho možnosť zahlasovať proti všetkým. Najpravdepodobnejšie sa však na voľby vykašlem, rozpráva a popri tom si v laptope cestou z letiska Šeremetovo pripravuje prednášku.

V novom aeroexprese, ktorý postavili len pred dvomi rokmi funguje Wifi a Kuzmin sa tak dostane do centra ruského hlavného mesta pohodlne za polhodinu bez tradičného vyjednávania s taxikármi o cene.

“Niektoré veci sa zmenili k lepšiemu, ekonomika napriek kríze celkom šlape, nehovorme však o kvalite politiky,“ rozpráva fyzik Kuzmin.

Viac o tom, čo si myslí o ruských voľbách šachový veľmajster Garry Kasparov či spisovateľ Viktor Jerofejev si môžete prečítať v rozhovoroch s nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotní Naši

Kým rádioastronóm Kuznecov voľby odignoruje, mladí chlapci a dievčatá z proputinovskej mládežníckej organizácie Naši, to myslia vážne a začínajú sa zliezať do Moskvy, kde prešli agitovať za stranu ruského premiéra Vladimira Putina Jednotné Rusko.

Deň po voľbách má byť v uliciach Moskvy až 15­-tisíc Našistov, ktorí majú manifestovať a vykrikovať, prečo je strana Jednotné Rusko taká super.

Jednotné Rusko však nie je populárne len medzi mladými Rusmi. V dedine neďaleko Moskvy, kde žijú Rusi bežne s mesačným platom okolo 6-tisíc rubľov (menej ako 200 eur) takmer všetci hovorili, že budú voliť Jednotné Rusko alebo komunistov.

Centrála organizácie Naši. FOTO: AUTOR

Judáši zo západu

Na rozdiel od organizácie Naši, v nemilosti Kremľa tento rok ostali pozorovatelia organizácie Golos, ktorá mala voľby pozorovať. A na svojej stránke zverejnila vyše 5-tisíc narušení týkajúcich sa volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o mimovládnu organizáciu, ktorú financujú aj americké a európske vlády. Dva dni pred voľbami im pozorovanie ruské úrady zakázali a ruský premiér ich označil za Judášov platených zo západu.

Šéfku organizácie Liliju Šibanovovú navyše po prílete do Moskvy zadržiavali úradníci na 12 hodín. Ruskí policajti jej hovorili, že v jej laptope bol „veľmi nebezpečný softvér“. Internetová stránka organizácia dnes ráno nefungovala.

Celý volebný deň nefunguje okrem stránok Golosu ani portál rádia Echo Moskvy či denníka Kommersant, ktoré vyradili hackeri. Všetky stránky informovali o narušeniach počas volieb.

Zadržali Putinových kritikov

Polícia v deň parlamentných volieb v Moskve a Petrohrade zadržala viac ako 130 osôb.

Ako vyplýva z informácií webového portálu kasparov.ru, ktorý sa odvoláva na zdroje bloku Iné Rusko, iba na jednom z námestí v centre Moskvy zadržala polícia viac ako 100 demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne sa bezpečnostným zložkám podarilo zabrániť vo vstupe odporcov Kremľa na Červené námestie.

Najmenej 30 ďalších osôb zadržali príslušníci bezpečnostných zložiek v druhom najväčšom meste krajiny Petrohrade, kde mala polícia tvrdo zasiahnuť voči demonštrantom, informovala nemecká tlačová agentúra DPA.

Medzi zadržanými v Moskve sú aj viaceré popredné osobnosti ruskej opozície, spisovateľ, zakladateľ mimo zákon postavenej strany Nazbol a predstaviteľ Iného Ruska Eduard Limonov, ďalší Putinov radikálny kritik Sergej Udaľcov - spoluorganizátor tzv. Dní hnevu v ruskej metropole alebo známy aktivista Roman Dobrochotov.

Politický bedeker k voľbám do ruskej Dumy

To, že vyhrá prokremeľská strana Jednotné Rusko je viac než jasné. Koľko poslancov v dume stratí, však naznačí mieru nepokojnosti krajiny s jej lídrom Vladimirom Putinom.

SkryťVypnúť reklamu

1. Význam dumy

Ruská duma, oficiálne Štátna duma je dolnou komorou ruského parlamentu, ktorá sa na rozdiel od senátorov v hornej komore, volí priamo. Jej význam je však okrajový. Nielen preto, že svoje právomoci využíva v obmedzenej miere, ale aj zložením.

V minulých voľbách v nich získala ústavnú väčšinu strana Jednotné Rusko, ktorá vznikla na začiatku Putinovej éry v roku 2001.

Do parlamentu sa okrem nich v roku 2007 už dostala len ďalšia prokremeľská strana Spravodlivé Rusko, ktorá sa neúspešne snažila podchytiť ľavicové spektrum, strana nacionalistu Vladimira Žirinovského a komunisti Gennadija Zjuganova. Strany, ktoré len veľmi ťažko nazvať reálnou opozíciou.

2. Stav opozície

Smutným faktom ruskej politickej reality je stav demokratickej opozície. Je rozštiepená a bez minimálneho vplyvu, vedú ju staré okukané nudné tváre a v podstate, nemá, čo ponúknuť.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský volič, podotýkame, že menšinový, ktorý chce vyjadriť svoj odpor k oficiálnemu establišmentu má tak obmedzené možnosti, ako sa prejaviť. A to a/ ignorovať voľby (ako to navrhuje opozičný aktivista a šachový veľmajster Kasparov a svojou neúčasťou tak zabrániť legitimizácii volieb); b/ zahlasovať za všetky strany a tým vzkriesiť možnosť hlasovať proti všetkým, ktorú Kremeľ v minulosti zrušil a urobiť z hlasovacieho lístka, lístok neplatný, c/ zahlasovať, za ktorékoľvek mainstreemovú stranu (ktorá má šancu prekročiť 7-percentnú bariéru), len nie Jednotné Rusko, a tak zabrániť, aby mala ústavnú väčšinu. Volič, ktorý si vyberie jednu z týchto možností sa však musí zmieriť s tým, že výsledok volieb aj tak neovplyvní.

3. Putinov test

Viac ako o zloženie ruského parlamentu, ktorý mal naposledy význam za Borisa Jeľcina, ide tento rok o test popularity Vladimira Putina.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok strany Jednotné Rusko, ktorá ho oficiálne navrhla ako svojho kandidáta na prezidenta vo voľbách 4. marca 2012 je preto preňho dôležitý.

Niektoré prieskumy hovoria, že Jednotné Rusko by mohlo z terajších 315 poslancov stratiť vyše 50 a prísť tak o ústavnú väčšinu.

4. Vládne zdroje

Aby sa tejto pohrome predišlo, v demokraciách východného typu existuje pojem známy ako adminresurs. To jest od oficiálnych miest, od štátnych firiem, univerzít, či armádu sa očakáva, že vytvoria také podmienky, aby vládna strana uhájila čo najlepší výsledok. Práve tento rozmer volieb kritizujú pozorovatelia najviac.

5. Prečo bude Putin znovu prezidentom

Ako je možné, že Putin môže kandidovať budúci rok za prezidenta po tretí krát? Pripomíname, že keď vypršali Putinovi dve prezidentské volebné obdobia, tak Jednotné Rusko prijalo ústavný zákon, ktorým predĺžilo prezidentské obdobie zo štyroch na šesť rokov a umožnila tak Putinovi kandidovať ešte dva krát.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa tak stalo, si Rusko zvyklo na dvojvládie, ktoré nápadne pripomína ruský štátny znak dvojhlavého orla.

Krajine síce oficiálne vládne prezident Dmitrij Medvedev, ktorého si za nástupcu vybral jeho petrohradský spolurodák, v skutočnosti však centrum moci ostalo v tých istých rukách akurát sa z Kremľa dočasne presídlilo do premiérskeho úradu, ktorého sa ujal Putin.

Očakáva sa, že obaja si po marcových voľbách znovu vymenia svoje roly, aj keď v prípade Medvedeva, nič nemusí byť isté.

Vojaci mali slávnosť

Ministerstvo obrany si chce armádu získať pre podporu vládneho Jednotného Ruska.

MOSKVA. Príslušníkov ruskej armády v nedeľu zobudila príjemná hudba, následne ich čakali slávnostné raňajky a až po nich sa vybrali do volebných miestností.

Podľa ruského denníka Izvestia nariadilo takýto postup ruské ministerstvo obrany, ktoré si chce vojakov získať pre podporu vládneho Jednotného Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Ruské ozbrojené sily, ktoré majú takmer dva milióny príslušníkov, sú totiž veľmi vplyvné. Vedenie armády im však podľa jej oficiálnych predstaviteľov nedalo príkaz, koho majú voliť, dalo im iba odporúčanie, cituje Izvestia nemenované zdroje.

Ruská armáda je dlhodobo baštou vládnej strany premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý je aktuálnym volebným lídrom Jednotného Ruska.

Putin krátko ešte pred voľbami ohlásil navýšenie rozpočtu pre ozbrojené sily .

Armáda sa však všeobecne považuje za "konzervatívnu, dobre kontrolovanú a vlasteneckú inštitúciu, ktorá Putina vníma ako stelesnenie súladu medzi profesionálnym vojakom a dobrým lídrom, cituje portál denníka Daily Telegraph šéfredaktora periodika zaoberajúceho sa situáciou v ruskom rezorte obrany.

SkryťVypnúť reklamu

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu