Prečo pripadá koniec sveta práve na rok 2012?

Pri bližšom pohľade na apokalyptické predpovede zistíte, že na vypočítanie dátumu skazy nepotrebujete dešifrovať mayský kalendár alebo Nostradamove proroctvá. Postačuje fantázia.

(Zdroj: FOTKY.SME.SK - B.JURO)

Na prahu finančnej krízy môžu znieť proroctvá o blízkom konci sveta takmer uveriteľne. No pri bližšom pohľade na apokalyptické predpovede zistíte, že na vypočítanie dátumu skazy nepotrebujete dešifrovať mayský kalendár alebo Nostradamove proroctvá. Úplne postačuje fantázia.

Predpoveď na 21. 12. 2012

Apokalyptické predstavy sprevádzajú ľudstvo od nepamäti, doteraz sa však nešírili po internete.

Predstavy o poslednom súde a tajné kódy zániku sveta sú oddávna súčasťou náboženských kozmologických predstáv, filozofických systémov, ale aj konšpiračných teórií. Na ľudí pôsobili vždy magicky a ani súčasnosť nie je výnimkou.

Tradičné predstavy úplne nevymreli a s rozvojom vedy a techniky pribudli nové scenáre konca. V atómovom veku už nie sme odkázaní na nadprirodzené zásahy či nečakané prírodné katastrofy. Novým fenoménom je aj šírenie týchto teórií po internete, ich vzájomné prepletanie, bujnenie a zároveň ich ľahká dostupnosť.

Od Mayov k Merlinovi

Ak si urobíte letmý prehľad o tvrdeniach priaznivcov apokalyptických teórií, napríklad na serveri Youtube, nadobudnete dojem, akoby sa proroctvá konca z rôznych kultúr a časových období stretávali a kulminovali presne 21. decembra 2012.

Prečo práve tento dátum? Pretože ide o jednu z mnohých interpretácií mayského kalendára. Teória hovorí, že sa práve v tento deň skončí veľký, vyše päťtisícročný kozmický cyklus. No ako vysvetľuje astronóm Jan Vondrák, ide o interpretáciu, ktorá je vedecky niekoľkokrát spochybnená.

Ďalším argumentom globálnych pesimistov je zarovnanie Zeme, Slnka a tzv. galaktického centra. Slnko sa podľa tejto spornej teórie pri pohľade zo Zeme dostáva do línie so stredom Mliečnej dráhy raz za 26 000 rokov, čo vystaví našu planétu mocným neznámym galaktickým silám, ktoré by mali byť dôvodom deštrukcie či, naopak, spôsobiť skok na evolučne vyššiu úroveň ľudského vedomia.

Niektorí k tomu ešte pridávajú, že sa práve v našich časoch skončí takzvané obdobie Káli júgy. Má ísť o vek rozkladu, po ktorom nastane nový, zlatý vek. Fakt, že Káli júga by mala podľa indických prameňov trvať ešte státisíce rokov po roku 2012, neuberá nič na pôsobivosti tejto teórie.

A nezaháľajú ani vykladači romantickejších proroctiev. Správy o zmare ľudstva vidia v proroctvách bájneho čarodejníka Merlina či matky Shiptonovej, veštici žijúcej v 15. storočí.

Do toho treba zarátať údajné tajomné odkazy od slobodomurárov, ktoré majú byť zabudované do múrov katedrál, niektorí vyčítali koniec sveta aj z egyptských pyramíd a obrazcov čínskeho I-ťingu.

Dokonca aj dnešní svedkovia Jehovovi oznamujú, že sa práve napĺňa Ježišovo proroctvo o „závere systému vecí“.

nostr.jpg
Bude sa zdať, že zem stratila svoju príťažlivosť a že sa prepadá do priepasti nekonečnej tmy.
Nostradamus

Zjavenie Jána

Apokalyptika bol obľúbený literárny žáner rozširujúci sa v židovských kruhoch už od 2. storočia pred n. l, ktorý sa vyfarbovaním zlej budúcnosti snažil urobiť znesiteľné utrpenia vtedajších čias. Najznámejšou biblickou apokalyptickou knihou sú však nesporne Zjavenia Jána, ktorý sa často stotožňuje s apoštolom Jánom.

Jeho piate videnie hovorí o konečnom zúčtovaní, pri ktorom padne bezbožný Babylon a bude súdený falošný prorok. Ani ono však nespomína zničenie sveta. Naopak, Satan má byť v tom čase uväznený na tisíc rokov, počas ktorých nastane Kristova vláda. Po ich uplynutí sa síce Satana opäť na čas vyslobodí z väzenia, ale nakoniec bude definitívne porazený. Až potom má podľa tohto textu prísť posledný súd.

Veľmi pravdepodobné je, že sa vo videniach odrážajú bolesti prvých kresťanov a ich nenávisť ku vtedajším bohatým utláčateľom. Prví kresťania očakávali zničenie existujúceho poriadku už od veľmi skorého súdneho dňa.

Nostradamus

Nostradamus, astronóm a alchymista žijúci v 16. storočí vo Francúzsku, patrí nesporne k najcitovanejším veštcom. Nostradamus predpovedal obdobie divokých, prinajmenšom významných zmien, keď už z nebies nebude padať sladká manna, keď sa uvaria ryby v moriach, nastanú veľké záplavy, búrky, vlny či neobvyklé zemetrasenie.

Hovorí o zatmení slnka, temnejšom a chmúrnejšom než všetky zatmenia od stvorenia sveta. „Bude sa zdať, že zem stratila svoju príťažlivosť a že sa prepadá do priepasti nekonečnej tmy.“ Nostradamus spomína zlú hodinu, keď bude málo dažďa, obloha vyschne a ľudstvo prepadne hladu a kanibalizmu.

Jeho symbolické štvorveršia sa stále nanovo interpretujú podľa toho, v akej dobe vykladači žijú. A tak proroctvá o tyranovi, ktorý bude žiť na území Mezopotámie, dnes vnímajú poniektorí ako predpovedanie Saddáma Husajna, zmienku o uzavretom chráme zas okamžite našívajú na Wall Street.

Záujem naposledy vyvolali kresby, ktoré sa v roku 1994 našli v jednej rímskej knižnici. Okamžite sa začalo sedem výjavov interpretovať vo vzťahu k roku 2012. Závažným varovaním má byť to, že na poslednom obrázku je kniha života prázdna. Autorstvo Nostradama k týmto ilustráciám ale hlavne ich výklad sú však veľmi spochybniteľné.

nostradamus_gallery_021.jpg

Výjav zo stratenej knihy Nostradama, na ktorom je kniha života prázdna.

Raj konšpirácií

Za šírením správ o roku 2012 vidia niektorí celé spektrum konšpirácií od pomerne nevinnej manipulácie s faktami za účelom zisku z predaja kníh či filmov s tematikou 2012 až po programovanie verejnej mienky ako prípravy na zavedenie tzv. nového svetového poriadku, ktorý by mal predstavovať systém kontroly v oblasti politickej, ekonomickej i náboženskej.

Jednou z udalostí, ktoré sú stredobodom záujmu celého labyrintu podobných teórií, je určite voľba nového amerického prezidenta, ktorá je sledovaná aj v súvislosti s hľadaním možného kandidáta na rolu Antikrista. S témou súvisí aj vysoký vek súčasného pápeža, ktorý je zasa podľa známeho proroctva sv. Malachiáša predposledným. Udalosti okolo jeho nástupcu a predpovedaného zničenia Ríma niektorí situujú práve do roku 2012. Stále sa očakáva aj verejné priznanie kontaktov s mimozemšťanmi.

Napokon, grécke slovo apokalypsis neznamená zničenie, ale odhalenie a zjavenie. Ako už vraj hovorili Hopiovia, tí, čo nedokážu prijať zmenu, zahynú na strach z nej.

ico

Filmové katastrofy

Tí, ktorí sa rozhodli k téme 2012 priblížiť zľahka a neprekročiť pritom rámec zábavy, majú na výber z bohatej ponuky katastrofických filmov vybavených nádhernými vizuálnymi efektmi.

Vo filme s názvom 2012 režiséra Rolanda Emmericha z roku 2009 sme mohli byť svedkami zmietnutia našej civilizácie z povrchu zemského v dôsledku geologických reakcií zeme na výnimočné solárne búrky.

Predchádzalo mu zatajovanie informácií zo strany elity a zároveň prípravy na záchranu, ktoré oživili starý príbeh o potope a Noemovej arche. Ten istý režisér ponúkol aj zánik sveta z titulu novej ľadovej doby ľadovej vo filme Deň po tom z roku 2004.

V rovnakom roku bol uvedený aj film Štvrté proroctvo, v ktorom bolo ľudstvo zničené priamo výnimočnou solárnou erupciou, no funkciu záchrannej archy plnil mimozemský koráb. Podľa niektorých tento film prorocky zobrazil ropnú katastrofu v Mexickom zálive zopár mesiacov predtým ako sa skutočne udiala.

O záchranu ľudstva pred hrozbou z vesmíru sa postaral Bruce Willis vo filme Armagedon z roku 1998, v ktorom zneškodnil obrovský asteroid smerujúci k zrážke so Zemou. Vo filme deň nezávislosti z roku 1996 zas skazu prinášajú mimozemšťania.

Vo filme Nákaza z roku 2011 sa ľudstvo zrúti pod vplyvom rýchlo sa šíriacej nákazy, ktorú lekári nedokážu zastaviť.

Švajčiarsky film Až dôjde ropa - drsné varovanie z roku 2006 ukazuje, ako by mohol vyzerať svet bez dostupnej energie.

Film 14 hodín strachu z roku 2005 opisuje následky tropickej búrky. Vojna svetov Stevena Spielberga z roku 2005 skúma inváziu Marťanov na našu Zem, ale už v čase, keď aj tak Zem sužujú už výpadky elektriny či nepriehľadné mračná.

Katastrofickým road movie je aj film Cesta z roku 2009. Snímka Stupeň 7 rieši Koniec sveta je o boji so superbúrkami, spôsobenými globálnym otepľovaním.

Film Prasklina 2004 rmožné následky obrovského zemetrasenia. Podobne ako Godzilla z roku 1998, keď sa objaví obor zmutovaný po atómových skúškach v Tichomorí, aj filmu Monštrum z roku 2007 hovorí o zjavení príšery vo veľkosti mrakodrapu.

Len v tomto a budúcom roku sa má objaviť skoro tridsať filmov o mimozemšťanoch, ufách či celosvetových katastrofách.

Zuzana Uličianska

Film 2012 o konci sveta.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 246
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 932
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 656
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 757
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 344
 6. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 314
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 273
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 872
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 444
 10. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 411

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

Neprehliadnite tiež

Zeman odvolal Babiša a vymenoval Pilného za ministra financií

Podľa českého prezidenta vykonal Babiš v čele ministerstva financií prácu, ktorú nedokázal nikto predtým.

V Berlíne zadržali priekupníkov drog, štyroch považujú za islamistov

Policajti pri domových prehliadkach našli zbrane i drogy, ale zaistili aj mobilné telefóny a počítače.

Rusko sa údajne pokúša ovplyvniť voľby na Malte, oznámil premiér Muscat

Moskva sa má o to snažiť cez vyfabrikovaný škandál, ktorého terčom sa stala premiérova manželka.

Britskí tajní prídu o informácie. Európa im neverí už teraz

Spolupráca tajných služieb na Západe škrípe. Odchod Britov to môže ešte zhoršiť.