SME

Viktor Jerofejev: Putin je väčší liberál ako Rusi

Ruský spisovateľ je presvedčený, že Rusi nebudú nikdy ako Európania. „Majú príšerných vládcov, často sú to rasisti, v súkromí sú to však príjemní ľudia," hovorí pre SME.

Ruský spisovateľ Viktor Jerofejev (64) je jedným z najvýraznejších kritikov súčasného Ruska.  Jeho otec Vladimir bol sovietskym diplomatom, ktorému pokazil kariéru jeho syn, o čom Jerofejev  napísal  svoju najslávnejšiu knihu Dobrý Stalin. Do BratislaRuský spisovateľ Viktor Jerofejev (64) je jedným z najvýraznejších kritikov súčasného Ruska. Jeho otec Vladimir bol sovietskym diplomatom, ktorému pokazil kariéru jeho syn, o čom Jerofejev napísal svoju najslávnejšiu knihu Dobrý Stalin. Do Bratisla (Zdroj: SME -­ VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ruský spisovateľ je presvedčený, že Rusi nebudú nikdy ako Európania. „Majú príšerných vládcov, často sú to rasisti, v súkromí sú to však príjemní ľudia a produkujú úžasnú sebakritickú literatúru,“ povedal pre SME ruský spisovateľ VIKTOR JEROFEJEV, ktorý má doma nálepku nepriateľa národa.

V nedeľu sú voľby do ruskej dumy, pôjdete voliť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nemyslím si, že pôjdem.“

Prečo?

„Už aj bezo mňa je rozhodnuté a nakoniec, ani nevidím stranu, ktorú by som mohol voliť. Rozmýšľal som o strane môjho kamaráta Prochorova (ruský oligarcha, pozn. red.), lenže tú Kremeľ stopol. Politicky nemala žiadnu šancu, ale pre mňa by to bola európska liberálna strana. Nevolil by som komunistov, Žirinovského, Spravodlivé Rusko ani Jednotné Rusko, čo je strana moci.“

SkryťVypnúť reklamu

Kasparov hovorí, že by sme tie voľby nemali volať voľbami...

„V princípe v Rusku chceme mať voľby bez ohľadu na to aké. Nemám o tom žiadne ilúzie. Nedávno som napísal pre New York Times, že Putin je väčší liberál ako 80 percent ruskej populácie. Takže, ak si mám vybrať medzi postojmi väčšinových Rusov a tým Putinovým, tak si po minúte odporu vyberiem Putinov. V skutočnosti má u nás nacionalizmus veľmi blízko k fašizmu a Putin je predsa len iný. Nie sme naivní, že môžeme mať excelentného prezidenta, a je to problematické aj inde, napríklad v Spojených štátoch, kde vidíte tie protestné hnutia... “

Prečo v Rusku nebývajú protesty ako Occupy Wall Street?

„U nás sú tiež protesty, spomeňme si na december minulého roku, vtedy sme tu mali obrovský protest proti Čečenovi, ktorý zabil fanúšika futbalového tímu. Boli tam tisícky ľudí, ale keby som išiel medzi nich, tak by ma zabili, pretože som na ich zozname. Za päť sekúnd nájdete na internete, že Jerofejev je nepriateľ ruského národa.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte, že Putin je liberálnejší ako väčšina, takže aký je obyčajný Rus?

„Rus je veľmi príjemný človek v súkromí, môžete s ním piť vodku a rozprávať sa o ženách. Hneď ako začne rozprávať o Čečenoch, Kaukazanoch, strednej Ázii, tak budete znechutený totálne rasistickými vyhláseniami.“

Kde sa to v nich berie?

„Nemôžeme povedať, že všetci Rusi sú rasisti, ale okolo 80 percent má také zmýšľanie. Sú to archaickí ľudia. Je to krutá rozprávka o tom, že sú ľudia, ktorí k nám patria, a tí, čo sú proti nám. Cár chcel, aby Rusi boli archaickí, pretože sa potom ľahko ovládali, to isté platilo za komunistov a viac­menej platí dodnes. Stále sa u nás namiesto ja hovorí my. Štátny program nie je o tom, aby sme boli normálne ľudské bytosti. Ten je o tom, že ti dáme peniaze, a ty budeš žiť decentný súkromný život, ktorý ti dal Putin. Vďaka tomu môžem byť v Bratislave či v New Yorku. Vstúpiť do politiky sa však nesmie.“

SkryťVypnúť reklamu

jero_res.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Do tej naopak vstupujú mladí Rusi, volajú sa Naši a v deň volieb budú po Moskve všade. Čo sú zač?

„To je pokračovanie tej archaickej tradície. Sú to „naši“, a teda patria k tým dobrým v našej ruskej rozprávke. Samozrejme, že Putin nie je archaický človek, on tento systém len využíva. Medvedev nechce byť lídrom staromódnych ľudí, rozpráva o tom, že chce modernizovať krajinu, lenže to sa nestane. Lídrom národa je predsa Putin.“

A ten sa do tretice vracia do Kremľa. Medvedeva na to len využil?

„Putin môže používať čokoľvek ako svoj nástroj, správa sa ako cár. Použiť Medvedeva vôbec nebol zlý nápad, pretože predstavuje liberála. Je to príjemný človek. Zmenil niektoré veci, policajti či sudcovia už napríklad nie sú nedotknuteľní. Vždy však mal pri sebe niekoho, kto mu povedal, Dima, to nie je nutné.“

SkryťVypnúť reklamu

Medvedev nemal rád Sovietsky zväz, odsúdil zločiny komunizmu, ale za jeho prezidentovania predĺžili väzenie Chodorkovskému...

„Chodorkovskij je špeciálny prípad, pretože Putin ho nenávidí. Poznám Chodorkovského veľmi dobre. Je to dobrý človek, ktorý bol však veľmi arogantný. Keď bol na slobode, rozprával drsné veci o Putinovi a ten sa príšerne nahneval, pretože sa vie nahnevať extrémne ľahko. A to je tiež súčasť ruského príbehu, že ak ma nahneváš, môžeš skončiť vo väzení.“

Tá nenávisť je taká veľká, že vymysleli druhý proces?

„Medvedev si s tým nemohol pomôcť. Viem si predstaviť, ako prišiel za Putinom a hovorí, že nechajme ho ísť na slobodu, a Putin by povedal, Dima, nenávidím ťa. A bolo by po rozhovore. Mali by sme mať však jasno, Rusko je oveľa lepšie ako ZSSR, ľudia môžu podnikať a žiť, kde chcú. Na sociálnej úrovni sú aktívni. Máme hnutia, ktoré sa snažia zlepšovať život, ide o susedskú demokraciu. Keď ide o politiku, to už je Putinova vec.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste nazvali ruský politický systém?

„Ruská rozprávka.“

A Putin je v nej diktátor?

„Nie je diktátor, on je ruský cár. Diktátor chce priviesť krajinu k nejakému cieľu, ten však Putin nemá. Jemu stačí, že je pri moci, a teraz vymýšľa nejaký euroázijský systém...“

Je za tým jeho sentiment pre Sovietsky zväz?

„Nie. On síce má sentiment pre ZSSR, ale vie, že už sa to nedá vrátiť späť. Snaží sa vládnuť superveľmoci. Ak vládnete takej veľkej krajine, tak môžete dve veci: mať superveľmoc s plynom, ropou, nukleárnymi bombami alebo sa zjednotiť s najdôležitejšou ortodoxnou cirkvou u nás, o čo mu zatiaľ nejde, a to by bola katastrofa. To by sa stal Putin diktátorom a Moskva druhým Teheránom.“

Je to možné?

„Veľa vecí je možných. Líder krajiny by mohol rozprávať, že chodí do kostola a verí v toho istého Boha ako ostatní a že ortodoxné hodnoty sú lepšie ako katolícke či budhistické. To by však bola katastrofa.“

SkryťVypnúť reklamu

jero2_res.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Kremeľ je veľký advokát Teheránu, pomáha mu s jadrovým programom.

„Rusi nemajú radi systém, ktorý panuje v Iráne. Vláda však využíva Teherán ako jednu zo svojich kariet.“

Čínski akademici dali Putinovi Konfuciovu mierovú cenu za vojnu v Čečensku, je to ešte u vás téma?

„Čečensko nie je vôbec téma a všetci sú nešťastní, že Čečensko je dnes totálne nezávislá krajina s vlastnými zákonmi a armádou. Ak zoberieme začiatok čečenskej vojny, Dudajev žiadal oveľa menej, ako má teraz Kadyrov. Takže nakoniec Čečeni obohrali Rusov. Ale Čečensko nie je celý Kaukaz, máme veľmi zlú situáciu v Dagestane či v Ingušsku, ktoré budú veľkým problémom pre Rusko.“

Keď Putin prišiel k moci, rýchlo dostal pod kontrolu hlavné televízie. Kritizujú ho v nich?

SkryťVypnúť reklamu

„Občas. Nedávno som ho skritizoval za jeho utopický euroázijský projekt. Dávnejšie som debatoval s režisérom Michalkovom, ktorý túžil, aby Putin kandidoval po tretíkrát. Bol to veľký súboj, ktorý som u divákov vyhral, a v Kremli vypukla panika. Kritizovať Putina sa dá, ale len veľmi obmedzene. V správach ho nemôžete kritizovať.“

Napísali ste, že môžete povedať čokoľvek o Putinovi a nič sa vám nestane. Nedávno však vášho kolegu Borisa Akunina začali stíhať za postavu v jeho detektívke...

„Ukázali, že môžu urobiť čokoľvek. Ja som napríklad stratil televízny program, radi ukazujú, že sú drsní...“

Stanú sa raz Rusi Európanmi s ich hodnotami?

„Nepotrebujú mať také hodnoty, pretože nie sú európskou civilizáciou. Je veľká chyba myslieť si, že Rusi sú Európania. Niektoré veci sú však na nás veľmi pekné. Známa mi nedávno rozprávala, aká je Viedeň nudná, a že päť mesiacov v Petrohrade bolo úžasných. Tam sa môžete rozprávať s ľuďmi na ulici, pozvať niekoho na večeru, tancovať, mať sex alebo aj nie, je to na vás. To je naša slovanská tradícia, akési súkromné šťastie.“

SkryťVypnúť reklamu

jero3_res.jpg

Rusko má dve tváre?

„Rusko predstavuje dve civilizácie. Jednu príšernú, civilizáciu vládcov, druhú veľmi dobrú, súkromných životov a kultúry. Tá je skvelá, pretože nie je imperialistická ale veľmi sebakritická. Ak sa však pozrieme do budúcnosti, budeme mať veľa problémov. Nerozvíjame sa, málo rodíme a Putin ostáva pri moci. Stále je však šanca, že sa to druhé Rusko zlepší. Preto som viac optimista ako pesimista.“

Odhalená agentka Anna Chapman sa vlani stala ruskou osobnosťou roka, je tiež súčasťou ruskej rozprávky?

„Najskôr musím povedať, že je to krásna žena s veľkými prsiami (Smiech). Nedávno som ju stretol na narodeninovej párty jedného nemeckého novinára. Zoznámili sme sa, ale nemali sme sa o čom rozprávať. Predstavujeme dve odlišné krajiny. Špióni sú v Rusku populárni. Sú to naši ľudia, čo bojujú za vlasť. Myslím si však, že čoskoro stratí popularitu, stane sa bohatou, bude mať svoj Rolls-Royce, to ľudia nemajú radi.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte, že Putin bude vládnuť ešte 12 rokov. Aké bude Rusko v roku 2024?

„To nevie ani Putin. Máme dve Ruská, dva kone na pretekoch, naša budúcnosť je otvorená.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 561
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 922
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 043
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 4 958
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 688
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 159
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Pozvanie zrušili po odporúčaní ministerstva zahraničia.


TASR 4
Karol sa spolu s manželkou Kamilou zúčastní na kráľovskej veľkonočnej bohoslužbe v Durhamskej katerále.

Svet podľa britského monarchu potrebuje tri cnosti - vieru, nádej a lásku.


TASR
Izraelské tanky pri hraniciach s Pásmom Gazy.

Rozhovory by sa mohli skončiť už dnes.


TASR
Ilustračné foto.

Išlo o doteraz najväčšiu protidrogovú akciu, tvrdí minister vnútra Yerlikaya.


TASR

Sportnet

Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

Klubu chýbajú financie zo zväzu.


Futbalisti Interu Miláno Benjamin Pavard a Lautaro Martínez sa tešia z gólu.

Finále Ligy majstrov sa odohrá v Mníchove.


Slovenskí hokejisti do 20 rokov.

Zverenci trénera Ivana Feneša sú účastníkmi Turnaja piatich krajín vo Fínsku.


Virgil van Dijk bozkáva logo Liverpoolu pri oslave gólu.

Holanďan tak nasleduje egyptského útočníka Mohameda Salaha, ktorý nedávno tiež predĺžil zmluvu


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu