Keď v tomto roku padali režimy v Egypte, či v Líbyi, objavili sa aj miestnosti, z ktorých diktátori sledovali svojich občanov.
Často vybavené technikou zo západných krajín. Celosvetový trh s odpočúvacími zariadeniami má podľa odhadov hodnotu päť miliárd dolárov ročne.
Informačné brožúry, analýzy, či ponuky firiem z celého sveta, ktoré tieto nástroje ponúkajú, vo štvrtok zverejnila stránka WikiLeaks.
Zatvorené oči
„WikiLeaks Spy Files ukazujú podrobnosti o tom, ktoré spoločnosti zarábajú miliardy na predaji sofistikovaných sledovacích zariadení pre vládu, pričom zatvárajú oči pred porušovaním ľudských práv,“ píše webstránka.
O získané dokumenty sa podobne ako pri minulých odhaleniach WikiLeaks podelili so svetovými médiami. Jedným z nich je Washington Post.
Ten spomína príbeh Jerryho Lucasa. Keď pred deviatimi rokmi organizoval konferencie, kde ponúkal zariadenia na sledovanie, prišlo mu 35 ľudí.
Teraz ich robí po celom svete niekoľko ročne, na najväčšiu mu do Dubaja prišlo 1300 ľudí.
Všetci museli mať pozvánky, verejnosť, či novinári sa dnu nedostali. Boli tam však zástupcovia desiatok krajín, ktoré sa o sledovanie svojich občanov zaujímajú.
Lucas a ostatní z tohto biznisu hovoria, že ich zariadenia slúžia na dobrý účel, sledovanie teroristov, vyšetrovanie zločincov, alebo blokovanie pornografických stránok. Prirovnávajú to k zbraniam - vedia ochrániť aj zabíjať.
„Tieto technológie sú pre našu civilizáciu absolútne kľúčové. V situácii, keď zlí ľudia medzi sebou komunikujú, nemôžete zakázať odpočúvanie,“ tvrdí.
Falošný update iTunes
Priznáva však, že ak si prístroj kúpi vláda, výrobca už nemôže sledovať, ako ju využije. A aj to, že najmä v arabských krajinách počas tohtoročných nepokojov narástol záujem o podobné výrobky.
"Diktatúra potrebuje na prežitie dve veci - propagandu a tajnú políciu. Na oboch sa podieľajú veľké technologické spoločnosti," povedal pre Washington Times republikánsky kongresman Christopher Smith.
Brožúry, ktoré WikiLeaks zverejnili, zobrazujú sledovacie zariadenia, z ktorých niektoré majú hodnotu miliónov dolárov. Ponúkajú rôzne možnosti sledovania ľudí, cez mobil, či cez internet.
Napríklad program FinFisher vie vraj vytvoriť falošnú aktualizáciu v iTunes, cez ktorú potom niekto môže sledovať počítač.
Ďalšie programy zas ponúkajú možnosť naraz odpočúvať stovky hovorov, tisíce mailov, alebo aj cez webkameru odfotografovať používateľa.
Tieto výrobky sú pritom voľne dostupné prakticky pre každého.
Lucas hovorí, že na svoje konferencie nepúšťa len ľudí z krajín, na ktoré je uvalené embargo – Severná Kórea, Irán, či Sýria. Nevie však zaručiť, že sa sledovacie zariadenia neskôr nedostanú.
Prehrali sme
Zástupca amerického ministerstva zahraničných vecí pre Washington Post priznal, že vláda nemá šancu regulovať toto odvetvie.
Američania tak nebudú môcť ochraňovať aktivistov v represívnych režimoch, ktorých chcú tamojšie vlády sledovať.
„Prehrali sme. Ak sa technológie, ktoré sa na týchto konferenciách predávajú, dostanú do rúk zlých ľudí, môžeme len zvýšiť náklady na reakciu. Nemôžeme od toho úplne ochrániť aktivistov ani nikoho iného,“ priznal.