Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.
BELEHRAD, BRATISLAVA. Srbsko sa malo budúci týždeň stať ďalšou oficiálnou krajinou na ceste do Európskej únie. Kandidátsky status, ktorý v súčasnosti majú už Čierna Hora či Macedónsko, však nakoniec zrejme nedostanú. Rozhodnutie sa oddiali.
Srbom dala ešte v októbri zelenú Európska komisia, vetom však hrozia Nemci.
Zranení vojaci
Prekáža im súčasná situácia v severnom Kosove. Miestni Srbi tam od júla stavajú barikády na cestách, nechcú dovoliť Prištine, aby obsadila hranice so Srbskom.
Pri sporoch s vojakmi NATO, ktorí sa im občas pokúsia zničiť barikády, sa už zranili desiatky ľudí. Väčšina z vojakov sú Nemci.
Situáciu sa snažil upokojiť srbský prezident Boris Tadič, ktorý tento týždeň vyzval srbskú menšinu, aby odstránila barikády. Srbi pri meste Jagnjenica mu odpovedali tým, že postavili tri nové.
Belehrad sa síce bráni, že nemá vplyv na miestnych Srbov, no nemeckí politici tomu neveria.
Situáciu v Kosove môžu vyriešiť rozhovory medzi Prištinou a Belehradom, ktoré sa po mesiacoch opäť začali minulý týždeň.
Pochybuje aj Rakúsko
Pochybnosti o členstve Srbska v únii vyjadril vo štvrtok aj rakúsky šéf diplomacie.
"Rakúsko doteraz podporovalo vstup Srbska do únie, no udalosti posledných dní vyvolali pochybnosti o jeho členstve v EÚ," povedal šéf rakúskej diplomacie Michael Spindelegger pre agentúru APA tesne pred začatím stretnutia ministrov zahraničia EÚ v Bruseli.
"Napríklad, srbské médiá informovali, že to bol útok jednotiek KFOR na srbskú populáciu. Ak poznáte fakty, tak ani v najširšom zmysle slova nemôžete situáciu interpretovať takto."
V pondelok utrpelo zranenia 30 vojakov misie NATO na severe Kosova (KFOR) vrátane nemeckých a rakúskych vojakov, ktorí sa dostali do stretov so Srbmi, ktorí zablokovali cestné priechody. Rakúsko vyzvalo na nájdenie a potrestanie útočníkov.