Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TEHERÁN, TEL AVIV. Irán sa čoraz viac ponára do medzinárodnej izolácie, ktorá len komplikuje jeho ekonomickú situáciu. Režim v Teheráne sa však nechystá poľaviť vo svojom presvedčení, že vzdorovanie Západu je dobrá politika.
Naopak, stupňuje konfrontáciu. To všetko v čase, keď sa po rokoch už nielen kuloárne hovorí o možnosti vojenského útoku na iránske nukleárne zariadenia.
Ministri zahraničia Európskej únie sa vo štvrtok v Bruseli dohodli, že pritvrdia sankcie proti Teheránu tak, ako to minulý týždeň už urobili Američania, Briti a Kanaďania. Rozšírili počet osôb a firiem, ktoré budú mať zakázaný vstup do únie a zmrazili im účty.
Odveta za útok na Britov
Na nové sankcie proti iránskemu režimu sa pritom ponúkal dobrý dôvod. Tohtotýždňový útok iránskych študentov na britskú ambasádu v Teheráne bol prekročením červenej čiary.
Málokto verí, že sa udial bez súhlasu najvyšších miest a že študenti (ak to boli študenti) konali na vlastnú päsť. Veľmi vágne iránske ospravedlnenie a prepustenie výtržníkov z väzenia túto konštrukciu len potvrdzuje.
Vo štvrtok sa čakalo, či sa ministri v Bruseli dohodnú na tom, že po Británii, Nemecku a Holandsku, ktoré už stiahli svojich veľvyslancov v Iráne, urobia rovnaký krok aj ostatné členské štáty. Spravilo tak už aj Taliansko.
Británia dokonca po vniknutí na jej ambasádu v Teheráne dala všetkým iránskym diplomatom 48 hodín na odchod z Británie a vyhlásila, že ich veľvyslanectvo v Londýne uzavrie.
Prázdne európske ambasády v Teheráne by demonštrovali iránsku izoláciu, ale aj komplikovali pokusy vyjednať s Iránom, aby odstúpil od jadrového programu výmenou za ekonomické a technologické „všimné“.
Analytici však opakujú, že na režim, ktorý politicky žije z konfrontácie so Západom, diplomatické sankcie nestačia.
Najtvrdší je Paríž
Hoci tlak ekonomických sankcií je silný, nestačí. Paríž si osvojil názor niektorých expertov, že naozaj zásadné by bolo zakázať dovoz iránskej ropy, z ktorej režim žije.
Podporuje ho aj Londýn. To je však v čase globálnej ekonomickej krízy, sociálnych nepokojov a blížiacej sa zimnej sezóny neprijateľné pre niektorých členov únie. Tí váhajú aj s tým, či zmraziť vzťahy s celým iránskym bankovým sektorom.
Irán to všetko vie, a preto bude zrejme ešte stupňovať konfrontáciu.
Únia uvalila nové sankcie na Sýriu
Európska únia pokračuje vo svojom diplomatickom nátlaku na režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
BRUSEL. Diplomati EÚ počas dnešného zasadania Rady ministrov pre všeobecné záležitosti v Bruseli schválili nové reštriktívne opatrenia voči Damasku, keď na doterajší, viackrát aktualizovaný zoznam sankcií pridali ďalších 11 podnikateľských subjektov spojených s vládnym režimom a 12 fyzických osôb.
Oficiálne vyhlásenie ministrov EÚ sa očakáva v neskorých poobedňajších hodinách, zdroj tlačovej agentúry Reuters však už počas zasadania ministrov informoval, že očakávané nové sankcie proti Sýrii boli schválené.
Zoznam osôb a spoločností, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ, bude oficiálne zverejnený až piatok 2. decembra, ale novinárom sa podarilo zistiť, že na čiernom zozname sa ocitla aj sýrska štátna ropná spoločnosť General Petroleum Corporation (GPC).
Uvalenie novej série sankcií je súčasťou širšieho nátlaku EÚ na vládny režim v Sýrii, ktorý už osem mesiacov brutálne potláča prodemokratické ľudové hnutie.
tasr