MOSKVA. Tesne pred parlamentnými voľbami v Rusku, ktoré sa majú konať v nedeľu, sa stále častejšie objavujú obavy, že ich výsledky by mohli byť zmanipulované v prospech vládnej strany Jednotné Rusko. Vážne obavy z možného falšovania výsledkov vyslovilo nedávno aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.
Parlamentné voľby totiž pokladajú za skúšku pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa bude o funkciu hlavy štát uchádzať súčasný premiér Vladimir Putin. Ten vyzval svojich spolustraníkov, aby nedovolili opozícii ovládnuť parlament a snažili sa bojovať o čo najlepší volebný výsledok Jednotného Ruska.
Z celého Ruska prichádzajú správy praktikách, aké používajú miestni štátni úradníci na zaistenie víťazstva Jednotného Ruska.
Na internete sa napríklad objavila nahrávka zo stretnutia starostu mesta Miass v Čeljabinskom kraji s miestnymi podnikateľmi, ktorí mali zabezpečiť, aby ich zamestnanci volili vládnu stranu.
"Mesto musí dať Jednotnému Rusku najmenej 55 percent," povedal starosta Michail Jurevič a dodal, že 65 percent by bolo lepších a 80 percent výborných. Podnikatelia majú tých, ktorí budú voliť vládnu stranu, odmeniť. Podobné praktiky prebiehajú vo väzniciach a dokonca aj v kostoloch.
Kňaz Alexej Plužkin z Volgogradu sa sťažoval, že miestne úrady si povolali farárov, od ktorých žiadali podporu pre Jednotné Rusko.
Snahy o zabezpečenie víťazstva vládnej strany za každú cenu viedli ku kritike vedenia predvolebnej kampane. Podpredseda parlamentného bezpečnostného výboru Gennadij Gudkov z ľavicovej strany Spravodlivé Rusko prirovnal agresívnu kampaň Jednotného Ruska k extrémizmu.
"Sú toto slobodné voľby? Je toto demokracia?" spýtal sa poslancov. "Volebná kampaň je špinavšia než v minulosti," myslí si analytik Dmitrij Oreškin.
Medvedev by mal byť premiérom, potvrdil Putin
Ruský premiér Vladimir Putin vo štvrtok jednoznačne potvrdil, že s odstupujúcim prezidentom Dmitrijom Medvedevom si chce vzájomne vymeniť funkcie. Urobil tak na stretnutí s priaznivcami pred blížiacimi sa nedeľňajšími parlamentnými voľbami.
"Rád by som ešte raz zdôraznil, že ak nám voliči vyjadria dôveru pri formovaní vlády, to znamená ak budú hlasovať za Jednotné Rusko a za mňa ako prezidenta, Dmitrij Anatolijevič bude nepochybne šéfovať vláde," citovala Putina spravodajská agentúra RIA Novosti.
Proti Putinovi sa postaví liberál Javlinskij
Ruská liberálna strana Jabloko dnes nominovala ekonóma a svojho spoluzakladateľa Grigorija Javlinského za kandidáta do budúcoročných marcových prezidentských volieb.
Podľa lídra strany Sergeja Mitrochina by sa Javlinskij mohol stať kandidátom celej demokratickej opozície, dodal však, že táto vec je otvorená na diskusiu.
"Javlinskij je dnes jediným profesionálnym ekonómom spomedzi politikov a profesionálna ekonomická politika - to je to hlavné, čo Rusko potrebuje," povedal Mitrochin podľa tlačovej agentúry RIA Novosti.
Bývalého lídra strany označil za "dôsledného demokrata", ktorý nikdy nepodliezal štátnej moci.
Javlinskij už dvakrát kandidoval na najvyšší post - v rokoch 1996 a 2000, keď skončil na štvrtom (7,3% hlasov) a treťom mieste (5,8%).
Podľa minulotýždňového prieskumu sa Jabloko nedostane po nedeľňajších parlamentných voľbách do Štátnej dumy.