ATÉNY. Grécke odbory začali 24-hodinový generálny štrajk proti úsporným ekonomickým opatreniam.
Protesty sa konajú v čase, keď nová koaličná vláda prisľúbila poskytovateľom záchranných pôžičiek, že zavedie ďalšie "hlboké a rozsiahle reformy".
Štrajk je pre tri týždne existujúcu vládu premiéra Lukasa Papadimosa prvou skúškou a má prerušiť poskytovanie väčšiny verejných služieb.
Účasť bola nižšia
V krajine sa zastavila železničná doprava, trajekty zostali zakotvené v prístavoch, v nemocniciach pracovalo len nevyhnutné minimum zdravotníkov. Školy boli zatvorené, nefungovali verejné služby ako daňové a colné úrady. Štrajkovali aj smetiari, novinári a bankári.
Na protestnom pochode v centre Atén sa zúčastnilo asi 20.000 štrajkujúcich.
Účasť na protestnej akcii bola výrazne nižšia oproti minulým demonštráciám, keďže hnev obyvateľov zmierňuje skutočnosť, že zakrátko sa uskutočnia parlamentné voľby.
Papadimos napísal list lídrom Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF).
Zaviazal sa v ňom, že jeho kabinet zavedie prísne opatrenia na znižovanie štátnych nákladov, ktoré sú nutné na zastavenie nadmerného utrácania Grécka.
Európa žiada úsporné opatrenia
Krajiny eurozóny v utorok schválili uvoľnenie životne dôležitej záchrannej pôžičky pre Grécko vo výške osem miliárd eur, na ktorej sa čiastočne zúčastňuje MMF.
Eurozóna a MMF však za to požadujú nové úsporné opatrenia.
Nová vláda preto musí znížiť počet štátnych zamestnancov a tiež mzdy vo verejnom sektore a zaviesť núdzové dane z majetku, čo môže spôsobiť, že domácnosti zostanú bez elektrickej energie, ak budú meškať s platbami.
"Vytvárajú situáciu, ktorá sa už nedá dlhšie tolerovať, nedá sa už dlhšie znášať. Žiaľ, ľudia sú v stave niekde medzi chudobou a zúfalstvom," povedal predstaviteľ odborového zväzu štátnych zamestnancov ADEDY.