ISLAMABAD. Pritvrdil tak pakistanský postoj k incidentu, ktorý môže mariť úsilie na stabilizáciu Afganistanu.
Generálmajor Išfak Nadím, šéf vojenských operácií, taktiež pred novinármi zopakoval, že sily NATO dostali upozornenie, že útočia na pakistanské stanovištia, ale helikoptéry pokračovali v paľbe.
Pakistanskí vojaci na dvoch pohraničných postoch sa v sobotu stali obeťami cezhraničných náletov jednotiek NATO pôsobiacich v Afganistane, ktoré trvali približne dve hodiny a podľa hovorcu armády pokračovali aj po tom, ako pakistanskí velitelia kontaktovali NATO a žiadali o ich zastavenie.
NATO sa ospravedlnilo za smrť pakistanských vojakov a prisľúbilo úplné vyšetrenie prípadu. Spojené štáty sa domnievajú, že sily NATO pôsobiace v Afganistane vlákal do krvavého útoku na pakistanské pohraničné posty Taliban. V sobotu ráno zaútočil Taliban na spoločnú americko-afganskú hliadku. Tá si pri prenasledovaní nepriateľa v slabo označenej pohraničnej oblasti podľa všetkého pomýlila jedno zo stanovíšť pakistanskej armády s táborom militantov a privolala na pomoc útočné helikoptéry, ktoré na cieľ zaútočili.
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes vyjadrila ľútosť nad pakistanským rozhodnutím nezúčastniť sa na medzinárodnej konferencii o Afganistane, ktorá sa uskutoční 5. decembra v Bonne. Vyslovila však nádej, že spolupráca s Islamabadom bude v budúcnosti pokračovať.
Vzťahy medzi Pakistanom a USA sa v poslednom čase už zhoršovali a nový incident je závažnou prekážkou v snahe Washingtonu získať pomoc Islamabadu pri rokovaniach so vzbúrencami o ukončení desaťročnej vojny v Afganistane. Mnohí v pakistanskej armáde, parlamente, verejnosti i médiách sa domnievajú, že USA a NATO majú nepriateľský postoj k Pakistanu a že afganský Taliban nie je nepriateľom, konštatovala tlačová agentúra Associated Press.
Zdroj: Reuters, AP