V prospech nového kabinetu sa vyslovila požadovaná väčšina 84 poslancov zo 151-členného parlamentu. Proti hlasovalo 47, jeden sa zdržal hlasovania.
Nová vláda získala podporu stredo-ľavej koalície zloženej zo Sociálnodemokratickej strany (SDP), Chorvátskej roľníckej strany (HSS), Liberálnej strany (LS), Chorvátskej národnej strany (HNS) a nezávislých, ktorí sa odtrhli od Chorvátskej sociálno-liberálnej strany (HSLS). Proti hlasovalo nacionalistické Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), hlavná opozičná strana.
Nová vláda sa od tej starej líši len nepatrne. Račan mal za úlohu iba prerozdeliť kreslá patriace v predchádzajúcom kabinete bývalému koaličnému partnerovi HSLS. Odchádzajúceho vicepremiéra a predsedu HSLS Dražena Budišu nahradil vo vláde člen HSS Ante Šimonič.
Štyri ministerské kreslá po HSLS v rezortoch hospodárstva, obrany, dopravy a vied obsadili Ljubo Jurčič, Željka Antunovičová, Roland Žuvanič a Gvozden Flego.
Nová ministerka obrany Željka Antunovičová sa stala prvou ženou na tomto poste v Chorvátsku. V Európe je doteraz na čele ministerstiev obrany žena iba vo Francúzsku a Fínsku.
Račan tak neuskutočnil predpokladané zníženie ministerstiev, ale ich dokonca zvýšil na 23, keď vytvoril post ministra bez kresla. Obsadil doň Gordanu Sobolovú, ktorá bude riaditeľkou premiérovho kabinetu.
Hlavných päť bodov vládneho programu predstavuje boj proti nezamestnanosti, zvýšenie hospodárskej súťaživosti krajiny a možností vývozu, zníženie štátneho dlhu, urýchlenie reforiem a zlepšenie stavu štátneho a súkromného hospodárstva.
4 np juh