BELEHRAD. Srbský prezident Boris Tadič dnes vyzval na upokojenie situácie na severe Kosova, kde pri stretoch medzi miestnymi Srbmi a vojakmi mierovej jednotky KFOR utrpeli zranenia desiatky ľudí.
K násilnostiam došlo pri obci Jagnjenica západne od mesta Mitrovica, kde sa nemeckí a rakúski vojaci ráno pokúsili ťažkou technikou odstrániť srbskú barikádu zo stavebných mechanizmov a nákladných áut.
Jednotka KFOR oznámila, že zranenia utrpelo 25 vojakov, z toho dvaja strelné. Srbi uviedli, že na ich strane je viac ako 30 zranených.
Situácia zostáva napätá aj po niekoľkohodinových rokovaniach medzi KFOR a lídrami miestnych Srbov.
Po tom, čo Srbi odmietli zátarasu opustiť, vojaci nasadili slzotvorný plyn, vodné delá, gumové projektily a slzotvorný sprej. Popoludní Srbi na vojakov zaútočili zápalnými fľašami a pyrotechnikou. Vojaci vypálili do vzduchu varovné výstrely a opäť nasadili vodné delá. Postrelených nemeckých vojakov, jedného do ruky a druhého do nohy, previezli do vojenskej nemocnice na americkej základni Bondsteel.
Tadič varoval, že prípadná eskalácia situácie ohrozí životne dôležité záujmy kosovských Srbov a dodal, že konflikt treba okamžite ukončiť. Podľa prezidenta povinnosťou KFOR a EÚ je udržať v regióne pokoj. Tiež vyzval miestnych srbských politických lídrov, aby udržali pod kontrolou "extrémistov".
Iní srbskí politici v Belehrade kritizovali postup KFOR a akciu označili za "provokáciu".
KFOR zásah zdôvodnila tým, že jej úlohou je zaistiť slobodu pohybu po celom Kosove. Vojaci dostali povolenie použiť ostré náboje v prípade, že na nich zaútočia.
Srbi, ktorí majú na severe prevažne etnickými Albáncami obývaného Kosova väčšinu, v lete v oblasti postavili asi 20 barikád, čím v oblasti zablokovali dopravu. Akciou si chcú vynútiť stiahnutie kosovských colníkov a pohraničných policajtov z hraničných priechodov so Srbskom, ktoré dovtedy kontrolovali.
Kosovo, ktoré bolo v roku 1998-99 dejiskom konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť. Tento krok uznalo vyše 80 krajín, vrátane USA a väčšiny štátov EÚ. Belehrad považuje Kosovo za súčasť Srbska a Srbi zo severu Kosova sa odmietajú podriadiť vláde v Prištine.
Západní diplomati varovali, že nepokoje by mohli ohroziť udelenie štatútu kandidáta na členstvo v EÚ, ktoré majú lídri únie Srbsku udeliť na summite 9. decembra.
Zdroj: DPA, AP, Reuters