JERUZALEM. Izraelská vláda potichu schválila výstavbu ďalších židovských obydlí na okupovaných palestínskych územiach, čím zrejme opäť vyvolá vlnu kritiky zo strany zahraničných predstaviteľov.
Ako v pondelok informovala izraelská mimovládna organizácia Šalom Achšav (Mier teraz), ktorá sa zasadzuje za dosiahnutie mierovej dohody s Palestínčanmi, v židovskej osade Šilo na Západnom brehu Jordánu by malo vyrásť vyše 100 nových bytových jednotiek.
Podľa jednej z aktivistiek, Hagit Ofranovej, to vyšlo najavo po tom, ako skupina v marci požiadala najvyšší súd o pozastavenie výstavby prvých 50 bytov. Súd následne vyzval vládu, aby sa k veci vyjadrila. Podľa Ofranovej ministerstvo obrany vo svojej odpovedi uvádza, že "minulý mesiac schválilo plán postaviť 119 bytových jednotiek vrátane 50, ktorých výstavba sa už začala".
Izrael sa stal začiatkom novembra terčom tvrdej kritiky zo strany Európskej únie, Spojených štátov a Organizácie Spojených národov, keď tamojšia vláda vydala rozhodnutie o urýchlení výstavby v osadách na palestínskych územiach v reakcii na prijatie Palestíny za člena Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).
Ako však tvrdí Ofranová, najnovšia etapa rozširovania osady Šilo sa začala už pred rokom, a to spočiatku bez potrebných povolení. Nemenovaný hovorca izraelského ministerstva obrany sa pre tlačovú agentúru AFP vyjadril, že stavebné povolenia boli vydané spätne pre "jednotky vo výstavbe", zatiaľ čo ostatné môžu začať stavať až po samostatnom schválení.
V židovských osadách na okupovanom Západnom brehu Jordánu momentálne žije vyše 310-tisíc obyvateľov a ich počet neustále narastá. Ďalších 200-tisíc Izraelčanov našlo útočisko v palestínskom Východnom Jeruzaleme, o ktorom izraelská vláda vyhlasuje, že je neoddeliteľnou súčasťou svätého mesta. Medzinárodné spoločenstvo naďalej považuje všetky osady na územiach obsadených Izraelom od júna 1967 za nelegálne.