WASHINGTON, BRATISLAVA. Tohtoročný výber republikánskeho súpera pre Baracka Obamu do prezidentských volieb sa riadi heslom „Ktokoľvek, len nie Mitt Romney“.
Konzervatívni voliči zúfalo podporujú kohokoľvek, len aby primárky nevyhral liberálny kandidát.
Po sklamaní z neotesaného Ricka Perryho či ženy obťažujúceho Hermana Caina začali veriť ďalšiemu kandidátovi. Tomu, nad ktorým už mnohí dávno mávli rukou.
Z Grécka na čelo
Newt Gingrich, bývalý predseda snemovne v 90. rokoch, je už dva týždne na čele prieskumov republikánskych kandidátov. V priemere má pred Mittom Romneym náskok dva body.
Ešte v júni pritom vyzerala jeho kandidatúra v troskách. Z jeho volebného štábu odišla väčšina ľudí, lebo Gingrich namiesto zháňania peňazí odišiel dovolenkovať na jachtu do Grécka.
Architekt veľkého triumfu republikánov za Clintonovej éry vydržal. Tvrdil, že ľudí zaujme ideami či vystupovaním v televízii. Aspoň to druhé sa mu podarilo.
V televíznych debatách, ktoré sú tento rok dôležitejšie ako obyčajne, pôsobí azda najsuverénnejším dojmom. Po sklamaní z iných kandidátov sa tak konzervatívni voliči obrátili na starého známeho Gingricha.
Je otázne, či mu to vydrží. Sivovlasý politik má niekoľko kostlivcov v skrini. Dvakrát sa rozviedol po tom, čo podvádzal manželky. Dostal 1,6 milióna dolárov ako poradca vládnej agentúry Freddy Mac.
A pred konzervatívnymi voličmi si nepomohol ani vyjadreniami, že nelegálnym imigrantom žijúcim dlho v krajine by dal občianstvo.
Zhasne či vydrží?
Podobne ako ostatným kométam aj Gingrichovi hrozí, že ako rýchlo vyletel hore, padne aj dolu. Môže však aj vydržať.
V nedeľu dostal podporu novín Union Leader - najvplyvnejších v štáte New Hampshire, kde sa v januári konajú prvé primárky. Vyhovuje mu aj to, že do nich zostáva len mesiac. A v zozname kandidátov „Ktokoľvek, len nie Romney“ už veľa mien nezostalo.